macina
29.12.05,09:43
Viete mi prosím niekto poradiť? Naša firma spomedzi svojich klientov vylosovala jedného, ktorému darovala osobný automobil (M1). Nákup si zaúčtujem:042/321 (bez nároku na odpočet DPH) a zaradim do majetku 022/042. Ked ho odovzdam vyhercovi 543/082 a vyradenie 082/022. Neviem, či je to správne. Daň z darovania bola tuším zrušená, 543 je náš nedaňový náklad. Musí to nejak zdaňovať výherca toho auta? Ďakujem
ajobs
29.12.05,08:49
Viete mi prosím niekto poradiť? Naša firma spomedzi svojich klientov vylosovala jedného, ktorému darovala osobný automobil (M1). Nákup si zaúčtujem:042/321 (bez nároku na odpočet DPH) a zaradim do majetku 022/042. Ked ho odovzdam vyhercovi 543/082 a vyradenie 082/022. Neviem, či je to správne. Daň z darovania bola tuším zrušená, 543 je náš nedaňový náklad. Musí to nejak zdaňovať výherca toho auta? Ďakujem

Ide o príjem podľa § 8, ods. 1, písm. i) alebo j) ZDP - podľa charakteru súťaže, ktorú usporiadala vaša firma. Zdaňovanie je podľa § 43 ZDP, to znamená zrážkou vo výške 19% - jednotlivé prípady pozri tento §.
macina
29.12.05,09:00
K tomu zdaňovaniu zrážkou podľa §43 ZDP - tam sa jedná len o peňažné výhry (pokiaľ som dobre čítala), ale auto nie je peňažná výhra.
ajobs
29.12.05,09:12
K tomu zdaňovaniu zrážkou podľa §43 ZDP - tam sa jedná len o peňažné výhry (pokiaľ som dobre čítala), ale auto nie je peňažná výhra.

Máš pravdu, platí tam toto ustanovenie § 8 ZDP, ods. (10)
Z príjmov podľa odseku 1 písm. i) a j), okrem nepeňažnej výhry alebo ceny, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny, ktorou je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny. Ak v cene z verejnej súťaže je zahrnutá odmena za použitie diela alebo výkonu, zníži sa táto cena o sumu pripadajúcu na túto odmenu, pričom táto suma sa zahrnie do príjmov uvedených v § 6.

Takže cenu si zdaňuje výherca sám, ale postup aj výška dane sú obdobné ako v prípade peňažnej výhry.
accad
29.12.05,09:12
Do základu dane sa podľa § 4 zákona o daniach z príjmov zahŕňajú ceny a výhry, ktoré nie sú oslobodené od dane, ceny a výhry, pre ktoré nie je ustanovené, že sa z nich vyberá daň zrážkou podľa § 43 zákona o daniach z príjmov a všetky nepeňažné ceny a výhry, ktoré nie sú oslobodené od dane.

V súlade s ust.§ 8 ods.10 zákona o daniach z príjmov daň sa vyberá zrážkou z príjmov uvedených v § 8 ods.1 písm.i a j ) vo výške 19 % plynúce zo zdrojov na území SR, s výnimkou nepeňažných výhier a cien.

Daňovú povinnosť z uvedených príjmov je daňovník povinný vysporiadať osobne prostredníctvom podaného daňového priznania k dani z príjmov FO.

Prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania je povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny.
lenkak
18.03.06,10:11
"Prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania je povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny."

Mám dilemu:
ak organizátor uviedol celkovú hodnotu výhry bez DPH, mám ju aj v DP uviesť bez DPH, alebo si pripočítať DPH?
Vladimír Ozimý
18.03.06,10:15
podla mna prijem je aj s dph pre vyhercu, pretoze pri M1 nevznika narok na odpocet
lenkak
18.03.06,10:16
jedná sa o výhru PC, a o nepodnikateľa.
lenkak
18.03.06,16:00
Prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania je povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny."

Mám dilemu:
ak organizátor uviedol celkovú hodnotu výhry bez dph, mám ju aj v DP uviesť bez dph, alebo si pripočítať DPH?

jedná sa o výhru PC, a o nepodnikateľa.
Manual
18.03.06,16:06
Prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania je povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny."

Mám dilemu:
ak organizátor uviedol celkovú hodnotu výhry bez dph, mám ju aj v DP uviesť bez dph, alebo si pripočítať DPH?

jedná sa o výhru PC, a o nepodnikateľa.
Určite organizátor je povinný oznámiť cenu písomne. A ako radový občan by som bral túto cenu ako pre mňa konečnú aj s DPH. Pre občana je každá cena aj s DPH, môj názor
lenkak
18.03.06,16:09
Uviedol organizátor cenu písomne, ale bez DPH. Ja som tiež uvažovala, že DPH pripočítam k cene aj napriek tomu, že organizátor ju uviedol bez DPH. Len nechápem, prečo ju uviedol bez DPH, nakoľko sa jedná o nepodnikateľa.
ondrejvla
18.03.06,17:59
Uviedol organizátor cenu písomne, ale bez DPH. Ja som tiež uvažovala, že DPH pripočítam k cene aj napriek tomu, že organizátor ju uviedol bez DPH. Len nechápem, prečo ju uviedol bez DPH, nakoľko sa jedná o nepodnikateľa.


