Fero11
20.03.11,17:58
Odporucte ako najlepsie zmerat nadmorsku vysku. Vlastne ani nepotrebujem zmerat nadmorsku vysku, len vyskovy rozdiel medzi dvoma bodmi, cize relativnu vysku. Samozrejme poznam taketo meranie po domacky :Ds tkz slaufvahou :D ale ja to potrebujem zmerat na dlzku 300-400 m.
Pozeral som nejake nivelacne pristroje, ale na 1-2 merania sa mi neoplati kupovat, teoreticky by som mohol poprosit nejakeho geodeta o zmeranie, ale oni zato zas beru tolko, ze to by sa mi oplatil kupit pristroj (samozrejme to prehanam, ale povedzme si na rovinu, "su drahy").
Rozmyslal som aj o GPS, ale mam pocit, ze s GPS sa nedosahuju presne merania ja potrebujem zmerat s presnostou na 5-10 cm
misoft
21.03.11,19:44
"Jednoduchý " spôsob zmerania výškového rozdielu neexistuje. Na to sa používa niekoľko metód, ale v tvojom prípade na vzdialenosť 300-400 m ťa to vyjde poooriadne draho.
1. metóda (tú používajú geodeti) je triangulácia. Pri nej sa zmerá presná vzdialenosť dvoch bodov a výškový rozdiel. Potrebná je teodolit a výškomerná lata. Drahé!
2. GPS. Tvoj pocit, že vraj to nie je presné, je mylný. Jednoduché GPS prístroje sa zameriavajú pomocou 2-3 geostacionárnych družíc. Profesionálne meranie však využíva meranie zo 4-6 družíc. Vtedy je meranie presné na 1 cm!
Možno budeš namietať, že je to nereálne, ale bol som pri jednom takom meraní geodetov pomocou GPS. Geodet mi potvrdil, že je to síce zdĺhavé (čaká na zameranie niekedy aj 15 minút), ale prístroj zachytáva signál z 5 družíc s presnosťou 1 cm (vo výške a v polohe!). Ešte drahšie!
marjankaj
22.05.11,18:09
No keď máš šlaufváhu a chceš to najlacnejšie, tak si tam daj kolíky, aby ti vodováha dosiahla (vzdialené 10-20m), zaznač rysky na kolíkoch a spočítaj rozdiel. Viď obrázok.
Fero11
22.05.11,18:13
jj to je ale dost pracne, ale je to urcite presne, ale mam len cca 15m slaufvahu, takze ....
marjankaj
22.05.11,18:29
jj to je ale dost pracne, ale je to urcite presne, ale mam len cca 15m slaufvahu, takze ....

No 400/15 = teda asi na 30 krát. Ak máš veľký svah, tak aj nivelákom to nebude na jeden šup.
Prípadne skús laserový nivelák z lidla.
KEJKA
18.06.11,07:09
kde kúpim šlaufváhu? ujo google nepomohol.........
pomohol by spisovný výraz, ale ten nepoznám.
===============================
našla som "hadicová vodováha" a aj odkazy
http://www.toolshop.sk/meradla/vodovaha-hadicova-sklenene-koncovky-extol-premium/
len ak by niekto potreboval.
sthruska
18.06.11,07:33
Už ho poznáš.