Anka Ha
21.03.11,18:10
ahojte prosím veľmi súrne a zúfalo o radu.....

Ak mi zamestnanec dal potvrdenie o príjmoch, zrazených preddavokoch..... od starého zamestnávateľa,u ktorého pracoval od januára do júna a u nás pracoval od júla do augusta...ako postupujem pri ročnom zúčtovaní a pri ročnom prehľade zrazencýh preddavkoch...prosím poradte mi aký je postup..lebo ja to vobec neviem :( prosííím o radu ešte raz
Tweety
21.03.11,17:15
ahojte prosím veľmi súrne a zúfalo o radu.....

Ak mi zamestnanec dal potvrdenie o príjmoch, zrazených preddavokoch..... od starého zamestnávateľa,u ktorého pracoval od januára do júna a u nás pracoval od júla do augusta...ako postupujem pri ročnom zúčtovaní a pri ročnom prehľade zrazencýh preddavkoch...prosím poradte mi aký je postup..lebo ja to vobec neviem :( prosííím o radu ešte raz Každý dobrý soft má v RZD kolonku aj na príjmy od iného, alebo iných zamestnáv., takže toto vyplníš.
Anka Ha
21.03.11,18:06
Každý dobrý soft má v RZD kolonku aj na príjmy od iného, alebo iných zamestnáv., takže toto vyplníš.

ja nemám softver :((( tak čo teraz?
Tweety
21.03.11,18:08
ja nemám softver :((( tak čo teraz?
Potom ostáva už len kalkulačka.
Anka Ha
21.03.11,18:11
Potom ostáva už len kalkulačka.

ale ako to mám vyplniť? Do hlásenia mám dať len udaje našej firmy? a do ročného zúčtovania oboch firiem alebo ako..to je? :(
Daniela12345
21.03.11,18:15
Do ročného hlásenia idú len príjmy vašej firmy.
Do ročného zúčtovania zamestnancovi zrátaš všetky príjmy - teda aj od iných zamestnávateľov.
Anka Ha
21.03.11,19:17
Do ročného hlásenia idú len príjmy vašej firmy.
Do ročného zúčtovania zamestnancovi zrátaš všetky príjmy - teda aj od iných zamestnávateľov.

ale potom mi nesedí ten preplatok...lebo podľa mojeho má daň vyrovannú ale ked to spočítam aj so starou firmou má preplatok....
veronikasad
21.03.11,19:19
ale potom mi nesedí ten preplatok...lebo podľa mojeho má daň vyrovannú ale ked to spočítam aj so starou firmou má preplatok....
Do Hlásenia uvádzaš len výšku príjmu od vášho zamestnávatela.
Anka Ha
21.03.11,19:30
Do Hlásenia uvádzaš len výšku príjmu od vášho zamestnávatela.

takže vlastne ked som to počítala ako ročné zúčtovanie v súčte od dvoch zamestnávateľov a vyššiel mi ten preplatok...tak ako on dostane ten preplatok? alebo ako to je? nechapem tomu trošku ...
ladyrs
21.03.11,19:37
takže vlastne ked som to počítala ako ročné zúčtovanie v súčte od dvoch zamestnávateľov a vyššiel mi ten preplatok...tak ako on dostane ten preplatok? alebo ako to je? nechapem tomu trošku ...

preplatok mu zapíšeš do mzdy, a vyplatíš mu
ladyrs
21.03.11,19:38
RZD mu ako posledný zamestnávateľ spravíš za predpokladu,že mal u vás podpísané vyhlásenie k zdaneniu
veronikasad
21.03.11,19:40
takže vlastne ked som to počítala ako ročné zúčtovanie v súčte od dvoch zamestnávateľov a vyššiel mi ten preplatok...tak ako on dostane ten preplatok? alebo ako to je? nechapem tomu trošku ...
Preplatok sa ti prejaví až v Hlásení za rok 2011, ale nie v mzde zamestnanca, ale na druhej strane Hlásenia. Buď si ho započítaš s daňovou povinnosťou, alebo požiadaš DU o vrátenie.
Anka Ha
21.03.11,19:42
preplatok mu zapíšeš do mzdy, a vyplatíš mu

takže napíšem ako si myslím a povedzte či je to správne:

urobím ročné hlásenie, odnesiem na daňový úrad....tam dávam údaje len zo svojeho potvrdenia o príjmoch....tam mi výjde že daň je vyrovnaná....

potom spravím ročné zúčtovanie preddavkov na daň , kde dávam sumy zo súčtov od oboch zamestnávateľov...tam mi výjde preplatok nejakých 60 eur...ročné zúčtovanie sa neností na daňový úrad? ten preplatok vyplácam ja, či daňový úrad?

Ak ja, tak ako sa to zaúčtuje a s akým dátumom? normálne z pokladnice?
Anka Ha
21.03.11,19:44
Preplatok sa ti prejaví až v Hlásení za rok 2011, ale nie v mzde zamestnanca, ale na druhej strane Hlásenia. Buď si ho započítaš s daňovou povinnosťou, alebo požiadaš DU o vrátenie.

ako to myslíte? s tou daňovom povinnosťou?môžte mi to konkretnejšie ozrejmiť prosím
veronikasad
21.03.11,19:44
takže napíšem ako si myslím a povedzte či je to správne:

urobím ročné hlásenie, odnesiem na daňový úrad....tam dávam údaje len zo svojeho potvrdenia o príjmoch....tam mi výjde že daň je vyrovnaná....

potom spravím ročné zúčtovanie preddavkov na daň , kde dávam sumy zo súčtov od oboch zamestnávateľov...tam mi výjde preplatok nejakých 60 eur...ročné zúčtovanie sa neností na daňový úrad? ten preplatok vyplácam ja, či daňový úrad?