Lenka, ak PC vyhral nepodnikateľ, ten ktorý cenu poskytol do súťaže, je povinný vydať potvrdenie, na ktorom je napísaná suma pre zdanenie u príjemcu s DPH.
lenkak
18.03.06,18:02
S potvrdenia citujem:
Celkková hodnota výhry je 15990,--Sk bez DPH. Keďže hodnota výhry presahuje 5000,--Sk, dovoľujeme si Vás informovať, že sa na Vás vzťahujú povinnosti vyplývajúce z §8 ods. 10 Zákona č. 595/2004 Z.z."
Dokonca cenu vyhralo dieťa, v zastúpení matky.
andreaS
07.11.07,08:13
Chcem sa opytat, ci sa v tomto pripade nic nezmenilo..

Lebo nasa firma urobila zakaznicku sutaz, kedy zakaznici uskutocnili nakup v urcitej hodnote a podla toho dostali kupony, kt. zbierali. Ked mali zaplnenu celu karticku, tak ju odovzdali a dostali sa tak do zrebovania o osobny automobil. Ja to chapem ako podpora predaja.

1. Uctovanie plati tak ako je uvedene v zadani tejto temy?
2. A kupa tohto auta je dar - neodpocitatelna polozka?

dakujem
andreaS
25.01.08,07:09
moj problem je stale aktualny,

Ako zauctujem nakup auta pre vyhlasenu sutaz (pre podporu predaja).

1. Nakup auta
2. odovzdanie vyhercovi
3. pripadne nieco dalsie kedze medzi nakupom a odovzdanim je casovy rozdiel
andreaS
28.01.08,10:33
Nikto sa nenajde, kto by poradil?
andreaS
12.02.08,07:57
Potrebujem uz tuto zalezitost uzavret... naozaj nikto neporadi???

Pretoze mi konatel argumentuje tym, ze je to riadne vyhlasena sutaz, predsa ked mame akciu ze sa davaju klobasky, tak tie idu do nakladov, preco nie auto?

Pripadne ak bude stat za tym, ze to nie je dar ale podpora predaja uznatelna do nakladov, tak si to dam podpisat, ze na jeho zelanie sa to uctuje do nakladov, tak som tym kryta???

Dakujem.
andreaS
25.02.08,08:57
posledny krat skusim ci niekto pomoze...

Firma vyhlasila sutaz o os.automobil. Podmienkami bolo nakupit v urcitej hodnote, za co zakaznici zbierali body a zaplnene karticky posielali do firmy. Z tychto karticiek sa nakoniec vyzreboval vyherca tohto os. automobilu.

Je toto auto nakladom firmy???

dakujem.
michelle84
16.06.09,13:31
Posúvam...
azla
01.07.09,11:01
posledny krat skusim ci niekto pomoze...

Firma vyhlasila sutaz o os.automobil. Podmienkami bolo nakupit v urcitej hodnote, za co zakaznici zbierali body a zaplnene karticky posielali do firmy. Z tychto karticiek sa nakoniec vyzreboval vyherca tohto os. automobilu.

Je toto auto nakladom firmy???

dakujem.

Daň z príjmov - firma
Podľa § 19 ods. 2 písm. k) zákona o dani z príjmov za výdavky na reklamu sa považujú aj výdavky na obstaranie cien do reklamnej súťaže (okruh súťažiacich je obmedzený podmienkami súťaže, podmienkou je zakúpenie určitého výrobku). Tzn. že obstarávacia cena nepeňažnej výhry (vecnej ceny) je v čase obstarania (v čase, keď o nej daňovník účtuje v súlade so zákonom o účtovníctve) uznaným daňovým výdavkom.

Daň z príjmov - výherca
Prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže je povinný oznámiť výhercovi súťaže hodnotu nepeňažnej výhry, ktorú výherca zdaní podaním daňového priznania. Pre výhercu predstavuje hodnota nepeňažnej výhry zdaniteľný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov.

Dph
Ide o bezodplatné dodanie tovaru. Pokiaľ hodnota tohto tovaru presiahne 16,60 € bez dane,platiteľ daň na výstupe odvedie. Základ dane určí podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH.

Platiteľ dane však môže postupovať aj podľa ustanovenia § 49 ods. 5 tretej vety, ktorá znie: ak platiteľ použije nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, na účely svojho podnikania ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Pri využití tohto ustanovenia platiteľ pri obstaraní cien do reklamnej súťaže DPH neodpočíta a následne DPH na výstupe neuplatní.
matafe
01.03.10,12:44
Známa vyhrala v súťaži auto. Okrem auta dostala od organizátora súťaže "finančný dar" na zaplatenie dane z výhry. Ako má správne uviesť tieto sumy v daňovom priznaní ? Samotná suma výhry(auta) je príjem podľa §8 ods.1i), to mi je jasné, ale čo s tým "finančným darom" ? Vopred ďakujem za rady.

Prikladám aj časť dokumentu, ktorý má od organizátora súťaže.
Odovzdávajúci preberajúcemu oznamuje, že suma výhry predstavuje hodnotu 8 325,378 eur. Túto výhru je preberajúci povinný zdaniť v zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
V súlade s podmienkami súťaže odovzdávajúci odovzdáva preberajúcemu a preberajúci preberá od odovzdávajúceho a prijíma ako dar do svojho výlučného vlastníctva peňažnú sumu vo výške 1 581,822 Eur (ďalej len „peňažná suma“).
Preberajúci týmto berie na vedomie a potvrdzuje, že odovzdaním peňažnej sumy sa považuje za splnený záväzok odovzdávajúceho poskytnúť preberajúcemu peňažnú sumu zodpovedajúcu dani z výhry v zmysle podmienok súťaže. Preberajúci týmto ďalej berie na vedomie a potvrdzuje, že motorové vozidlo a peňažná suma podliehajú dani v zmysle príslušných právnych predpisov, pričom preberajúci zodpovedá za splnenie povinností, ktoré mu v tejto súvislosti vzniknú.