Vladi87
20.03.11,22:02
Dobrý večer,

Pred polrokom sme sa nasťahovali do bytu po starej mame v bytovke, v ktorej je všetko postavené na hlavu a ktorá je vo všetkých smeroch v havarijnom stave. Bytový dom má 6 bytov a nikto s nájomníkov sa nejako nemá k výkonu správy. V mojom rodinnom okolí sa však správcovia vyskytujú a tak som sa rozhodol, že sa začnem angažovať. Ono to prišlo aj trocha samo... a zvolal som neoficiálnu schôdzu

Náš bytový dom sa nachádza v Bratislave a bol postavený na začiatku 60. rokov 20. storočia. De facto má jedno nadzemné podlažie, prízemie a suterén, pričom na každom z menovaných sa nachádzajú 2 byty (dokopy 6). Vekový profil nájomníkov je nasledovný: dve dôchodkyne, pár študentov vo veku okolo 28, pár študentov vo veku okolo 35, rodina, ktorej najstarší členovia (a vlastníci bytu) majú cca 45 až 52. No a ja so svojou polovičkou vo veku 20 až 25 rokov. Vlastníkom bytu je však môj otec.

Momentálne sme v správcovskej spoločnosti XY, ktorá veľmi rada hľadá diery v zmluve o výkone správy tak, aby mala čo najmenej kompetencií a získala čo najviac financií. Aby som bol objektívny, nájomníci tiež nie sú úplne košér - a vďaka dlhom a priekom sú vzťahy na nulovej úrovni (nájomníci apriori nadávajú na spoločnosť a nechcú komunikovať, spoločnosť nám podala už viackrát výpoveď a inak na nás kašle).


Celá situácia je značne zamotaná z hľadiska platby za vodu. Podľa zmluvy máme platiť vodu spoločnosti XY, ktorá dostáva faktúru od BVS. Nájomné taktiež platíme spoločnosti XY. Jeden z nájomníkov však začal konať na vlastnú päsť a nejakým spôsobom sa zrazu stal vlastníkom bytovkového vodomeru, takže faktúry chodia priamo jemu. My sme to ako vlastníci však neschválili (hovorím za svojho otca) a podľa zmluvy stále máme platiť spoločnosti XY. Uvedený nájomník však platí vodu sám za celú bytovku. Z trucu ale neplatí za nájomné spoločnosti XY, takže táto spoločnosť nám nemá z čoho platiť preplatok za vodu (ktorú už platí nájomník), pretože sme im dlžný na nájomnom.
Záver je taký, že daný nájomník platí vodu za všetkých vlastníkov a ostatní vlastníci sa mu "skladajú" na nájomné. Choré, že?

Toto by som chcel vyriešiť, ale je to začarovaný kruh, takže neviem, kde mám začať?

Uvažujem nad nasledujúcimi variantmi:
- nová zmluva so spoločnosťou XY a voľba zástupcu vlastníkov (súčasná je z roku 1996 a nikto ju nevidel :D) - som ochotný to robiť v zastúpení vlastníka bytu, ktorý obývam
- iná spoločnosť
- spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré však nemá kto robiť (a zrovna netúžim vymáhať od suseda dlh)

viete mi poradiť?

Tu sa komplikácie končia a začína fyzický havarijný stav ku ktorému mám len otázky:

1. Severná strana bytového domu je obložená starým azbestom, za ktorý zateká dažďová voda a spôsobuje plesne v interiéroch. Susedia zo suterénu sa zároveň sťažovali, že vraj podmýva základy a že sa im zdeformoval parapet. Otázky:
1.1 Viete mi odporučiť dobrú a spoľahlivú a cenovo prijateľnú firmu, ktorá by vedela odstrániť azbestový obklad na stene s rozmermi 8x12 m?

