ondrejvla
28.12.05,19:02
Určite nie som sama, ktorá premlsaná sviatkami rozmýšľa, čo uvariť, aby to nebolo z mäsa, aby to nebolo mastné, aby to nebolo sladké. Poraďte, čím kŕmite svoje rodinky, aby to naše telo nebolelo?! Aby to chutilo nielen nám, ale aj deťom, ktoré majú prázdniny, aby nemali ťažké nohy na snehu.
Moji vnuci už striktne odmietli mäso a mne už dochádza fantázia...
Marína
28.12.05,18:12
Vlasti, včera sme mali bryndzové pirohy. Dnes pečené zemiaky v rúre. Zajtra asi uvarím francúzske zemiaky, ale to nie je isté kôli klobáse. Neviem, či radšej neurobím strapačky s tvarohom a fazuľovú polievku.
DanielaSL
28.12.05,18:12
Vlasti tak dnes som mala v pláne zemiaky na kyslo s vajcom , ale keďže došli zemiaky , tak sme objednali pizzu. Ale na zajtra mám šampiňony a tak budú so smotanou a cestovinami. Synátor to má rád , ja tiež .....a aj môjmu tráveniu sa žiada niečo ľahšie.
ajacik
28.12.05,18:14
no, ja som dnes robila lekvárové a tvarohové pirohy. a nevieme sa ich doma dojesť. akurát varím z nich už druhú večeru :). Nemám pocit, že by boli nejaké sladké.
ale myslím si, že by neboli zlé ani klasické zapečené fliačky (ak bude záujem, priložím recept), príp. francúzske zemiaky. A čo takto podlesíky (zemiakové placky) s kyslím mliekom, príp. kyslou surovou kapustou.
ajacik
28.12.05,18:15
vy ste ma teda predbehli :).
sklenkova
28.12.05,18:25
myslím,že tu niekto písal "aby nemali ťažké nohy na snehu" takto zeleninky by sa Vám nežiadalo alebo sa to len mne zdá, že máte mlsné jazýčky...len si pochutnajte
ondrejvla
28.12.05,18:40
Tie strapačky s tvarohom ma inšpirovali ( aj keď ja ich radšej s kyslou kapustou). No to by bol obed, k tomu mrkvičkovú polievku, ale čo na večeru, keď prídu z lyžovačky a čo na piatok? Určite niečo načerpám z vašich návrhov. Ďakujem všetkým.
ALDA
28.12.05,18:43
Hrachová polievka, bryndzové halušky, cestoviny so smotanou, kyslá zemiaková polievka, francúzke zemiaky..to bola strava mojich jedákov od utorka a bude ešte aj na štvrtok...aspom dúfam:)

Ako zákusok boli pečené zemiaky na slaninke s cibuľou a syrom./tzv.plesnivým/

Dobrú chuť!
Bambit
28.12.05,19:56
no, ja som dnes robila lekvárové a tvarohové pirohy. a nevieme sa ich doma dojesť. akurát varím z nich už druhú večeru :). Nemám pocit, že by boli nejaké sladké.
ale myslím si, že by neboli zlé ani klasické zapečené fliačky (ak bude záujem, priložím recept), príp. francúzske zemiaky. A čo takto podlesíky (zemiakové placky) s kyslím mliekom, príp. kyslou surovou kapustou.
Fliačky zapekáš s udeným mäsom ? Ak môžeš prilož recept. A napíš mi aj cesto na pirohy ako ho robievaš. Díky.
ondrejvla
28.12.05,19:56
Hrachová polievka, bryndzové halušky, cestoviny so smotanou, kyslá zemiaková polievka, francúzke zemiaky..to bola strava mojich jedákov od utorka a bude ešte aj na štvrtok...aspom dúfam:)

Ako zákusok boli pečené zemiaky na slaninke s cibuľou a syrom./tzv.plesnivým/

Dobrú chuť!

