ESTER
29.12.05,14:26
Ak podnikateľ nadobudne tovar z EU napr. v hodnote 1000 EUR pričom prepravu vykoná sám napr. v hodnote Sk 2000 čo je základom pre samozdanenie 1, len hodnota tovaru alebo

2, hodnota tovaru včetne vlastnej prepravy?
ondrejvla
29.12.05,22:14
Ak podnikateľ nadobudne tovar z EU napr. v hodnote 1000 EUR pričom prepravu vykoná sám napr. v hodnote Sk 2000 čo je základom pre samozdanenie 1, len hodnota tovaru alebo

2, hodnota tovaru včetne vlastnej prepravy?

Len hodnota tovaru podľa fa od dodávateľa, teda za 1/ je správne.
Atrey
18.01.06,21:40
K tomuto príspevku by som sa chcela ešte spýtať, ak podnikateľ vykonal dovoz tovaru z krajiny EU na vlastné náklady ( kúpil tovar od maďarského dodávateľa a sám si ho priviezol) musí túto skutočnosť preukázať nejakým dokladom (vlastnú prepravu). Ešte pre doplnenie, faktúru dostal hneď pri prebratí tovaru, dátum vystavenia a splatnosti je ten istý deň, pri dátume zdaniteľného plnenia nie je uvedený žiaden dátum. Dodávateľ aj odberateľ sú platcovia dph, faktúra je bez dp.

Vďaka , Atrey
emily
18.01.06,21:59
preukazuje sa len dodanie tovaru do EU, nie nadobudnutie z EU
ALBO
19.01.06,07:43
K tomuto príspevku by som sa chcela ešte spýtať, ak podnikateľ vykonal dovoz tovaru z krajiny EU na vlastné náklady ( kúpil tovar od maďarského dodávateľa a sám si ho priviezol) musí túto skutočnosť preukázať nejakým dokladom (vlastnú prepravu). Ešte pre doplnenie, faktúru dostal hneď pri prebratí tovaru, dátum vystavenia a splatnosti je ten istý deň, pri dátume zdaniteľného plnenia nie je uvedený žiaden dátum. Dodávateľ aj odberateľ sú platcovia dph, faktúra je bez dp.

Vďaka , Atrey

Vy musíte dať potvrdenie maďarovi, že ste vyviezli tovar z HU, aby on mohol dokázať, že oprávnene tovar oslobodil v maďarsku.
Pre výpočet DPH nie je pre vás dôležitý dátum dodania, ale dátum vystavenia (§19ods.2).Ten použijete na výpočet DPH (stanovenie kurzu)
Atrey
19.01.06,08:25
Ďakujem za odpoveď, veľmi ste mi pomohli

Andrea.
Najka
16.03.06,09:10
Ahojte,mám takýto problém,prišla mi faktúra z ČR.Všetky dátumy sú 10.02.2006.Dph si prepočítam kurzom 10.02.2006 a uplatním v danom mesiaci. Zemný stroj, ktorý sme kúpili, sme si boli prevziať na dohodnutom mieste v Bratislave 28.02.2006 a nemáme žiaden doklad o prevzatí.Ako to všetko zaúčtovať v PÚ? Faktúru mám prepočítať a zaradiť do knihy záväzkov-dňom vystavenia, alebo dňom dodania? (Stroj chceme hneď predať)
Najka
16.03.06,10:09
Poradí niekto ako to účtovať?
cimrman
19.05.06,10:37
Dobry den,zacinam podnikat a mam v tom chaos, chcem sa opytat (dufam, ze k teme ), ked dovazam tovar z Nemecka, som platca DPH a dodavatel tiez, vystavi mi fa bez DPH, lenze adresa na fa je na firmu na SK, ale dodanie bude v Nemecku, odkial si ho na vlastne naklady prepravim na SK. Robim to kvoli tomu, ze beriem tovar od roznych nem. dodavatelov a takto chcem znizit prepravne naklady. Nem. dodavatel chce odo mna potvrdenie, ze tovar presiel hranice. Kto mi toto potvrdenie vystavi? Musim s tym ist na colnicu?
Dakujem za pochopenie a odpovede.
Jana Acsová
19.05.06,10:41
Kto mi toto potvrdenie vystavi?Vy.


Musim s tym ist na colnicu?
Dakujem za pochopenie a odpovede. Nie.

Ako pomôcku si pozrite § 43 ods. 5. Pripnem ho.
Jana Acsová
19.05.06,10:44
§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu

(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.


Uvádzanú citáciu uvádzam na ilustráciu toho, že rovnaké povinnosti ako pre nemeckého dodávateľa vyplývajú aj pre slovenského dodávateľa v prípade, že dodáva tovar do iného ČŠ EÚ. Nemecký plateľ dane potrebuje obdobné potvrdenie podľa uvádzaného odseku písm. c) nášho ZDPH.
cimrman
19.05.06,10:50
Mozno chapem pomalsie, ale ako mam vystavit to potvrdenie? Staci, ked mu napisem, ze tovar prekrocil hranice dna toho a toho?
cimrman
19.05.06,10:52
Dakujem za vysvetlenie, uz chapem:)
Jana Acsová
19.05.06,11:03
Mozno chapem pomalsie, ale ako mam vystavit to potvrdenie? Staci, ked mu napisem, ze tovar prekrocil hranice dna toho a toho?Forma nie je predpísaná. Doporučujem vyhlásenie s označením dodávateľa, odberateľa, druhu a množstva tovaru (postačuje aj odvolávka na číslo faktúry dodávateľa alebo dodací list - uvedené je dôležité aby bolo zrejmé aký tovar bol predmetom prepravy a že sa týka predmetnej fakturácie), dňa, kedy sa tovar dostal do tuzemska, spôsobe prepravy, ŠPZ auta, meno osoby, ktorá tovar prevzala v zastúpení firmy a pod. Uvedené závisí od konkrétnych podmienok prepravy.
Jana Acsová
19.05.06,11:08
Ešte doplním, potrebné je uviesť aj deň prevzatia tovaru tuzemským odberateľom v Nemecku.
ZuzanaA
19.05.06,11:18
Len na uistenie, teda ak prepravu zabezpečím napr. poštou alebo prepravnou službou (§43 ods. 5a), stačí mi doklad z pošty alebo prepr. služby, kde je viditeľné miesto určenia? Nemusím to mať potvrdené aj odberateľom, že tovar prevzal,však?
Jana Acsová
19.05.06,11:56
Len na uistenie, teda ak prepravu zabezpečím napr. poštou alebo prepravnou službou (§43 ods. 5a), stačí mi doklad z pošty alebo prepr. služby, kde je viditeľné miesto určenia? Nemusím to mať potvrdené aj odberateľom, že tovar prevzal,však?Vzťahuje sa na Vás odsek a písm., ktoré uvádzate, t.j.:

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu

(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar. Čiže preukazujete prepravu prepravným dokladom, alebo dokladom o odoslaní s určením miesta určenia a samozrejme ostatnými dokladmi napr.: faktúrou, dodacím listom, dokladom o úhrade a pod., ktorými sa preukáže, že dodávka sa reálne uskutočnila.
ZuzanaA
19.05.06,12:10
Vzťahuje sa na Vás odsek a písm., ktoré uvádzate, t.j.:
Čiže preukazujete prepravu prepravným dokladom, alebo dokladom o odoslaní s určením miesta určenia a samozrejme ostatnými dokladmi napr.: faktúrou, dodacím listom, dokladom o úhrade a pod., ktorými sa preukáže, že dodávka sa reálne uskutočnila.
Ďakujem pekne, len som sa chcela uistiť.