severiane
19.03.11,22:37
Ahojte poraďáci, budem Vám veľmi vďačná za pomoc. Idem si otvoriť živnosť s viacerými predmetmi podnikania - výroba a následný predaj. Jeden predmet podnikania bude, ale vykonávať moja sestra, ktorú by som aj určila ako zodpovedného zástupcu. V ŽZ je uvedené, že zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere, to ale neplatí, v prípade, ak je ním súrodenec. Takže ma zaujíma, či som správne pochopila, že v prípade, že ona bude vykonávať jeden predmet podnikania a zároveň bude k tomuto predmetu podnikania uvedená ako zodpovedný zástupca, nemusí byť voči mne v pracovnom pomere ? Takisto ma zaujíma, či v prípade, že s ňou nemusím uzatvárať pracovný pomer, či je potrebné, aby ona bola tiež živnostníčka, aleb stačí, keď budem živnostník ja a z predaja jej výrobkov budem ja odvádzať daň. Vďaka
blavaciko
20.03.11,04:57
a ako jej chces platit, ak nebude v pracovnom pomere?
severiane
20.03.11,19:53
hm, dobra otazka, ale ako mam potom chapat §11 bod 1 Zivnostenskeho zakona ?
veronikasad
20.03.11,20:21
hm, dobra otazka, ale ako mam potom chapat §11 bod 1 Zivnostenskeho zakona ?
Zrejme vôbec nemáš jasno v tom, kto je zodpovedný zástupca živnostníka.

Ak chceš riešiť delenie príjmov, musíš uvažovať o združení, alebo riadnom pracovnom pomere.
Onko
20.03.11,20:31
hm, dobra otazka, ale ako mam potom chapat §11 bod 1 Zivnostenskeho zakona ?

Ja by som to chápal tak, že nemusí byť pracovný pomer, ak to bude sestra robiť zadarmo z čistej súrodeneckej lásky :)
Ice dive
20.03.11,20:34
mimotemy ak sa nechceš rozhádať s rodinou, tak s ňou nezačínaj podnikať...

buď nech si sestra založí tiež živnosť, alebo ju riadne zamestnaj možno jej to nevadí teraz, ale ak sa podnikaniu začne dariť hneď budeš za zlého zdierača vlastnej sestry:mad: