elPi
24.05.04,09:21
Podľa poučenia na vyplnenie tohto hlásenia v časti III sa uvedú jednotliví zamestnanci, ktorým boli príjmy vyplatené a zdanené podľa § 41 ZDP. Inú podmienku tam nevidím. Nikde v poučení, ani v "zelenej" časti samotného hlásenia sa neuvádza, že by sa malo rozlišovať medzi jednotlivými formami pracovnoprávneho vzťahu, resp. či ide o dohody mimo pracovného pomeru.
Do hlásenia za rok 2003 v časti III som zahrnul aj zamestnancov - dôchodcov pracujúcich na bývalú DPČ, ktorým sa nezrážali fondy, ani si neuplatnili základnú nezdaniteľnú časť (3230), preto v tabuľke v r. 3 (Úhrn príjmov) majú rovnakú sumu ako v r. 5 (Základ dane).
Na našom DÚ začali "nahadzovať" hlásenia a vypisuje im to chybové hlášky, že suma na riadku 3 nemôže byť rovnaká ako na riadku 5. Pani správkyňa dane ma pri prekonzultovaní tejto "chyby" poučila, že "dohodári sa do časti III neuvádzajú, lebo hore je v nadpise napísané že "jednotlivým zamestnancom" a to dohodári nie sú.
Na upozornenie, že bez dohodárov jej potom nebude sedieť sumár jednotlivých zrazených preddavkov na r. 1 časť 1 (Úhrn zrazených preddavkov...), som odpoveď ešte nedostal, zrejme problém vyskočí, keď ukončí nahadzovanie.
Podľa mňa ide o nedôslednosť v ich softvéri.

Máte s týmto niekto skúsenosti?
MIRKA
24.05.04,13:19
Do Hlásenia... za rok 2003 sa neuvádzajú dohodári, nakoľko sa doňho uvádzajú len príjmy, ktoré boli zdaňované preddavkovou daňou a nie osobitnou. Keďže v roku 2004 už neexistuje osobitná sadzba dane, tak aj dohodári sú zdaňovaný preddavkovo a predpokladám, že budú aj nové tlačivá pre Hlásenia... na tento rok.
elPi
24.05.04,14:13
To mi je jasné, ale išlo o dohodárov zdaňovaných preddavkovo - presne podľa § 41 ZDP na ktorý sa poučenie odvoláva !
Neviem prečo by mala mať právna forma pracovného vzťahu vplyv na to či sa to tam uvedie alebo nie !
Veď ako som vyššie napísal: NEBUDE SEDIEŤ SUMÁR ZRAZENýCH PREDDAVKOV JEDNOTLIVÝCH ZAMESTNANCOV S VYKÁZANýM A ODVEDENÝM ÚHRNOM PREDDAVKOV.
MIRKA
24.05.04,14:38
Pardón, nenapadlo ma, že ste im mohli pred. zrážať daň, lebo my sme takých nemali...

Tiež si myslím, že prac. vzťah nie je v tomto prípade rozhodujúci, takže tiež by som do hlásenia zahrnula aj dohodárov.
Len ma terza napadlo: za nich sa neodvádzalo do ZP?
vladan
25.05.04,09:25
do hlásenie sa dávajú všetci, ktorí mali zdaňovaný príjem preddavkovo, čiže aj DOHODÁRI, ak mali príjem vyšší ako 4000 Sk. Ešte rozmýšľam, či ste to rozdeľovali (dohodárov) v štvrťočných prehľadoch na tých čo majú príjem zdaňovaný preddavkovo a príjem podľa osobitnej sadzby. Lebo možno to tete správkyni nesedelo so štvrťočnými prehľadmi. Ale inak by to malo byť OK. Aj ja som to tak predložila a zatiaľ sa mi nikto neozval. Ináč v poučení pri časti II je veta: ... Hlásenie nepodávate za zamestnancov, ktorým ste vyplatili len príjmy zdanené osobitnou sadzobu dane (10%). Takže aj dohodárov tam menovali ako "zamestnancov", takže fakt neviem, prečo im to tam nesedí.