Nemezis79
21.03.11,10:43
Dobrý deň, som jediným konateľom takej s.r.o., ktorej jediným spoločníkom je offshore firma (Panama), sídlo spol. je moje trvalé bydlisko- môj byt. Aký je postup ak sa chcem vzdať konateľstva? "Spoločník" - teda osoba, ktorá zastupuje túto offshore firmu- občan MR- už vyše roka zmizol, neviem ho nájsť. Prosím poradte mi.
Ďakujem.
alicacka
21.03.11,12:06
Podľa môjho skromného vedomia, musíš napísať Vzdanie sa funkcie konateľa - môže to byť formou oznámenia /listom/, ktoré doručiš spoločnosti. Mala by tam byť pečiatka spoločnosti a dátum, kedy to prevzala.
alicacka
21.03.11,12:11
§66 Obchodného zákonníka
ods.2/
Ak zákon neustanovuje alebo spol.zmluva alebo stanovy neurčujú inak, je vzdanie sa funkcie účinné odo dňa prvého zasadnutia orgánu, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu nasledujúceho po doručení vzdania sa fun kcie, ak sa člen orgánu vzdá svojej funkcie na zasadnutí orgánu spoločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu, je vzdanie sa funkcie účinné okamžite. Ak orgán soločnosti, ktorý je oprávnený vymenovať alebo zvoliť nového člena orgánu spoločnosti, nesadadne ani do troch mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie, je vzdanie sa funkcie účinné od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí tejto lehoty...
Preto je dôležité, aby si mala pečiatku, kedy spoločnosť prevzala tvoje vzdanie sa.
Nemezis79
21.03.11,12:35
ďakujem za odpoveď. Doručiť spoločnosti znamená, že vzdanie sa funkcie adresujem spoločnosti, ktorá má sídlo u mňa a ja som jediným konateľom? V praxi to bude vyzerať tak, že pošlem to k sebe domov (cez poštu) a doporučenú zásielku prevezmem ja ako jediný konateľ? Ale potom ako sa dozvie spoločník, že som sa vzdal funkcie? Vzdanie sa funkcie som poslal do Maďarska zástupcovi offshore firmy- samozrejme neprevzal- takže toto som poslal zbytočne? Alebo stačí, ak na napísaní list ja ako konateľ dám pečiatku firmy a podpíšem, že ktorým dňom som to prevzal, potom to pošlem na OR so žiadosťou o výmaz konateľa?
alicacka
22.03.11,11:27
Vzdanie sa treba poslať na adresu firmy, ak je to u teba, tak tam.
Ty si splnomocnený aj na prevzatie písomností, tak to podpíšeš samozrejme ty. To nevadí, že Tvoj jediný spoločník je niekde mimo. Práve preto dáva zákon možnosť využiť vzdanie sa funkcie aj v prípade "tzv. straty spoločníka", t.j. po troch mesiacoch, ak sa nezvolá VZ, tak dáš návrh na výmaz na OR.
profesional
21.10.11,06:56
Vidim to tak ze nakonieco budes musiet podat na sud navrh na zrusenie spolocnosti. Samozrejme to ako sa zbavit konatelstva ti radia dobre.