Sisina
29.12.05,11:56
Ahojte, prosím len o vlastný názor. Čo je výhodnejšie a lepšie: nové auto zaradiť do majetku firmy, alebo ho využívať ako súkromné vozidlo na podnikanie? V podstate poznám pre aj proti na obidvoch stranách, ale stále si to neviem zvážiť. Ďakujem za názory.
ata
29.12.05,11:54
Ak najazdíš ročne veľa km,ktorých náhrada včetne amortizácie by bola väčšia ako ročný odpis pri aute zaradenom do podnikania,tak sa Ti viac oplatí využívať ho ako súkromné vozidlo.Auto musí byť v tom prípade napísané na osobu ,ktorá si uplatnuje cestov.náhrady a zaplatená cestná daň . Tak zvažuj čo je pre Teba výhodnejšie....Ahoj
ata
29.12.05,12:03
ospravedlňujem sa od 1.12.2005 už nemusí byť osoba ,ktorá použ.mot.vozid.na podnik.zhodná s majiteľom auta,ale kto používa auto na pod.účely musí to nahlásiť na DÚ/do 15 dní/ toť vsio....
Sisina
29.12.05,12:07
Ďakujem, stručné, ale výstižné.
tommail
31.12.05,16:01
A ako je to v prípade, keď majiteľom vozidla je iná osoba od ktorej mam suhlas používať vozidlo na podnikateľské účely?

Ako mám postupovať v takomto prípade? Musím platiť cestnú daň a ako si môžem účtovať náhrad za PHM?


Ďakujem
andrej_rv
31.12.05,16:14
A ako je to v prípade, keď majiteľom vozidla je iná osoba od ktorej mam suhlas používať vozidlo na podnikateľské účely?
Ako mám postupovať v takomto prípade? Musím platiť cestnú daň a ako si môžem účtovať náhrad za PHM?
ĎakujemPriznanie k dani z motorových vozidiel podáva a cestnú daň platí po novom už užívateľ vozidla, teda Ty. Náhrady za spotrebované PHL si účtuješ podľa § 19 ods. 2 písm. l) ZDP. Porada je plná príspevkov k téme spotreby a náhrad za PHL.
tommail
31.12.05,16:46
Ďakujem, veľmi mi to pomohlo
STRELEC
01.01.06,07:32
Ak najazdíš ročne veľa km,ktorých náhrada včetne amortizácie by bola väčšia ako ročný odpis pri aute zaradenom do podnikania,tak sa Ti viac oplatí využívať ho ako súkromné vozidlo.Auto musí byť v tom prípade napísané na osobu ,ktorá si uplatnuje cestov.náhrady a zaplatená cestná daň . Tak zvažuj čo je pre Teba výhodnejšie....AhojPopri tom by som pomocne bral v úvahu aj vek a stav vozidla, potrebu jeho opráv a údržby. Pri vozidle staršom je sice vstupná hodnota nižšia (napr. "čerstvo kúpené" staršie auto), ale ak sa dajú očakávať vysoké náklady na opravy a údržbu vozidla a súčasne nie je možné vzhľadom na charakter činnosti očakávať "veľké jazdenie", vtedy by som asi vozidlo zaradil do obchodného majetku. Zvlášť u plátcu DPH.
hupka
01.01.06,13:16
ata, prosím Ťa, kde je zverejnené toto tvrdenie - že motor.vozidlo /súkromné/, ktoré používaš na služobné cesty, musí byť nahlásené na DÚ? Týka sa to aj auta, ktoré používa spoločník, konateľ a zároveň zamestnanec s.r.o v jednej osobe? Ďakujem za odpoveď.
mmmaros
01.01.06,15:10
Ahojte, rád by som sa opýtal k tejto téme jednu vec:

som živnostník, v októbri 2005 som kúpil auto, zaradil ho do majetku firmy (v techničáku je moje IČO). Tohto roku som teda uplatnil odpis 25% ceny auta.