1.2 Koľko stojí obhliadka statikom? Je vhodné to navrhnúť na schôdzi?


2. Radi by sme zateplili, viete mi poradiť dobrú spoločnosť, ktorá robí zateplenie nobasilom?


a ešte samotné otázky k schôdzi
- inicioval som neoficiálnu mimoriadnu schôdzu - znamená to, že je spontánna a bez účasti zástupcu správcu (možno ju stotožniť s posedením pri káve so susedmi a klebetením o dome - hoci tak idylické to určite nebude :D). Mám nejaké povinnosti? Odporúčate mi robiť zápisnicu? navrhnúť overovateľa? Môžem iniciovať hlasovanie a bude mať takéto hlasovanie nejaký právny význam? ďakujem.
verkaz
21.03.11,07:37
Každý vlastník bytu by mal mať pôvodnú zmluvu o spoločenstve. Mal by si sa najprv stretnúť neoficiálne s ostatnými vlastníkmi a až potom zvolať schôdzu. Zástupca správcu by tam však mal byť.
Navrhni zmenu správy. Všetko máš v zákone 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
Najprv si zisti, či pochodíš u ostatných, lebo potrebuješ súhlas aspoň štyroch a potom môžeš začať konať.
Zápisnicu z neoficiálneho stretnutia nerob, len sa dohodnite na ďalšom postupe.
Držím Ti palce a prajem aby aj ostatným vlastníkom šlo o zmenu a nápravu.
Indeed
21.03.11,12:40
Netreba zatepĺovať, pretože bytovka je tehlová, snad iba tu stenu po pod ktorú zateká.

inak ja snívam o tom,že by som mohol bývať v takom dome, pretože k bytu patrí aj pivnica o rozmere 4x5 m možnosť postaviť si vlastnú garaž + možnosť urobi´t v byte vlastné nezavislé kúrenie atd. atd...
Vladi87
21.03.11,17:34
verkaz> ďakujem. Byty som už pochopil a stretol som sa s uznaním a pozitívnym prekvapením, že niečo také iniciujem ("už bolo na čase" a pod.). Zmluvu však nikto nemá, no možno požiadam správcu, či by mi ju nezaslal.

Čo sa týka správy, tak máme tri scenáre - zostať a novelizovať, iný správca a SVB.

Ja osobne preferujem zostať, novelizovať zmluvu a konať cez zástupcu vlastníkov. Problém je, že správca má predsudky voči jednému iniciatívnemu susedovi, v prípade že zástupca vlastníkov bude umiernený a iný človek, som presvedčený,že správca bude fajn (bytovka kde býva môj strýko má rovnakého správcu a sú maximálne spokojný, rovnako okolité bytovky vyzerajú, že správca sa stará. Iba naša medzi nimi vyzerá ako Luník IX).

Každopádne by som chcel dať hlasovať o ďalšom vývoji. Na schôdzu mi prisľúbili účasť všetci, ale aj tak by som chcel, aby výsledky hlasovania boli pekne archivované a podpísané. Mám právo to žiadať?

Indeed> bytovka je tehlová, ale stará. Známi zateplili nobasilom tehlovku a náklady na kúrenie klesli o 1/4. A potom, spodné byty v suteréne majú problém s plesňami (pod nimi je ešte pivnica, dom je vo svahu, takže z opačnej strany sú vlastne na 1 poschodí).
sito
21.03.11,18:04
verkaz> ďakujem. Byty som už pochopil a stretol som sa s uznaním a pozitívnym prekvapením, že niečo také iniciujem ("už bolo na čase" a pod.). Zmluvu však nikto nemá, no možno požiadam správcu, či by mi ju nezaslal.

Čo sa týka správy, tak máme tri scenáre - zostať a novelizovať, iný správca a SVB.

Ja osobne preferujem zostať, novelizovať zmluvu a konať cez zástupcu vlastníkov. Problém je, že správca má predsudky voči jednému iniciatívnemu susedovi, v prípade že zástupca vlastníkov bude umiernený a iný človek, som presvedčený,že správca bude fajn (bytovka kde býva môj strýko má rovnakého správcu a sú maximálne spokojný, rovnako okolité bytovky vyzerajú, že správca sa stará. Iba naša medzi nimi vyzerá ako Luník IX).

Každopádne by som chcel dať hlasovať o ďalšom vývoji. Na schôdzu mi prisľúbili účasť všetci, ale aj tak by som chcel, aby výsledky hlasovania boli pekne archivované a podpísané. Mám právo to žiadať?

Indeed> bytovka je tehlová, ale stará. Známi zateplili nobasilom tehlovku a náklady na kúrenie klesli o 1/4. A potom, spodné byty v suteréne majú problém s plesňami (pod nimi je ešte pivnica, dom je vo svahu, takže z opačnej strany sú vlastne na 1 poschodí).

V prvom rade je to vec šiestich vlastníkov bytov, domu. Zdá sa, že záujem o riešenie problémov v dome je.

