ZUZULAZU
19.03.11,22:26
Dobry vecer,
Firma /sro/ vznikla v roku 2005, od roku 2007 vykazala ako uctovny HV zisk. Nie je vsak ani za jeden rok vytvoreny rezervny fond.
Mam nascitat uctovne zisky za tieto tri roky /2007,2008,2009/ a z nich vypocitat 5%?Alebo vypocitam 5% len z HV roku 2009?
Uznesenie z VZ nemam ani za jeden rok. Zisk bol kazdy rok uctovany na pokrytie straty.
Uctovnicka zdovodnila netvorenie rez.fondu tym,ze v dan.priznani odpocitala stratu min. obdobi, dan jej nevysla a tym padom netvorila ani rezervny fond.

Dakujem
ladyrs
19.03.11,21:42
kukni príspevok č.33, máš to tam krásne napísané

http://www.porada.sk/t133150-tvorba-zakonneho-rezervneho-fondu.html
ZUZULAZU
19.03.11,22:15
Dakujem.Ja rozumiem tvorbe aj podstate RF, viem ze v tejto firme mal byt tvoreny uz treti rok, ale nebol. Tak neviem ci teraz mam scitat účtovné zisky za tieto tri roky a tak vypocitat 5% alebo 5% vypocitam len z posledneho cisteho zisku? Priklanam sa k prvej aletrnative , len neviem ci je to spravne :-((
KEJKA
20.03.11,05:59
nezaškodilo by ti ho prečítať, z neho jasne vyplýva, že sro nesplnila zákonnú povinnosť. Takže treba urobiť dodatočne nápravu a vytvoriť 5% z celkového dosiahnutého zisku.
O použití zisku však výlučne rozhoduje VZ, resp. jediný spoločník, takže môžeš ako účtovníčka maximálne pripraviť návrh.
ZUZULAZU
20.03.11,06:36
Dakujem.Precitala som si. Takze im navrhnem vytvorit ho z celkoveho dosiahnuteho zisku za tie tri roky.Ja som len nevedela, ci mozem cisty zisk tie tri roky nascitat a z neho pocitat 5%.