Tie pečené zemiaky nie je zlý návrh, ale ten syr a slaninka - no, to nie je nič ľahučké, ( aspoň nie pre nás, čo musíme myslieť na určité hladiny cukru) skôr len tie zemiačky s cibuľkou a kyslé mlieko! No, tak už mám aj večeru, dala som to doma do fóra a získala súhlas. Len dúfam, že ich to po lyžovačke zasýti a nebudú vymýšľať ešte niečo ďalšie, resp. že zasýtim ich mlsné jazyky.
slnko
28.12.05,20:06
Tiež vyhľadávam niečo bezmäsité. Na zajtra som si naplánovala takéto cestovinky tiež z porady, už som to robila a chutilo:
dobrý recept na cestoviny: budete potrebovať lyžicu masla 20dkg šunky, 1 konzervu kukurice ,1smotanu,strúčik cesnaku, 10 dkg syr ,cestoviny soľ,korenie.
Cestoviny dáme variť do osolenej vody.
Na panvici rozpustíme maslo pridáme šunku nakrájanu na kocky opečieme pridáme kukuricu ,roztlačený strúčik cesnaku a zalejeme smotanou ,ja dávam 33% a necháme povariť, nakoniec pridáme struhaný syr a necháme ešte chviľku prevrieť dochutíme. Túto zmes zmiešame s cestovinou posypeme syrom a podávame.
ondrejvla
28.12.05,20:10
Tiež vyhľadávam niečo bezmäsité. Na zajtra som si naplánovala takéto cestovinky tiež z porady, už som to robila a chutilo:
dobrý recept na cestoviny: budete potrebovať lyžicu masla 20dkg šunky, 1 konzervu kukurice ,1smotanu,strúčik cesnaku, 10 dkg syr ,cestoviny soľ,korenie.
Cestoviny dáme variť do osolenej vody.
Na panvici rozpustíme maslo pridáme šunku nakrájanu na kocky opečieme pridáme kukuricu ,roztlačený strúčik cesnaku a zalejeme smotanou ,ja dávam 33% a necháme povariť, nakoniec pridáme struhaný syr a necháme ešte chviľku prevrieť dochutíme. Túto zmes zmiešame s cestovinou posypeme syrom a podávame.

Vierka, to musí byť vynikajúce, len tú kukuricu by som musela rozmixovať, lebo môj manžel len ju vidí, už mi vytýka, že to sa varí len "prasiatkam", my ju milujeme, tak si tento recept kopírujem a manžel dostane mrkvu.
slnko
28.12.05,20:20
Vierka, to musí byť vynikajúce, len tú kukuricu by som musela rozmixovať, lebo môj manžel len ju vidí, už mi vytýka, že to sa varí len "prasiatkam", my ju milujeme, tak si tento recept kopírujem a manžel dostane mrkvu.
mrkva, aj to je riešenie, alebo ešte ma napadol hrášok:)
Bambit
28.12.05,20:25
Tiež vyhľadávam niečo bezmäsité. Na zajtra som si naplánovala takéto cestovinky tiež z porady, už som to robila a chutilo:
dobrý recept na cestoviny: budete potrebovať lyžicu masla 20dkg šunky, 1 konzervu kukurice ,1smotanu,strúčik cesnaku, 10 dkg syr ,cestoviny soľ,korenie.
Cestoviny dáme variť do osolenej vody.
Na panvici rozpustíme maslo pridáme šunku nakrájanu na kocky opečieme pridáme kukuricu ,roztlačený strúčik cesnaku a zalejeme smotanou ,ja dávam 33% a necháme povariť, nakoniec pridáme struhaný syr a necháme ešte chviľku prevrieť dochutíme. Túto zmes zmiešame s cestovinou posypeme syrom a podávame.
No tento recept sa mi veľmi pozdáva, zajtra ho spravím na obed. Díky
Paula
28.12.05,20:26
a namiesto šunky čo? Ak už bezmäsité? ;)
ondrejvla
28.12.05,20:33
a namiesto šunky čo? Ak už bezmäsité? ;)

