berenice8
21.03.11,10:21
Dobry den,
manzel si zalozil zivnost
ako je to splatenim DPH na fakture?
ma si zaratavat dph, treba to niekde nahlasit-na danovom?, alebo aky je postup...
ak by ste nam mohli poradit...dakujem
jeso
21.03.11,09:33
ak sa pýtaš na to kedy sa zdanitelná osoba stane platitelom DPH tak -


§4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.


§ 7


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
babi2
21.03.11,09:34
Dobry den,
manzel si zalozil zivnost
ako je to splatenim DPH na fakture?
ma si zaratavat dph, treba to niekde nahlasit-na danovom?, alebo aky je postup...
ak by ste nam mohli poradit...dakujem
Ak nie je sám plátcom DPH, tak DPH si nevšíma, tzn. že celé faktúry mu idú do výdavkov vrátane DPH
berenice8
21.03.11,09:50
§4
(1) obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň.

tak toto nesplname


§ 7a
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

nie je prijemcov od zahranicnej osoby


§ 7
(1) nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

nenadobuda tovar z ineho clenskeho statu....
takze ak som spravne pochopila, aj s prispevkom od babi, ze vystavi fakturu na sluzbu, ktoru robi, na fakture bude vypocet sluzby aj dph? a potom pri dani sa da ziadost o vratenie dph, lebo nie je jeho platcom? lebo tovar potrebny na sluzbu ktoru vykonava prebera s DPH, tak som si neni ista, ci ma zase ratat dph....zacinam sav tom trosku motat...
viem, asi to je nieco, co pokladate za samozrejmost, ale nechcem aby sme niekde spravili chyby hned na zaciatku....vopred moc dakujem...
veronikasad
21.03.11,09:54
tak toto nesplname



nie je prijemcov od zahranicnej osoby



nenadobuda tovar z ineho clenskeho statu....
takze ak som spravne pochopila, aj s prispevkom od babi, ze vystavi fakturu na sluzbu, ktoru robi, na fakture bude vypocet sluzby aj dph? a potom pri dani sa da ziadost o vratenie dph, lebo nie je jeho platcom? lebo tovar potrebny na sluzbu ktoru vykonava prebera s DPH, tak som si neni ista, ci ma zase ratat dph....zacinam sav tom trosku motat...
viem, asi to je nieco, co pokladate za samozrejmost, ale nechcem aby sme niekde spravili chyby hned na zaciatku....vopred moc dakujem...
K poslednému odstavcu len jedna rada - zver spracovanie účtovníctva niekomu, kto sa v tom vyzná. Lebo sa pokút nedoplatíš. (ak uvedieš DPH na faktúre aj nebudeš plátcom, musíš ju štátu odviesť). Predpokladám, že ide o faktúry domácemu odberatelovi.