Budúci rok však chcem si chcem do nákladov dávať 6,20 za km, keďže ročne toho najazdím veľmi veľa. Musím zajtra ísť na dopravný inšpektorát a nechať prepísať auto na mňa ako "neživnostníka" (v techničáku už nebude IČO ale moje rodné číslo)? Alebo stačí, ak jednoducho v roku 2006 (i nasledujúcich) neuplatním odpis.

Ak by bol nutný predpis, zdalo by sa mi to dosť nezmyselné...

Vďaka za pomoc
KEJKA
01.01.06,15:25
Neodporúčam takto urýchlene meniť spôsob evidencie vozidla. Ak bieš, že najazdíš veľa km, tak ho neprihlasuj (viem že už sa stalo) pod IČO.
Resp. aj za rok 2005 ho nechaj mimo majetku.
mmmaros
01.01.06,17:55
Neodporúčam takto urýchlene meniť spôsob evidencie vozidla. Ak bieš, že najazdíš veľa km, tak ho neprihlasuj (viem že už sa stalo) pod IČO.
Resp. aj za rok 2005 ho nechaj mimo majetku.

Prečo neodporúčaš, mohli by s tým robiť daniari problémy? Pre mňa bolo logické odpisovať v roku 2005, keďže som auto kúpil a zaradil do podnikania koncom roka (nestihol by som najazdiť toľko km, aby sa oplatilo účtovať si za kilometre). No a od budúceho sa určite oplatí rátať km. Je to nelegálne?

Odhliadnuc od toho, ten prepis je potrebný?

Vďaka!
KEJKA
01.01.06,19:00
varujem použivať takúto argumentáciu - príspevok vyššie.
ak zaradíš auto do majetku, rozhodol si sa ho ODPISOVAT. A odpisová doba je 4 roky. A meniť odpisovanie môžeš len ak sa zmení zákon o dani z príjmu.
a 6,20 nebudeš moct použiť ak auto bolo zaradené do majetku. Neuvádzam §§. lebo to považujem za elementárne veci a o takom s prepáčením absurdnom postupe som ešte nepočula.
ANO, daniari by s tým mohli robiť problémy.
andrej_rv
01.01.06,19:51
Prečo neodporúčaš, mohli by s tým robiť daniari problémy? Pre mňa bolo logické odpisovať v roku 2005, keďže som auto kúpil a zaradil do podnikania koncom roka (nestihol by som najazdiť toľko km, aby sa oplatilo účtovať si za kilometre). No a od budúceho sa určite oplatí rátať km. Je to nelegálne?

varujem použivať takúto argumentáciu - príspevok vyššie.
ak zaradíš auto do majetku, rozhodol si sa ho ODPISOVAT. A odpisová doba je 4 roky. A meniť odpisovanie môžeš len ak sa zmení zákon o dani z príjmu a 6,20 nebudeš moct použiť ak auto bolo zaradené do majetku. Neuvádzam §§. lebo to považujem za elementárne veci a o takom s prepáčením absurdnom postupe som ešte nepočula.
ANO, daniari by s tým mohli robiť problémy.
ZDP v platnom znení (a podľa môjho názoru ani žiadny iný predpis) u FO neprikazuje mať zaradený v obchodnom majetku a odpisovať automobil ani iný DHM až do uplynutia doby jeho odpisovania. FO si akýkoľvek majetok zaradený do podnikania môže preradiť do osobného užívania kedykoľvek.
Ustanovenie, že nie je možné uplatňovať základnú náhradu (t.č. 6,20) na 1 km u súkromného automobilu, ktorý bol zaradený v podnikaní, obsahoval len predchádzajúci zákon o dani z príjmov č. 366/1999 Z.z. v § 24 ods. 2 písm. j) bod 5 - podľa neho mal nárok na základnú náhradu " daňovník s príjmami podľa § 7 vlastným motorovým vozidlom, o ktorom neúčtuje alebo neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť, vo výške náhrady výdavkov za spotrebované pohonné látky a sadzby základnej náhrady".
Počnúc 1. novembrom 2004 táto podmienka už nie je v zákone obsiahnutá, a preto má nárok na základnú náhradu na 1 km daňovník aj v prípade, že automobil bol predtým zaradený v obchodnom majetku a boli naň uplatňované odpisy.
Postup, o ktorom uvažuje mmmaros - jeden rok auto odpisovať a potom ho vyradiť s možnosťou využiť uplatnenie paušálnej náhrady - je síce netradičný, ale určite nie absurdný a podľa môjho názoru v súlade s platným znením zákona. Je to príklad na využitie možností daňovej optimalizácie legálnou cestou. Áno, daniari by prípadne mohli robiť problémy - ale podľa môjho názoru bez opory v zákone.
mmmaros
01.01.06,21:38
Počnúc 1. novembrom 2004 táto podmienka už nie je v zákone obsiahnutá, a preto má nárok na základnú náhradu na 1 km daňovník aj v prípade, že automobil bol predtým zaradený v obchodnom majetku a boli naň uplatňované odpisy.
Postup, o ktorom uvažuje mmmaros - jeden rok auto odpisovať a potom ho vyradiť s možnosťou využiť uplatnenie paušálnej náhrady - je síce netradičný, ale určite nie absurdný a podľa môjho názoru v súlade s platným znením zákona. Je to príklad na využitie možností daňovej optimalizácie legálnou cestou. Áno, daniari by prípadne mohli robiť problémy - ale podľa môjho názoru bez opory v zákone.