Ja som si skopírovala recept, ale variť budem, až keď sa nám zažiada mäsko. Zatiaľ určite nie - mám ho zákaz variť! Šunka bude, ale až nabudúce!
zuzv
28.12.05,21:36
Dajte miesto šunky šampióny, s nimi sa nič nepokazí. Len deti aspoň naše ich zjedia iba na chate, keď im riadne vytrávi a sú hladné.
janasv
28.12.05,22:21
Ked neviem, co, tak robim - cestovinky so syreckovou omackou - na panvicu nalejem mlieko, ked je horuce pridam tavene syrecky - trojuholnicky alebo platkove alebo v crievku /kto ma aky rad/, rozpustim na omacku, pridam bazalku dalej uvarene cestovinky, navrch sa moze postruhat syr. Pre fajnsmekrov sa moze pridat sunka alebo sampinony alebo oboje. Moj synator je z toho paf a chutia aj manzelovi. :pInak, ked maso lezie uchom, najlepsia je slovenska klasika, napr.: sulance zo zemiakoveho cesta s cibulkou, zemiakove knedlicky s hubovou omackou /kto chce aj s maskom/, privarok s vajickom a zemiakmi - sosovicovy, hrachovy, fazulovy, fazulkovy strukovy, fazulovo- zemiakovy, spenatovy....granadir, rezance s - tvarohom, sladkou kapustou, kyslou kapustou, zemiakove lokse, lokse z kysnuteho cesta plnene zemiakmi alebo kapustou, halusky... leco - teda - podla zasob v mrazaku a v pivnici. V zasade vsak plati /aspon u nas/ - ked mame zemiaky, mame co jest - varene, pecene /v supke s maslom - mnam/, smazene..! :p:p:p:p:p
VERONIKA6
29.12.05,05:44
Ak môžeš, prilož recept na tie lekvárové a tvarohové pirohy. Ešte som ich nerobila.
rosemary
29.12.05,09:12
Tiež je dobré zeleninové rizoto. Tú syrovú omáčku robím ku nočkám zo zemiakového cesta. Neboli by zlé aj palacinky s tvarohom
Laura1
29.12.05,10:08
Ja som spravila hrachovú kašu, naši ju milujú. Manželovi mäso stále chutí, tak som mu na to pripravila údevnú krkovičku na cibuľke a cesnaku.
Ja som si dala len s cibuľkou./ Cibuľku pokrájam na krúžky, obalím v múke a vypražím - sú fajne chrumkamé/
Kačena I.
29.12.05,10:23
cesto na pirohy robím z hrubej múky a vody a samozrejme trošlu soli.
Bambit
29.12.05,10:39
cesto na pirohy robím z hrubej múky a vody a samozrejme trošlu soli.
Vajíčko tam nejde ?
ondrejvla
29.12.05,11:34
Ani som nepredopkladala, že sa nájde toľko ochotných poradiť, čo uvariť "premlsaným" bruchám. Dnes som to riešila s tými haluškami s tvarohom, na večeru mám pre nich prichystané a naložené v pekáči zapekané zemiaky, ( neodolala som troške syru plesnivého pridať) a diakys.
Určite aj zajtra siahnem po týchto ľahkých receptoch, najmä, keď tam nebude mäso, no a nebudú sladké.
Ďakujem všetkým, určite sme načerpali inšpiráciu viaceré.
ondrejvla
29.12.05,11:35
Ja som spravila hrachovú kašu, naši ju milujú. Manželovi mäso stále chutí, tak som mu na to pripravila údevnú krkovičku na cibuľke a cesnaku.
Ja som si dala len s cibuľkou./ Cibuľku pokrájam na krúžky, obalím v múke a vypražím - sú fajne chrumkamé/

Betka, vyprážaš cibuľu? Nerozsýpa sa ti to?
DanielaSL
29.12.05,13:47
Vajíčko tam nejde ?

