gazdyna
20.03.11,10:59
Ahojte Poraďáci...
mám takýto problém a neviem si s ním rady:confused:: Prijali sme od štátu dotáciu, v decembri nekúpili žiadne stroje ani malé mašinky z príspevku...takže celý tento príjem musíme priznať...rozmýšľala som nad tým, že by sa to dalo znížiť pomocou bločkov, na ktorých je materiál, ale všetky sú s dátumom pred 16. decembrom kedy začal podnikať (dala by som ich ako osobný vklad podnikateľa) dá sa takto zaúčtovať náklad aby som mohla znížiť základ dane a tým aj odvody do zdravotnej poisťovne? Lebo keby som to nechala tak, tak ZP vyráta zdravotné odvody cez 200,--€ mesačne na budúci rok...nejde mi tak ani o daň, lebo tú budú ešte vracať...skôr mi ide o ZP...prosím poraďte...Ďakujem M.
veronikasad
20.03.11,10:01
Ahojte Poraďáci...
mám takýto problém a neviem si s ním rady:confused:: Prijali sme od štátu dotáciu vo výške 3902,16 €, ku koncu roku sme vyfaktúrovali 380,--€, v decembri nekúpili žiadne stroje ani malé mašinky z príspevku...takže celý tento príjem musíme priznať...rozmýšľala som nad tým, že by sa to dalo znížiť pomocou bločkov, na ktorých je materiál (máme ich asi tak na 5 500,--€) ale všetky sú s dátumom pred 16. decembrom kedy začal podnikať (dala by som ich ako počiatočný stav materiálu ako osobný vklad podnikateľa) dá sa takto zaúčtovať náklad aby som mohla znížiť základ dane a tým aj odvody do zdravotnej poisťovne? Lebo keby som to nechala tak, tak ZP vyráta zdravotné odvody cez 200,--€ mesačne na budúci rok...nejde mi tak ani o daň, lebo tú budú ešte vracať...skôr mi ide o ZP...prosím poraďte...Ďakujem M.
O akú dotáciu ide ? Na samostatne zárobkovú činnosť ?
Zoltán Kovács
20.03.11,10:02
Dotácia z úradu práce pre začínajúcich podnikateľov do príjmov vstupuje v zdaňovacom období, kedy ich použil. Teda ak dotáciu na nákup náradia použil v r. 2011, potom aj dotácia stáva zdaniteľným príjmom v r. 2011.

P.S.: Etiketa porady ti nič nehovorí?
veronikasad
20.03.11,10:09
gazdyna, nešetri na účtovníčke - prerobíš na odvodoch nielen do zdravotnej poisťovne. Pri takomto účtovaní ti vznikne aj povinná registrácia v SP.
gazdyna
20.03.11,10:20
áno na szčo...
ivustek
20.03.11,11:20
Tak potom jednoznačne urobte JU - do príjmov za rok 2010 vstupuje len tá časť sumy z dotácie, ktorú ste vyčerpali. To znamená, že ak ste z dotácie ešte nič neminuli, do príjmov nezahrniete nič.

Celá suma dotácie by sa do príjmov r.2010 zahrnula iba vtedy, ak by ste robili paušálne výdavky.