romanfi
29.12.05,01:19
Ahojte poradaci.
Som SZČO neplatca dph a nakupil som tovar z EU od platcu dph.
Aky je rozdiel pre mna v tom, ked mam vystavenu fakturu s rozpisanou dph alebo s nerozpisanou.
Ako priklad pripajam aj vzor faktury od dodavatela.
Aku mam povinnost voci DU pri takomto dovoze kedze som tento rok nesplnil podmienku registracie na dph z dovodu prekrocenia limitu.
Dakujem
Karina
29.12.05,07:04
Ahojte poradaci.
Som SZČO neplatca dph a nakupil som tovar z EU od platcu dph.
Aky je rozdiel pre mna v tom, ked mam vystavenu fakturu s rozpisanou dph alebo s nerozpisanou.
Ako priklad pripajam aj vzor faktury od dodavatela.
Aku mam povinnost voci DU pri takomto dovoze kedze som tento rok nesplnil podmienku registracie na dph z dovodu prekrocenia limitu.
Dakujem

Kedze si neplatca a neobjednal si si tovar z EÚ pod svojim IČ pre DPH (žiadne nemáš pridelené) dodávateľ ti mal fakturovať s DPH. Ale to či ti faktúroval s DPH alebo bez teba trápiť nemusí, to je jeho problém. V SR podľa §7 Zákona o DPH si povinný ako neplatiteľ podať žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000,- SK. Ak sa takýmto spôsobom zaregistruješ, budeš si tovar objednávať pod svojim IČ pre DPH, čiže dodávateľ Ti bude faktúrovať bez DPH a tovar budeš povinný zdaniť ty v SR, našou sadzbou dane 19% a odviesť ju daňovému úradu, pričom ti ale nevznikne nárok na odpočet DPH. Na tvojom mieste by som zvážila, či nie je pre teba výhodnejšie zaregistrovať sa podľa §4, čiže stal by si sa "riadnym platiteľom DPH" a DPH by si odvádzal aj zo zdanit.plenení uskutočnených v SR, v tomto prípade by si ale pri tovare nadobudnutom z EÚ mal zároveň nárok na odpočet DPH.
ALBO
29.12.05,07:10
Ak ide o predaj tovaru neplatcovi od plátcu z EU, tak ten plátca musí odviesť vo svojej krajine daň, takže on vystavuje doklad s daňou (to je ako u nás doklad medzi tuzemcami). Keby ste vy boli platiteľ alebo by ste dosiahli už obrat nákup z EU v hodnote, že sa musíte zaregistrovať na DÚ, tak mu oznámite IČ DPH a zase sa bude ku vám správať ako ku platiteľovi a vystaví vám Fa bez dane. Pri tom istom tovare by hodnota Fa pre neplatiteľa mala byť vyššia o príslušnú daň platnú v krajine dodávateľa. V druhých dvoch prípadoch ste vy povinný priznať a odviesť daň na Slovensku, pričom v prípade platiteľa máte nárok na jej odpočet a v prípade len registrovaného platiteľa z dôvodu prekročenia limitu pri nákupe z EU nemáte nárok na odpočítanie tejto dane.
Karina
29.12.05,07:13
Ak ide o predaj tovaru neplatcovi od plátcu z EU, tak ten plátca musí odviesť vo svojej krajine daň, takže on vystavuje doklad s daňou (to je ako u nás doklad medzi tuzemcami). Keby ste vy boli platiteľ alebo by ste dosiahli už obrat nákup z EU v hodnote, že sa musíte zaregistrovať na DÚ, tak mu oznámite IČ DPH a zase sa bude ku vám správať ako ku platiteľovi a vystaví vám Fa bez dane. Pri tom istom tovare by hodnota Fa pre neplatiteľa mala byť vyššia o príslušnú daň platnú v krajine dodávateľa. V druhých dvoch prípadoch ste vy povinný priznať a odviesť daň na Slovensku, pričom v prípade platiteľa máte nárok na jej odpočet a v prípade len registrovaného platiteľa z dôvodu prekročenia limitu pri nákupe z EU nemáte nárok na odpočítanie tejto dane.

Takže sme sa zhodli?!:)