Ak sa stretnete, nezáväzne v rozpore so zákonom, je možné zo stretnutia spraviť zápis, aj prípadne hlasovať, ale nikoho to nebude právne zaväzovať k splneniu vašich uznesení. Ani správcu.

Skús toto: Jedna štvrtina zo šiestich je 1,5, teda dvaja vlastníci. Ak správca nezvolá schôdzu, môžete vy. Rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou, prípadne dvoma tretinami, Vo vašom prípade sú to v oboch prípadoch štyri hlasy vlastníkov.

Prajem úspech a hlavne tú podporu, bez tej to nepôjde.

182/1993, § 11a

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.
verkaz
21.03.11,19:19
Ešte by si sa mohol obrátiť na bývalého vlastníka bytov (asi mesto), ktorý podpisoval zmluvu na jednej strane a vlastníci bytov na druhej. Aj ten má zmluvu.
Zitulda
24.08.11,16:41
Dúfam, že nebudem mimo témy, ale potrebovala by som poradiť, či sa dá zvolať mimoriadná a neoficiálna schôdza v bytovom dome kde by nebol správcaale iby obyvateôia bloku. Chceli by sme niečo sa dohodnúť napr: čo by bolo vhodné čím skôr dať urobiť, o navrhovanom domovom poriadku niečo povedať,vyzvať ľudí ha brigádu a sami si vymalovať chodby a schodište. Radi by sme vedeli ako výbor ich názor a poprípade podnety. Na písomnýú výzvu, aby dali svoje podnety a pripomienky na papier, podpísali a vhodili do schránka pre samosprávu -neúspešný pokus:(
Prosím vás, len mi necitujte jednotlivé § zo zákona 185/1996 o vlastníctve atď...o ňom sa mi už aj v noci sníva :( viac krát ako či sa netulkám s niekým milým:)
peton
25.08.11,04:08
Zitka, už som to tu kdesi písal. Ak chcete získať názor ľudí, skúste zorganizovať nejakú guláš párty (ideálne spojenú s brigádou - dve muchy jednou ranou). Ak samozrejme máte nejaké vhodné miesto, kde sa to dá uskutočniť. Na takejto akcii sa poväčšine ľudia uvoľnia a dozvieš sa aj to s kým iným sa okrem manžela ešte tuľkáš. :-) :-) :-). Len potom neviem, či ešte budeš chcieť vedieť niekoho názor. :-) :-) :-).
Ale teraz vážne. "Schôdza" sa dá zvolať akákoľvek. Ak je to za tým účelom čo píšeš, čiže získať informácie a názory vlastníkov na chod domu, je to OK. Pokiaľ by však už malo ísť o nejaké úlohy, rozhodovanie, už je potrebné zvolať riadnu schôdzu či zhromaždenie so všetkým čo k tomu patrí - prezenčka, zápisnica, uznesenie a pod.
verkaz
25.08.11,11:11
Zitka, neoficiálnu schôdzu vlastníkov si môžete zvolať kedykoľvek. Ak sa na nej dohodnete na nejakých záležitostiach a riešení problémov, zvolajte potom riadne zhromaždenie s účasťou správcu a dohodnuté záležitosti mu odsúhlaste.
Halli
25.08.11,11:26
Dúfam, že nebudem mimo témy, ale potrebovala by som poradiť, či sa dá zvolať mimoriadná a neoficiálna schôdza v bytovom dome kde by nebol správcaale iby obyvateôia bloku. Chceli by sme niečo sa dohodnúť napr: čo by bolo vhodné čím skôr dať urobiť, o navrhovanom domovom poriadku niečo povedať,vyzvať ľudí ha brigádu a sami si vymalovať chodby a schodište. Radi by sme vedeli ako výbor ich názor a poprípade podnety. Na písomnýú výzvu, aby dali svoje podnety a pripomienky na papier, podpísali a vhodili do schránka pre samosprávu -neúspešný pokus:(
Prosím vás, len mi necitujte jednotlivé § zo zákona 185/1996 o vlastníctve atď...o ňom sa mi už aj v noci sníva :( viac krát ako či sa netulkám s niekým milým:)

Zitulka skopčila som ti len jednu vetu zo zákona a to :

Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

Takže, ak by chcel prísť správca "silou-mocou" na brigádu pošlite aj jemu :D