alicacka
19.03.11,21:09
Poprosila by som niekoho, kto má takýto prípad:
Podnikateľ, platiteľ DPH na Slovensku, poskytuje elektromontážne služby. Mal by možnosť pracovať aj v Maďarsku. Aké povinnosti mu z toho vyplynú? Viem, že pravdepodobne bude musieť u nás zasielať súhrnný výkaz na DÚ, zatiaľ štvrťročne, ak neprekročí 100 tis. Eur. Ale čo viac ? Musí sa registrovať aj v Maďarsku ? alebo musí tam viesť aj účtovníctvo... ? Ako to funguje prosím Vás? Za každú pomoc veľmi pekne ďakujem. :confused:
Marína
19.03.11,21:22
alicacka
20.03.11,08:36
Ďakujem pekne za pomoc, idem si to preštudovať.
alicacka
21.03.11,11:56
Dopracovala som sa k tomu, že súhrnný výkaz predsa len ne bude musieť zasielať, keďže sa dodanie služby vzťahuje k nehnuteľnosti a tak miestom dodania je MR teda § 16 ods. 1 zák.o DPH. Faktúru mám vyhotoviť bez DPH a uviesť smernicu, aby odberateľ /platiteľ DPH/ vedel, že musí v MR samozdaniť. Prosím Vás bude to tak správne ? Neposkytuje nikto služby do zahraničia ? A do daňového priznania k DPH ??? :mee:
jeso
21.03.11,12:12
Dopracovala som sa k tomu, že súhrnný výkaz predsa len ne bude musieť zasielať, keďže sa dodanie služby vzťahuje k nehnuteľnosti a tak miestom dodania je MR teda § 16 ods. 1 zák.o DPH. Faktúru mám vyhotoviť bez DPH a uviesť smernicu, aby odberateľ /platiteľ DPH/ vedel, že musí v MR samozdaniť. Prosím Vás bude to tak správne ? Neposkytuje nikto služby do zahraničia ? A do daňového priznania k DPH ??? :mee:


ak budeš dodávať dodania podľa §16 ods. 1 DP - takéto dodania nevstupujú ani do DP DPH ani do SV
alicacka
21.03.11,12:13
Prosím ťa, a ešte nejaké povinnosti vyplynú pre tohto živnostníka ? A ako by to bolo, ak by poskytol neplatiteľovi DPH službu v Maďarsku ?
jeso
21.03.11,12:24
no ked bude fakturovať neplatitelovi -namá na koho preniesť danovú povinnosť , mal by sa tam registrovať ...


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
To znamená, ak sa služby vzťahujú na nehnuteľnosť v inom členskom štáte (v Rakúsku) v nadväznosti na ustanovenia § 2 ods. 1 písm. b/ zákona o DPH nie sú predmetom dane v SR. Dodávateľ bude dodanú službu fakturovať bez dane príslušného členského štátu (Rakúska), ak v zmysle legislatívy príslušného štátu bude mať povinnosť zaplatiť daň príjemca služby /obdoba § 69 ods. 2 zákona o DPH/. V prípade ak príjemca služby nebude mať povinnosť zaplatiť daň (napr. občan), mal by sa dodávateľ služby informovať na legislatívu príslušného členského štátu za účelom splnenia si svojich daňových a registračných povinností, nakoľko daň prislúcha príslušnému členskému štátu (Rakúsko).

Váš dopyt:

Dobrý deň,
slovenská s.r.o., plátca DPH bude stavať rodinný dom v Rakúsku, bežnému občanovi, ktorý nie je plátca DPH.
Ako v uvedenom prípade postupovať?
Budeme vystavovať faktúru s DPH alebo bez DPH?