berenika82
20.03.11,09:04
Ahojte .
Potrebujem mensiu radu, verim ze sa najde niekto, kto do toho vidi viac ako ja, najlepsie nejaka pravnik/cka .

Takze v skratke napisem o co sa jedna. Jedna firma ktora sa zaobera reklamou na internete ale aj reklamou mimo netu, pravidelne kontaktovala mojho otca s tym, aby sme si dali reklamu u nich. Ja otcovi s takymi vecami pomaham, kedze do toho nevidi, nevie robit s PC a pod. tak to riesim ja. Po neviem kolky krat sa raz ta firma dovolala mne, tak som zenskej povedala nech to riesi somnou, nakolko moj otec sa v tom nevyzna. Povedala mi o co sa jedna a ja som jej na to, ze ak sa my rozhodneme ze tu reklamu u nich chceme, ozveme sa. Lenze tyzden na to zas volal dalsi clovek otcovi..ten si ho vypocul a povedal nech poslu informacny mail mne a ja rozhodnem ci ano ci nie. Mail dosiel, ja som ale rozhodla ze to nechceme, lebo je to zbytocne drahe, tak som ten mail ignorovala..Za tyzden prisiel druhy mail, ze dakuju ze sme si u nich vytvorili reklamu apod.! Ja v soku, volam chlapovi co to mal riesit ze co to znamena, ze nic sme si neobjednali a on ze ale moj otec to objednal. Pytam sa ho ako to je mozne, ze to je 100% hlupost, nic neobjednal. Chlapik mi tvrdil ze on v telefonate povedal ze si tu reklamu dame (otec povedal, ze ked ja rozhodnem, tak si tu reklamu dame..vobec nic neobjednaval na supu) a ze nahravka sa da brat v uvahu miesto podpisania zmuvy a objednavky (???) Pytala som sa ho, ci bol otec oboznameny ze sa telefonat nahrava a tvrdil mi ze ano, lenze ja som volala dva krat s tou firmou a nai raz ma nikto neupozornil ze sa nieco nahrava, cize pochybujem ze otec bol upozorneny a sam otec mi tvrdil ze nic nevedel a ze bol v tom telefonate ten chlapik taky divny, natlakovy. Ja som si tu nahravku vyziadala a uz sa nachadza na poste, len ju treba ist vybrat. A teraz otazka, poradte mi ci je mozne telefonat brat miesto podpisu a seriozneho spisania objednavky? A nejaky zakon ktory sa zaobera audio nahravkami a pod. Chcem im napisat mail s tym ze sme nic neobjednavali a zrusit ich ako jarny sneh, smradov podvodnickych.

PS: ked som mu tvrdila ze nic sme neobjednali ze to nechceme, tak on ze to mozme stornovat (!!!) za 100€ bez dph!!!! Ja nemozem stornovat nieco, co som neobjednala

celkom sa ale obavam ci tu nahravku nejak neupravili s tym, ze by nahrali pred rozhovor upozornenie ze sa nahrava alebo nieco pod. Dost som nastvata, tak budem velmi vdacna ak mi niekto poradi
GabiZ
21.03.11,07:20
Čo sa týka nahrávania hovorov, je tu zákon o ochrane osobných údajov a ochrane osobnosti, právo na súkromie atď.
Čiže ak niekto nesúhlasí s nahrávaním, tak je nahrávanie protizákonné. Ani pri súhlase s nahrávkou sa táto nesmie použiť, iba že by s tým dotyčná osoba súhlasila. A ešte niečo. Takéto nahrávanie bez právneho podkladu ( teda príkazu sudcu či prokurátora ) nemá nijaký právny účinok, teda sa nemôže použiť ako dôkazový materiál a už vôbec nie ako náhrada za podpis zmluvy.

Čo sa týka e-mailovej komunikácie, tak si spravila chybu, pretože ak ti prišiel informačný e-mail, tak si ho nemala ignorovať, ale mala si napísať, že s uvedenou ponukou nesúhlasíš. Dôležité je však i to, čo bolo v tej informačnej správe napísané. Pretože v zmysle zákona č. 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a záslelkovom predaji platia niektoré ustanovenia, ktorými sa zrejme firma riadi. Prikladám ti zákon v prílohe, dobre si ho preštuduj a hlavne si pozri § 9 zásielkový predaj, § 10 a najmä §12 odstúpenie od zmluvy. Tento zákon sa vzťahuje na podomový predaj a zásielkový predaj i služieb. Ty najlepšie vieš, čo bolo v tej správe napísané, môžeš si porovnať, či boli splnené informačné povinnosti firmy a na základe toho sa dá posúdiť aj to, či môžeš odstúpiť od zmluvy z dôvodu nedodržania týchto ustanovení. Ťažko je to posúdiť len z tvojho článku. Dôležité sú hlavne informácie podané e-mailom, pretože telefonická objednávka sama o sebe nemá právny základ, pokiaľ nie je potvrdená aj písomne. Veľkú úlohu však zohrávajú aj všeobecné podmienky firmy, ktoré by mali byť v správe pripojené.
berenika82
21.03.11,07:40
dakujem za radu, prestudujem si ten zakon..no a s tym ze som neodpovedala na informacny mail..takych emaliov chodi milion cize neprislo mi to dolezite, holt moja chyba
GabiZ
21.03.11,07:42
dakujem za radu, prestudujem si ten zakon..no a s tym ze som neodpovedala na informacny mail..takych emaliov chodi milion cize neprislo mi to dolezite, holt moja chyba


Samozrejme, že neodpovedáme na každý informačný mail. Ale neviem, či tento nebol reakcia na telefonickú objednávku tvojho otca, ako oni tvrdia, preto sa dá považovať za mail, ktorý je v zmysle priloženého zákona. Ono treba sa držať toho, že čo nie je na papieri a podpísané oboma zúčastnenými stranami sa nedá považovať za zmluvný vzťah, ale preto som sem dala tento zákon, lebo pri zásielkovom predaji sú niektoré ustanovenia, ktoré sa riešia aj komunikáciou na diaľku. Preto si ho treba pozrieť, sama uvidíš, čo z toho bolo a nebolo splnené a to by ťa malo posunúť dopredu pri riešení tohto sporu.
berenika82
22.03.11,09:43
tak mam novinky..prave drzim v ruke list od firmy, kde sa ospravednuju. To, ze sa telefonat nahrava, nebolo otcovi oznamene a tak sme v prave my a oni si chybu uznavaju.
Dakujem za rady a som stastna ze to netreba dalej riesit ;)
GabiZ
22.03.11,09:54
tak mam novinky..prave drzim v ruke list od firmy, kde sa ospravednuju. To, ze sa telefonat nahrava, nebolo otcovi oznamene a tak sme v prave my a oni si chybu uznavaju.
Dakujem za rady a som stastna ze to netreba dalej riesit ;)

Ani pri súhlase s nahrávkou sa táto nesmie použiť, iba že by s tým dotyčná osoba súhlasila. Takže aj tak by ste boli v práve. Som veľmi rada, že sa to takto vyriešilo. :)