ajka5
21.03.11,09:32
Dobry den robím segre danové priznaie. Trosku komplikovanejsie ale hadám zvládnem. Mám nasledujúce otázky- niektoré len utvrdzujúce ale nie som si istá. Cez rok mala nasledujúce zamestnanie (resp. studium):

Ukončenie magisterského štúdia (denné) ČR - 10.6.2010 ( 161 dní) - žiadny príjem.
Samoplatca - 11.6.201 - 30.8.2010 ( 82 dní) SR - zaplatila si SP 76,19 €.
Začiatok doktorandského štúdia (denné) ČR- 1.9.2010- sucasnost ( 122 dní) - príjem 29 600 CZK (odvody ziadne)
Nástup do práce ČR - 4.10.2010 - sucasnost (kedze subeh spolu s dokt. studiom tak dni nepočítam) - základ dane 71578 CZK ( z toho su odvody 18162 CZK. a zúčtované príjmy 53416), dan 3540 CZK.

1. danové priznanie sa robi v SR (kedze jej odmietli robit vo firme v CR)?
2. kurz pre prepocet z czk na euro môzem zobrat priemer/2010 pripadne priemerný kurz platny za kalendárny mesiac. ( z nbs)- len pre uistenie ci rozmýslam správne?
3. berie sa do príjmu aj suma doktorandského štúdia?
4. taktiez od roku 2009 si môzem zobrat čo je vyhodnejsie z pohladu vynatia alebo zápočtu dane ( mne sa zda metoda vynatia vyhodnejšia) len pre uistenie ci rozmýslam správne?.
5. prípadne na čo si dat pozor pri vyplananí danového priznania.

Ďakujem vopred velmi pekne za pomoc :)
veronikasad
21.03.11,08:36
Dobry den robím segre danové priznaie. Trosku komplikovanejsie ale hadám zvládnem. Mám nasledujúce otázky- niektoré len utvrdzujúce ale nie som si istá. Cez rok mala nasledujúce zamestnanie (resp. studium):

Ukončenie magisterského štúdia (denné) ČR - 10.6.2010 ( 161 dní) - žiadny príjem.
Samoplatca - 11.6.201 - 30.8.2010 ( 82 dní) SR - zaplatila si SP 76,19 €.
Začiatok doktorandského štúdia (denné) ČR- 1.9.2010- sucasnost ( 122 dní) - príjem 29 600 CZK (odvody ziadne)
Nástup do práce ČR - 4.10.2010 - sucasnost (kedze subeh spolu s dokt. studiom tak dni nepočítam) - základ dane 71578 CZK ( z toho su odvody 18162 CZK. a zúčtované príjmy 53416), dan 3540 CZK.

1. danové priznanie sa robi v SR (kedze jej odmietli robit vo firme v CR)?
2. kurz pre prepocet z czk na euro môzem zobrat priemer/2010 pripadne priemerný kurz platny za kalendárny mesiac. ( z nbs)- len pre uistenie ci rozmýslam správne?
3. berie sa do príjmu aj suma doktorandského štúdia?
4. taktiez od roku 2009 si môzem zobrat čo je vyhodnejsie z pohladu vynatia alebo zápočtu dane ( mne sa zda metoda vynatia vyhodnejšia) len pre uistenie ci rozmýslam správne?.
5. prípadne na čo si dat pozor pri vyplananí danového priznania.

Ďakujem vopred velmi pekne za pomoc :)
Aby si mala z ČR aj potvrdenie o výške poistného zaplateného zamestnancom (Na potvrdení o príjme zvyčajne uvedené nie je - ja tam suma poistného zaplateného zamestnávatelom).
Daň zrazenú v ČR ti slovenský DU nevráti. Česká firma asi tiež nerobí DP, ale RZD ...
ajka5
21.03.11,08:46
takze treba len oficialne spravit danové priznanie ktoré mi ale nikto v pripade preplatku nevrati? a nie je uctovnicky v CR povinnost spravit RZD ked ju o to poziadala? dakujem
veronikasad
21.03.11,08:50
takze treba len oficialne spravit danové priznanie ktoré mi ale nikto v pripade preplatku nevrati? a nie je uctovnicky v CR povinnost spravit RZD ked ju o to poziadala? dakujem
Neovládam český zákon o dani z príjmu, myslím, že jej nič nebráni, aby podala v ČR daňové priznanie a ak jej vyjde preplatok dane, požiadala o vrátenie.
Podanie DP v ČR nesúvisí s povinnosťou podať DP na Slovensku - ak je daňový rezident SR.
ajka5
21.03.11,08:57
Aby si mala z ČR aj potvrdenie o výške poistného zaplateného zamestnancom (Na potvrdení o príjme zvyčajne uvedené nie je - ja tam suma poistného zaplateného zamestnávatelom)
Daň zrazenú v ČR ti slovenský DU nevráti. Česká firma asi tiež nerobí DP, ale RZD ...
- ta suma odvodu je za zamestnanca
veronikasad
21.03.11,08:58
- ta suma odvodu je za zamestnanca
určite ? V ktorom riadku ?
ajka5
21.03.11,09:04
určite ? V ktorom riadku ?