Vajíčko tam nejde a moja svokra ich robí z polohrubej múky.
Tweety
29.12.05,13:54
Vajíčko tam nejde a moja svokra ich robí z polohrubej múky.
Musím povedať, že na pirohy dávam aj ja polohrubú múku, sú jemnejšie a lepšie sa lipkajú. :o ;)
lenkak
29.12.05,19:04
Skús Gombolce - slivkové gule. Mňam.
Januš
29.12.05,19:59
A čo takto pôstna kapustová polievka alebo šalát s kyslej kapusty, tak to prečistí, že budete mať pocit, že ste vyprázdnili i sunár. A recept mojej kamarátky 3 dcl šťavy z kyslej kapusty, ale to je brutus aj na mňa čo skúšam asi všetky možné diety, ale našťastie mám kamaráta manekýna a ten keď príde vždy ma poteší lichôtkov ako dobre vyzerám a nemám vymýšľať a na to môj manžel, keď ti to poviem ja neakceptuješ ale príde Erik a si rozjarená, že by žiarlivosť?
babenko1
29.12.05,20:26
no baby.. ja až zíram, že čo všetko povymýšľate... ale uznávam.. super receptíky.. ste mi dodali veľa inšpirácií :D
atramka
30.12.05,01:09
Pripájam aj ja jeden: super rýchly, lacný, zdravý, bezmäsitý, nie sladký vhodný na chate alebo na rýchlu večeru (alebo ako sa komu páči aj na obed),
ktorý sa v našej rodine zdedil od babky z tretieho pokolenia :) :
DEMIKÁT
DO misky dáme:
-na drobné kocky nakrájaný chlebík( 2-3 krajce) - čo zostal zo sviatkov(ja najradšej tmavý),
-veľká cibuľa na kocky,
-balíček bryndze ( cca 20-25 Dg)- rozmrviť na kocky chleba
posypať červenou paprikou,
- 1 lyžica oleja (masti, masla),
- soľ, vegetka podľa chuti
toto všetko zaliať vriacou vodou 1-1,5 lit. - ako na kávu ,z rýchlovarnej konvice, prikryté nechať 5-7 minút a môžeš hneď podávať. (nenechaj dlho stáť) Želám DOBRÚ CHUŤ
Ušetrený čas môžeš venovať rodine, manželovi alebo len tak sebe. Doporučujem sama sebe, veď ide Silvester.:) !!!
Koho recept zaujal, nech vyskúša - ohodnotí a dá vedieť, či chutilo,alebo nie.
GABAZ
30.12.05,06:49
Uvaríte cestoviny - najlepšie sú farebné motýliky. Na rozohriaty olej dáme postrúhanú nivu, necháme roztopiť. Potom pridáme jednú kyslú smotanu. Dochutíme bylinkovým korením/bazalka, oregano/, čiernym korením, podľa potreby dosolíme. Vylejeme na cestoviny, zamiešame a podávame. Rýchle a veľmi chutné jedlo. Dospelým by som pridala pohár červeného vína.

Iná omáčka na cestoviny :
Na cibuli podusíme šampiňony, dochutíme soľou, vegetou, čiernym korením. Keď sú hríby mäkké a pustili šťavu vytlačíme do nich 1 balíček bambina /nie iný/. Syr sa rovnomerne roztopí a zahustí hríby. Omáčku zmiešame s cetovinami a podávame.

Dobrú chuť.

Gaba
Zita4
30.12.05,10:43
Ja tu priložím náš obľúbený zdravý recept: zapekaná brokolica so syrovou omáčkou. Je naozaj veľmi dobrá. ;)
ajacik
31.12.05,17:21
Fliačky zapekáš s udeným mäsom ? Ak môžeš prilož recept. A napíš mi aj cesto na pirohy ako ho robievaš. Díky.

ja sa ospravedlňujem, že ti odpisujem až teraz.

Zapekané fliačky
Uvaríme cestoviny (fliačky, príp. vrtulky) tak skoro do mäkka. Scedíme a zmiešame v mise s nadrobno nakrájanou šunkou, prípadne údeným mäskom (je to určite lepšie). Osolíme, okoreníme a zalejeme s mliečkom, v ktorom sme rozmiešali vajíčka. Dáme do zapekacej misky (príp. už miešame v zapekacej mise) a pečieme cca 15 min, nakoniec odložíme vrch a necháme zapiecť.
Je to úplne jednoduché, dokonca aj diétne a super papanie. K tomu kyslú uhorku, alebo ja mám rada zaváranú cviklu.

Pirohy
1 vajíčko, 1/2 kg hrubej múky, trošku soli, vody podľa potreby.

Sú mňam, mňam.....
Maruška54
27.07.08,09:53
Ja som dnes varila toto. Je to veľmi dobré, len tá omáčka vyzerala zo začiatku nic moc, ale nakoniec to bolo super.