Nika
24.08.04,11:17
Prosím súrne o odpoveď:


Výpovedná doba


(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

Platí toto aj keď dáva výpoveď zamestnanec?
Aniko
24.08.04,11:26
Áno, platí, ak sa nedohodli inak. Zamestnanec môže odísť buď dohodou, ale ak zamestnávateľ trvá na trojmesačnej výpodnej lehote, tak to platí aj pre zamestnanca.
vladan
24.08.04,11:26
len pre zamestnávateľa je výpovedná doba 3 mesiace. Ale to slovko najmenej znamená, že môže byť aj 3 mesiace a viac.
vladan
24.08.04,11:28
Áno, platí, ak sa nedohodli inak. Zamestnanec môže odísť buď dohodou, ale ak zamestnávateľ trvá na trojmesačnej výpodnej lehote, tak to platí aj pre zamestnanca.
neviem, či to môže platiť len z rozhodnutia zamestnávateľa. Ak by som bola zamestnanec a chcela by som odísť čím skôr, tak by som asi s 3 mesačnou výpovednou dobou nesúhlasila - a vtedy by to museli byť 2 mesiace. Záleží na uhle pohľadu :-)
slavkaD
24.08.04,12:36
Ak dava vypoved zamestnanec, vypovedna doba je najmenej dva mesiace. Ludskou recou povedane, vypovedna doba v takomto pripade zo zakona nemoze byt kratsia ako dva mesiace, ale moze byt dlhsia (ak to obom stranam vyhovuje). Minimalna trojmesacna vypovedna doba plati iba v pripade, ak vypoved dava zamestnavatel, je to na ochranu zamestnanca, ktory odpracoval u zamestnavatela viac ako zakonom stanovenu dobu piatich rokov.
Nika
24.08.04,13:33
Ďakujem všetkým.
Zita5
13.04.05,07:08
Prosím Vás , kamarát ma požiadal o pomoc . Mzdová oblasť mi nehovorí nič , nevyznám sa .

Jeho syn potrebuje napísať žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru , nakoľko si našiel prácu lepšie platenú . Má uzatvorený TPP . K 1.5.2005 má nastúpiť do inej firmy a preto potrebuje dať výpoveď . Viem , že tam má 2 mesiace výpovednú lehotu , ale ako sa dá odísť bez problémov , keď ho zamestnávateľ nechce uvoľniť . Prosím Vás napíšte aj paragraf , ktorý mu mám dať do žiadosti .
Zita5
13.04.05,07:54
Prosím odborníkov na personalistiku a mzdy , keby boli ochotní napísať vyjadrenie .
vladan
13.04.05,07:56
Zita, nemám teraz ani za mak času ... pozri staršie príspevky porady na túto tému ... už sme sa o tom bavili
Jara
13.04.05,07:57
Obísť sa nedá len ak by sa dohodol a firma mu umožnila. Ide o §60 ZP dohoda o skončení pracovného pomeru. Inak jedine ak by mal nejaký papier od lekára že mu pracovné miesto nevyhovuje po zdravotnej stránke, teda neviem čo robí, ale napr. ekzém, al. kašle al. alergie na /šefa?/ prostredie, tak môže dať podľa ZP žiadosť o okamžité zrušenie pr. pomeru ale dokladá lekárským rozhodnutím a aj v tomto prípade mu môže zamestnávateľ ponúknuť inú prácu, t.j. preradedenie na inú prácu § 55 ZP. Ale najlepšie je dohodnúť sa, vysvetliť, že v rámci ľudských vzťahov má možnosť lepšie plateného miesta a nech je taký láskavý a nebráni mu a potom napísať, že §60 ods. 1 ZP skončenie pracovného pomeru dohodou k dohodnutému dňu.