Ďakujem za konštruktívne odpovede. Povedzme že by som to "riskol" a zvolil tento "netradičný" postup. Stále mi ostáva otvorená otázka, či musím ísť auto prepísať na dopravný inšpektorát (spomínaná zmena IČO za rodné číslo v techničáku) alebo môžem automobil vyradiť z majetku firmy aj bez tohto úkonu (ako keď napríklad vyradím akýkoľvek iný HIM).
ivan01
01.01.06,22:46
Stále mi ostáva otvorená otázka, či musím ísť auto prepísať na dopravný inšpektorát (spomínaná zmena IČO za rodné číslo v techničáku) alebo môžem automobil vyradiť z majetku firmy aj bez tohto úkonu (ako keď napríklad vyradím akýkoľvek iný HIM).

Podľa mna ho nemusíš prepísať na DI. Ja som tiež "preradoval" auto ako FO a nebol som ho prepísať. Mam po kontrole a bolo to OK. Ale súvisí to aj z poistkami. Keď poistuješ ako firma vacsinou mas vyssiu sadzbu. Zalezi na tebe. "Preradenie" stoji len 300,- /asi ak od noveho roku nezdrazelo/
A tvoje uvazovanie o vyradení je úpne OK ak si to prepocital a oplati sa ti to. Daňováci ti absolútne nič nemozu. A som presvedceny ze do toho ani nebudu vrtat lebo nemaju ziadnu oporu v zakone. Aspon ta nebudu otravovat otazkami "Pri ceste do prace vozite aj deti do skolky?" alebo "V piatok do Blavy isla s vami aj vasa svokra a milenka?"
mmmaros
02.01.06,10:18
Podľa mna ho nemusíš prepísať na DI. ...
... A tvoje uvazovanie o vyradení je úpne OK ak si to prepocital a oplati sa ti to. Daňováci ti absolútne nič nemozu. A som presvedceny ze do toho ani nebudu vrtat lebo nemaju ziadnu oporu v zakone."

Vďaka za radu zo skúsenosti.

Čiže jediné čo mi teraz treba "zmeniť" je, že musím podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel v ktorom bude v kolonke 01 uvedené moje rodné číslo a nie DIČ. Správne?

Ozaj a do kedy ho musím podať?

