deezee
21.03.11,10:47
Prosím o radu a to v prípade, že som platcom DPH a som čerpala dotáciu, aký to má vplyv na daňové priznanie? Ja som postupovala týmto spôsobom, do príjmov som dala vyčerpanú čiastku bez DPH, ale vo výkaze záväzkov a majetku mám záväzok ponížený aj s DPH. Takže to nesedí, v roku 2011 mi bola vrátená DPH. Ďakujem za odpovede a usmernenie ma správnym smerom.
veronikasad
21.03.11,09:49
Prosím o radu a to v prípade, že som platcom DPH a som čerpala dotáciu, aký to má vplyv na daňové priznanie? Ja som postupovala týmto spôsobom, do príjmov som dala vyčerpanú čiastku bez DPH, ale vo výkaze záväzkov a majetku mám záväzok ponížený aj s DPH. Takže to nesedí, v roku 2011 mi bola vrátená DPH. Ďakujem za odpovede a usmernenie ma správnym smerom.
Tomuto naozaj nerozumiem.

Ak si uvažovala, že budeš platitelom DPH, mala si už pri spracovaní podnikatelského plánu počítať s jednotkovými cenami položiek dotácie bez DPH. Ale požiadať o zmenu účelu čerpania dotácie, ak sa ti teraz sumy bez DPH nerovnajú.

Ak si si DPH vyžiadala od štátu formou odpočítania dane, nemôžeš ju ešte raz zahrnúť do čerpania dotácie.
maad
12.02.13,15:19
Podnikateľ bral od ÚPSVaR dotáciu od štátu. Ale nesplnil podmienku dva roky podnikania. Ako mám v JÚ zaúčtovať vrátenie dotácie štátu? Predchádzajúce doklady som účtovala tak ako som mala do príjmu som dávala iba použitú dotáciu. Síce nevyčerpal celú dotáciu, ale čiastku ktorá mu ostala ako nevyčerpaná bola nižšia, ako čiastka ktorú musel vrátiť štátu. Je potrebné ešte niečo upravovať v účtovníctve alebo je potrebné zaúčtovať už len vrátenie dotácie??? Ako vrátenie dotácie štátu zaúčtovať???
maad
12.02.13,15:43
Podnikateľ bral od ÚPSVaR dotáciu od štátu. Ale nesplnil podmienku dva roky podnikania. Ako mám v JÚ zaúčtovať vrátenie dotácie štátu? Predchádzajúce doklady som účtovala tak ako som mala do príjmu som dávala iba použitú dotáciu. Síce nevyčerpal celú dotáciu, ale čiastku ktorá mu ostala ako nevyčerpaná bola nižšia, ako čiastka ktorú musel vrátiť štátu. Je potrebné ešte niečo upravovať v účtovníctve alebo je potrebné zaúčtovať už len vrátenie dotácie??? Ako vrátenie dotácie štátu zaúčtovať???
Neporadíte mi niekto???
maad
12.02.13,17:16
Podnikateľ bral od ÚPSVaR dotáciu od štátu. Ale nesplnil podmienku dva roky podnikania. Ako mám v JÚ zaúčtovať vrátenie dotácie štátu? Predchádzajúce doklady som účtovala tak ako som mala do príjmu som dávala iba použitú dotáciu. Síce nevyčerpal celú dotáciu, ale čiastku ktorá mu ostala ako nevyčerpaná bola nižšia, ako čiastka ktorú musel vrátiť štátu. Je potrebné ešte niečo upravovať v účtovníctve alebo je potrebné zaúčtovať už len vrátenie dotácie??? Ako vrátenie dotácie štátu zaúčtovať???

Prosím poradte potrebujem to zaúčtovať!
Mila123
12.02.13,17:19
zaúčtuješ ako VNZD vrátenie dotácie....
nakoľko si ju rozpúšťala do príjmov pri použití....
a keď bola uhradená na účet (prvýkrát z UPSVaR) bola predsa PNZD......
mondes
12.02.13,17:21
Podnikateľ bral od ÚPSVaR dotáciu od štátu. Ale nesplnil podmienku dva roky podnikania. Ako mám v JÚ zaúčtovať vrátenie dotácie štátu? Predchádzajúce doklady som účtovala tak ako som mala do príjmu som dávala iba použitú dotáciu. Síce nevyčerpal celú dotáciu, ale čiastku ktorá mu ostala ako nevyčerpaná bola nižšia, ako čiastka ktorú musel vrátiť štátu. Je potrebné ešte niečo upravovať v účtovníctve alebo je potrebné zaúčtovať už len vrátenie dotácie??? Ako vrátenie dotácie štátu zaúčtovať???
Podľa mňa musíš opraviť úhrady hradené z dotácie tak, aby ti sedela vyčerpaná dotácia s tou čiastkou, ktorú je povinný vrátiť. Napr. ak dostal dotáciu z UPSVaR vo výške 4137,08 Eur, a vyčerpal z nej napr. 3500 Eur, ale vrátiť musí napr. 1 137,08 Eur, tak tých 500 Eur z vyčerpaných 3500 preúčtuj tak, aby to nebolo platené z dotácie, ale z vlastných prostriedkov. Jednoducho, aby sa nevyčerpaná čiastka rovnala čiastke, ktorú musíš vrátiť. Ja by som to takto urobila. A vrátenie dotácie štátu zaúčtuješ ako VNZD.