ano urcite volala som ich uctovnicke a je to v riadku 6.
veronikasad
21.03.11,09:07
ano urcite volala som ich uctovnicke a je to v riadku 6.
poistné uvedené na riadku 6 platí zamestnavatel.
ajka5
21.03.11,09:13
uctovnicka mi tvrdila ze je to za zamestnanca
veronikasad
21.03.11,09:15
uctovnicka mi tvrdila ze je to za zamestnanca
Ja ti teda neviem, práve som jedno také potvrdenie pozerala a 35 % odvod za zamestnanca sa mi teda nezdá. Zavolaj na číslo tel. uvedené na Doklade a žiadaj o vystavenie potvrdenia o zaplatení poistného za zamestnanca.
ajka5
21.03.11,09:22
uz volam a riesim to - to ma ani nenapadlo... ked tvrdila ze je to za zamestnanca tak som nemala dôvod jej neverit az na to ze mas pravdu ako môze tak vela platit zamestnanec...
ajka5
21.03.11,09:24
A vie mi niekto odovedat na moje otazky?
1. danové priznanie sa robi v SR (kedze jej odmietli robit vo firme v CR)?
2. kurz pre prepocet z czk na euro môzem zobrat priemer/2010 pripadne priemerný kurz platny za kalendárny mesiac. ( z nbs)- len pre uistenie ci rozmýslam správne?
3. berie sa do príjmu aj suma doktorandského štúdia?
4. taktiez od roku 2009 si môzem zobrat čo je vyhodnejsie z pohladu vynatia alebo zápočtu dane ( mne sa zda metoda vynatia vyhodnejšia) len pre uistenie ci rozmýslam správne?.
5. prípadne na čo si dat pozor pri vyplananí danového priznania.
6.takze treba len oficialne spravit danové priznanie ktoré mi ale nikto v pripade preplatku nevrati? - dedukujem podla reakcie veronikasad... ak som spravne pochopila :(
ajka5
21.03.11,09:25
veronikasad - dakujem za upozornenie... :)
ajka5
21.03.11,11:03
Volala som na Danové riaditelstvo... a odpoved je nasledujúca, ak by to niekomu pomohlo:
1. danové priznanie si musí urobit v SR - s tym ze príjem na SR nemal takze jej nemôze byt z CR vrateny preplatok dane. Ak chce preplatok dane musi si urobit aj rocne zuctovanie dane v CR (ak si neurobí nic v CR nic sa nedeje ale nedostane tym vzniknutý preplatok).
2.kurz sa pouziva NBS (cize vlastne ECB) k 31.12.2010 alebo primerny mesacny....
3. áno aj výška doktoranského štipendia sa berie do príjmu zamestnanca
4.od roku 2009 si môzem zobrat čo je vyhodnejsie z pohladu vynatia alebo zápočtu dane - pre mna teraz nepodstatne kedze preplatok nevznikol v SR
5.ano takze len oficialne spravit danové priznanie v SR bez prijmu preplatku z CR - vid bod 1. ( musi si splnit povinnost)
veronikasad
21.03.11,11:07
To všetko mi je jasné - a s tým potvrdením o zaplatení poistného zamestnanca si čo zistila ?
ajka5
21.03.11,11:09
presne to co ste povedali... ona je nejaka mimo ta uctovnicka... poslala mi zatial mzdovy list a ze ked bude mat cas a kym budem mat danové priznanie tak mi posle aj potvrdenie o zaplatení poistného za zamestnanca.
veronikasad
21.03.11,11:13
presne to co ste povedali... ona je nejaka mimo ta uctovnicka... poslala mi zatial mzdovy list a ze ked bude mat cas a kym budem mat danové priznanie tak mi posle aj potvrdenie o zaplatení poistného za zamestnanca.
Nie je mimo. V ČR majú úplne iný systém zdaňovania, tzv. superhrubú mzdu. Treba jej vysvetliť, že ide o zdaňovanie príjmov na Slovensku. Nemala som v žiadnej českej firme problém s vystavením takéhoto potvrdenia. Stačí keď ti ho pošle meilom - na firemnom liste.