Radkaexx
19.03.11,17:54
Dobrý deň.

Prosím Vás, poradí mi niekto. Klientka dostala v 06/2010 byt do daru a v 09/2010 ho predala. Musí tento príjem zdaniť?
Ďakujem.
Mária27
19.03.11,16:57
Ak v ňom nebývala, ani tam nemala trvalý pobyt, musí.
Radkaexx
19.03.11,17:01
Nie vôbec tam nebývala a ani tam nemala trvalý pobyt.
Ona mi tvrdí, že na DÚ jej povedali, že keď je v darovanej zmluve napísaná hodnota bytu napr: 20 000 € oni ho predali za 19 000 € tak daň neplatia. Prosím čo je na tom pravdy?


Ďakujem
Kvaka
19.03.11,17:37
Dobrý deň.

Prosím Vás, poradí mi niekto. Klientka dostala v 06/2010 byt do daru a v 09/2010 ho predala. Musí tento príjem zdaniť?
Ďakujem.
Daň z príjmu bude platiť z rozdielu predajnej ceny a výdavku. Výdavkom bude cena bytu určená podľa § 25 zákona o dani z príjmu. Pozri si § 8 ods. 5 písm. b) zákona o dani z príjmu.
Pri určení ceny podľa § 25 sa skúma, či by darca mal príjem z predaja tohto bytu v čase darovania oslobodený alebo nie.
Ak by darca mal pri predaji bytu v čase jeho darovania príjem z predaja bytu oslobodený, tak výdavkom pri predaji darovaného bytu bude tzv. reprodukčná cenu bytu podľa § 25 ods. 1 písm. c). To je cena bytu, ktorú by klientka zaplatila za taký byt v čase, keď ho dostala darom.
Ak by darcov príjem z predaja bytu v čase darovania nebol od dane oslobodený, tak sa postupuje podľa § 25 ods. 1 písm. a), teda výdavkom pri predaji darovaného bytu bude obstarávacia cena bytu, zistená u darcu.
Radkaexx
19.03.11,18:17
Ďakujem veľmi pekne.
Mám ešte jeden prípad. Manželia postavili dom - vedený ako rozostavaná stavba. V decembi 2009 sa nasťahovali a v 04/2010 sa rozviedli a v 09/2010 dom predali. na dom bola braná hypotéka. Z príjmu z toho domu sa vyplatila hypotéka a zostalo im niakých 17 000 €. zdaňuje sa celá suma. čo je príjem a čo výdaj?
Ďakujem
Radkaexx
19.03.11,18:51
Prosím, poradte mi.
Ďakujem
Kvaka
19.03.11,19:24
Prosím, poradte mi.
Ďakujem
Predpokladám, že ani pozemok nemali vo vlastníctve viac ako 5 rokov, takže príjem z predaja pozemku tiež nebude oslobodený od dane. Príjmom je predajná cena domu s pozemkom a výdavkom bude cena pozemku a v prípade, že bola rozostavaná stavba zapísaná v katastri nehnuteľností, výdavkom budú aj všetky preukázateľné náklady na obstaranie stavby.
Radkaexx
19.03.11,20:21
Nemali tam trvalý pobyt 5 rokov a v katastri to bolo ako rozostavavá stavba. a teraz po rozvode, všetko na polovicu? však?
Kvaka
19.03.11,21:03
Nemali tam trvalý pobyt 5 rokov a v katastri to bolo ako rozostavavá stavba. a teraz po rozvode, všetko na polovicu? však?
Ak je stavba v katastri, tak je to na účely zákona o dani z príjmov predaj nehnuteľnosti. Trvalý pobyt tam nemali dva roky, to vyplýva z dátumu nasťahovania a predaja. Ja som myslela na vlastníctvo pozemku, lebo ak mali pozemok vo vlastníctve aspoň 5 rokov, aspoň príjem z predaja pozemku by bol oslobodený od dane. Ak mali aj pozemok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, tak to v daňovom priznaní budú deliť na polovicu, po rozvode majú už podielové vlastníctvo.
Ing. Pavol Zúber
13.04.11,04:48
Chcem predať byt ktorý som kúpil minulý rok (nie na firmu). Chcem sa spýtať daň platím z rozdielu z kúpnej a predajnej ceny, ktorá je na kúpnej a predajnej zmluve alebo si môžem do vstupnej ceny zarátať aj výmenu okien? Ďakujem.
Kvaka
13.04.11,06:48
Chcem predať byt ktorý som kúpil minulý rok (nie na firmu). Chcem sa spýtať daň platím z rozdielu z kúpnej a predajnej ceny, ktorá je na kúpnej a predajnej zmluve alebo si môžem do vstupnej ceny zarátať aj výmenu okien? Ďakujem.
Daň z predaja bytu sa platí z rozdielu príjmov a výdavkov. Príjmom bude predajná cena a výdavkom bude kúpna cena plus všetky poplatky v súvislosti s kúpou bytu a všetky investície do bytu, teda aj výmena plastových okien.
Ing. Pavol Zúber
13.04.11,08:30
Aj keď je to súkromná osoba nie živnostník?
Kvaka
13.04.11,08:55
Aj keď je to súkromná osoba nie živnostník?
Áno.
Ing. Pavol Zúber
13.04.11,09:55
Ďakujem.