Ďakujem!
KEJKA
02.01.06,17:45
n predchádzajúci zákon o dani z príjmov č. 366/1999 Z.z. v § 24 ods. 2 písm. j) bod 5 - podľa neho mal nárok na základnú náhradu " daňovník s príjmami podľa § 7 vlastným motorovým vozidlom, o ktorom neúčtuje alebo neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť, vo výške náhrady výdavkov za spotrebované pohonné látky a sadzby základnej náhrady".
Počnúc 1. novembrom 2004 táto podmienka už nie je v zákone obsiahnutá, a preto má nárok na základnú náhradu na 1 km daňovník aj v prípade, že automobil bol predtým zaradený v obchodnom majetku a boli naň uplatňované odpisy.
Postup, o ktorom uvažuje mmmaros - jeden rok auto odpisovať a potom ho vyradiť s možnosťou využiť uplatnenie paušálnej náhrady - je síce netradičný, ale určite nie absurdný.
za slovo absurdný sa ospravedlňujem, bolo to skratové z mojej strany. Prešla som si ešte ra zákony. Viem že textácia sa zmenila, a musím súhlasiť s oponentom.
Napriek tomu - prejdem tento problém s daňovým poradcom. Postup naznačený v tejto téme je tak vysokoúčelový, že sa podľa môjho názoru dá očakávať novelizácia.
Zatiaľ - vyjadrujem súhlas s Andrej_rv
Muška
02.01.06,18:14
Vďaka za radu zo skúsenosti.

Čiže jediné čo mi teraz treba "zmeniť" je, že musím podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel v ktorom bude v kolonke 01 uvedené moje rodné číslo a nie DIČ. Správne?

Ozaj a do kedy ho musím podať?

Ďakujem!

V styku s DU používaš vždy pridelené DIČ. /je jedno či máš auto zaradené do podnikania , alebo nie/
A ak už si podal priznanie, tak preradením auta do osobného užívania /ak ho budeš naďalej používať pri podnikaní/ nemusíš podávať žiadne ďalšie priznanie.

Na Polícii nič nemeníš, lebo si vždy FO - interným dokladom vyradíš auto z majetku a to je všetko.
JanaSc
02.01.06,21:33
Ja by som v Tvojom prípade si ani za rok 2005 nedala odpis ale hned cesťáky. Cestnú dan si mal zaplatiť v každom prípade a radšej by som sa pri kontrole tvárila hlúpou, že to ičo som nevededela že tam nemá byť.
Jana
mmmaros
02.01.06,21:52
V styku s DU používaš vždy pridelené DIČ. /je jedno či máš auto zaradené do podnikania , alebo nie/
A ak už si podal priznanie, tak preradením auta do osobného užívania /ak ho budeš naďalej používať pri podnikaní/ nemusíš podávať žiadne ďalšie priznanie.


Super, mozaika sa mi už skoro celá poskladala.

Posledná vec, ktorá ma v tejto súvislosti napadá je otázka, či si môžem takto zaplatenú daň z motorových vozidiel (za auto neodpisované, ale účtované na základe kilometrov) dať do nákladov.
Paula
02.01.06,22:00
Áno, môžeš.
kankai
06.01.06,20:04
Ahojte!Aj ja poprosim o radu: Auto je napisane na sukromnu osobu,ktora ho používa pri podnikaní a zaroveň ma dohodu s inou SZČO o vypožičiavani auta na jej podnikanie.Takže ho používajú dve osoby,každá na svoje podnikanie.Majú platiť obidve osoby teraz po novom cestnú daň?Ďakujem.
hupka
07.01.06,08:59
Andrej, čítala som už Tvoju reakciu na vyjadrenie DU k používaniu súkromného auta konateľom, spoločníkom a zamestnancom vlastnej s.r.o v jednej osobe. Nevieš k tejto problematike nejaké nové informácie? Nereaguješ na ich vyjadrenia priamo na DÚ, keď sú chybné? Ako teraz máme postupovať, kto má podať daňové priznanie? Aké DIČ použiť? Kto je daňovníkom, kto si dá do nákladov daň? Súkromná osoba nepodniká, nemá DIČ.Ak by daňové priznanie podala s.r.o - ona auto nemá ani v majetku, a je otázne, či ho používa na podnikanie, lebo na aute jazdí zamestnanec, prípadne konateľ a oni nepodnikajú. Možno tvrdím aj Tvoje vyjadrenia, iba nahlas opakujem argumenty a hľadám riešenie. Ak máš čas, prosím, reaguj. Ďakujem za Tvoje odborné rady. Hupka