Ivana Halajová
21.03.11,09:50
Dobrý deň,
som neplatca DPH a mám záujem o kúpu auta na podnikateľské účely.
Je výhodnejšie stať sa platcom DPH?
Chcem si dat auto do obchodného majetku, odpisovať ho rovnomerne OC avšak neviem ako je to s bločkami PHM. Dá sa robiť kniha jázd a priznať si sumu z bločkov vrátane DPH?
Ďakujem
Tweety
21.03.11,10:06
Dobrý deň,
som neplatca DPH a mám záujem o kúpu auta na podnikateľské účely.
Je výhodnejšie stať sa platcom DPH?
Chcem si dat auto do obchodného majetku, odpisovať ho rovnomerne OC avšak neviem ako je to s bločkami PHM. Dá sa robiť kniha jázd a priznať si sumu z bločkov vrátane DPH?
Ďakujem
Nie si neplatcom dph, ale neplatiteľom dph. AK MV bude v majetku, budeš ho môcť odpisovať, účtovať o všetkých nákladov naň,( v celkovej výške, teda aj dph) samozrejme, ak budú súvisieť s podnikaním, budú VOZD. Kedže nie si platiteľom dph, ani o nej účtovať nebudeš.
Ivana Halajová
22.03.11,06:20
Dobrý deň, ďakujem za pripomienku a odpoveď.
V tomto prípade pôjde o s.r.o, ktorá nie je zatiaľ platiteľom DPH a konateľ firmy si chce kúpiť v hotovosti 2 autá. Ide hlavne o to, či nie je výhodnejšie byť platiteľom DPH aj keď zatiaľ s.r.o. nevykázala žiadnu ek. činnosť.
Ak som dobre pochopila, keď bude neplatiteľom a bude mať autá v obchodnom majetku, može ich odpisovať v OC a účtovať aj o všetkých nákladoch /teda aj bločky PHM/ s DPH.
Musí sa pri s.r.o. robiť aj kniha jázd?
Vopred ďakujem
Olgica
22.03.11,06:34
Ak sú autá na podnikanie tak sa určite musí robiť kniha jázd!
Zoltán Kovács
22.03.11,06:42
Ak sú autá na podnikanie tak sa určite musí robiť kniha jázd!


Nie celkom. Je možnosť rozhodnúť sa, že kniha jázd pre firemné auta sa robiť nebude. Ale v tom prípade náklady na PHM sa delia na daňové a nedaňové, v 80:20 pomere.
Ivana Halajová
22.03.11,07:19
Myslíte vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Zrejme však bude výhodnejšie robiť aj knihu jázd a dať si všetky bločky do nákladov.
Ešte sa chcem spýtať či nám stačí kúpno-predajná zmluva, autá boli kupované v hotovosti, žiadne iné doklady nemáme.
Do nákladov sa môžu dať len odpisy, platba zrejme nie.
Ďakujem
Ivana Halajová
22.06.11,07:32
Dobrý deň, stále sa trápim či si konateľ firmy, ktorý si kúpil 2 vozidlá na firmu môže tieto vozidla odpisovať napr. rovnomerne skupina 1 4 roky alebo je to výhodnejšie zrýchlenou formou . Ďalej neviem ako zaúčtovať túto kúpu motorových vozidiel v PÚ. Ide celá suma do nákladov a potom sa ešte aj odpisuje v OC?
Prosím poraďte mi niekto.
Ďakujem
babi2
22.06.11,08:45
Dobrý deň, stále sa trápim či si konateľ firmy, ktorý si kúpil 2 vozidlá na firmu môže tieto vozidla odpisovať napr. rovnomerne skupina 1 4 roky alebo je to výhodnejšie zrýchlenou formou . Ďalej neviem ako zaúčtovať túto kúpu motorových vozidiel v PÚ. Ide celá suma do nákladov a potom sa ešte aj odpisuje v OC?
Prosím poraďte mi niekto.
Ďakujem
Celú sumu do nákladov a potom ešte odpisovať?:eek: veď to by bolo v náklade 2 x
Kúpu MV v PU zaúčtovať 042/321, zaradenie do používania 022/042 a potom ročne účtovať odpisy do nákladov.
mimotemyMusím, ale povedať, že "účtovník - živnostník " ako máš uvedené v profile by určite mal takúto vec vedieť, to patrí myslím si medzi úplne základné znalosti
Ivana Halajová
22.06.11,09:14
Takze len na vysvetlenie, zauctovat tymto uctovnym zapisom som to vedela, len som si chcela overit ako je to v PU, ci sa dava cela suma do nakladov formou odpisov alebo sa zauctuje len faktura, a co je vyhodnejsie rovnomerne ci zrychlene odpisovanie.
Uctovala som zatial len v JU a PU sa zatial len ucim.

A som velmi vdacna ludom, ktori chcu pomoct