Mirkaska
29.12.05,10:37
Ahojte. Hľadala som na Porade, ale k tejto téme som zatiaľ nenašla nič.
Spoločnosť prevádzkuje parkovisko. V septembri tohto roku obstarala parkovací systém (PS). (uzavrela sa kúpna zmluva, zaplatila záloha a všetky pohľadávky a záväzky sa postúpili na leasingovú spoločnosť, nakoľko sme tento systém chceli leasovať - zmluva je na 48 mesiacov).

Pre lepšiu predstavu uvádzam popis PS: ide o systém za cca 800 tis,. ktorý sa skladá z rôznych častí ako - automatické závory s príslušenstvom 2 ks, á za 47 600,- + hliníkové rameno 2ks á 2650,-, indukčný detektor vozidiel 3 ks za á 4 900,-, vjazdový terminál pre výdaj kariet za 114 500,-, softvér - kontrolér obsuhovanej pokladne, čítacie miesta, riadenie závor... za 41 500,-, registračná pokladňa 16 900,-, registrátor prejazdov 9000,-, vonkajší cenový displej 7400,- , stanovisko operátora s vybavením - z plastu, je tam konvektor, ele. rozvod, osvetlenie, rozmery 2x1m za 157000,- (je to ako taká malá bunka, nie je ničím pripevnená k zemi), oceľový skelet systému za 40 000,-, ručný laserový snímač čiarového kódu za 13600,- + montáž vzťahujúca sa na všetko.

Otázky, na ktoré neviem nájsť riešenie, resp. nie som si istá:
1. zaradenie do používania ako celku, resp. nejaké časti - napr. pokladňa so SW samostatne, konvektor,... a ostatné spolu? Neviem, či môžem predmet leasingu rozdeliť na časti alebo musí byť zaradený ako celok do majetku spoločnosti. Jedna daňová poradkyňa povedala, že to musí byť zaradené ako celok - parkovací systém.
2. na základe riešenia bodu 1 - do ktorej OS to zaradiť? Informovala som sa na DÚ, DRSR, žiaden pracovník sa k tejto problematike nevedel vyjadriť. Dodávateľ nemá ani kód produkcie, podľa ktorého by som mohla postupovať.
Umiestnenie PS sme oznamovali mestu, ale nejde o ohlásenie stavby, nakoľko v zmysle stav. zákona nejde o stavbu, lebo nie je pevne spojená so zemou.
Posledné riešenie je dať to do 2. OS.

Ďakujem všetkým, čo počas vianočných sviatkov pracujú za pomoc.
KEJKA
29.12.05,19:13
Treba pozrieť klasifikáciu produkcie, ja by som to dala ako celok - ale jednotlivé súčasti tam treba pomenovať, prípadne oceniť
odpisovala pravdepodobne do 2.OS.
Nedelila by som to, lebo skutočne ide o systém. Ani technologické linky sa nečlenia - len na okraj.
Mirkaska
30.12.05,11:40
Má ešte niekto nejaký názor, resp. skúsenosť, odporučenie??

Ďakujem krásne.