Ak ja, tak ako sa to zaúčtuje a s akým dátumom? normálne z pokladnice?
Anka, ak sa chceš mzdám seriozne venovať, naštuduj si základné zákony, alebo si aspoň kúp mzdový SW, ktorý ťa bude trochu viesť. Takto si vyrobíš veľa pokút.
ladyrs
21.03.11,19:46
Veronika ti odpovedala, už asi vieš,však ? ak nie,pýtaj sa
Anka Ha
21.03.11,19:46
Anka, ak sa chceš mzdám seriozne venovať, naštuduj si základné zákony, alebo si aspoň kúp mzdový SW, ktorý ťa bude trochu viesť. Takto si vyrobíš veľa pokút.

viem ..:( mzdy mi nerobia chvalabohu problém ale toto je pre mna nejako španielska dedina..
Anka Ha
21.03.11,19:48
Veronika ti odpovedala, už asi vieš,však ? ak nie,pýtaj sa

neviem už nič...som hlúpa ale riadne...a to som si myslela,že sa to dá nejako samostantne naučiť, ale ako vidím neda sa..:( o chvíľu je tu termín a ja som v prdeli....
veronikasad
21.03.11,19:51
neviem už nič...som hlúpa ale riadne...a to som si myslela,že sa to dá nejako samostantne naučiť, ale ako vidím neda sa..:( o chvíľu je tu termín a ja som v prdeli....
Anka, tak som to nemyslela. Len robiť mzdy "na kolene" pri dnešnej zložitosti výpočtov, to chce naozaj dobré znalosti mzdovej problematiky. Začínala som s ručnými mzdami, viem to porovnať

Robíš v Omege, Kros má výborný (trošku drahý ) mzdový SW, z ktorého dostaneš všetky výstupy pre DU aj poisťovne. Robí výborné školenia k ročnému zúčtovaniu dane a RZZP. Odpoveď na akúkolvek otázku dostaneš na hotline.

To nie je reklama tejto firme - to sú moje skúsenosti so SW OLYMP.
Anka Ha
21.03.11,19:53
Anka, tak som to nemyslela. Len robiť mzdy "na kolene" pri dnešnej zložitosti výpočtov, to chce naozaj dobré znalosti mzdovej problematiky. Začínala som s ručnými mzdami, viem to porovnať

nevieš nejaký tip alebo ako by mi to mohlo uľahčiť..???.nemám sa ani koho opýtať, som na všetko sama :( a je to pre mna strašné....
veronikasad
21.03.11,19:54
dopísala som do predch.príspevku
Anka Ha
21.03.11,20:00
Anka, tak som to nemyslela. Len robiť mzdy "na kolene" pri dnešnej zložitosti výpočtov, to chce naozaj dobré znalosti mzdovej problematiky. Začínala som s ručnými mzdami, viem to porovnať

Robíš v Omege, Kros má výborný (trošku drahý ) mzdový SW, z ktorého dostaneš všetky výstupy pre DU aj poisťovne. Robí výborné školenia k ročnému zúčtovaniu dane a RZZP. Odpoveď na akúkolvek otázku dostaneš na hotline.

To nie je reklama tejto firme - to sú moje skúsenosti so SW OLYMP.

áno aj Omega je super, stále poradia...len na olymp je mi teraz trošku neskoro...isto sa budem tomu venovať potom..ale už o chvíľu mi to treba všetko odvovzdať a musím to už urobiť ručne...
veronikasad
21.03.11,20:05
áno aj Omega je super, stále poradia...len na olymp je mi teraz trošku neskoro...isto sa budem tomu venovať potom..ale už o chvíľu mi to treba všetko odvovzdať a musím to už urobiť ručne...
Anka, Hlásenie je sumár 4 štvrťročných prehladov. Daj ich dokopy a do prílohy opíš (z mzdového listu) údaje podľa riadkov. Nič iné nevymyslíš.
Anka Ha
21.03.11,20:06
Anka, Hlásenie je sumár 4 štvrťročných prehladov. Daj ich dokopy a do prílohy opíš (z mzdového listu) údaje podľa riadkov. Nič iné nevymyslíš.

okik Veronika to chápem :) super a to ročné zúčtovanie?
Ociviste
21.03.11,20:06
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ako postupuje zamestnavatel ak mal jedineho zamestnanca a to od 01-03/2010. Bola tam zrazena dan zo mzdy. Dotycny potom uz byvaly zamestnantec si robi danove priznanie za rok 2010 sam. Musi SZCO podat prehlad o zrazenych preddavkoch za rok 2010?
Dakujem za odpoved.
ladyrs
21.03.11,20:09
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, ako postupuje zamestnavatel ak mal jedineho zamestnanca a to od 01-03/2010. Bola tam zrazena dan zo mzdy. Dotycny potom uz byvaly zamestnantec si robi danove priznanie za rok 2010 sam. Musi SZCO podat prehlad o zrazenych preddavkoch za rok 2010?
Dakujem za odpoved.

prehľady sa dávajú kvartálne, za 1-3/2010 bolo treba odovzdať v apríli 2010 ..... ked ste už potom nemali zamestnanca, mali ste sa odhlásiť ako platitelia dane zo závislej činnosti..... vzniká ti ale povinnosť podať ročné hlásenie za rok 2010
veronikasad
21.03.11,20:13
okik Veronika to chápem :) super a to ročné zúčtovanie?
Čo ročné zúčtovanie? Napíš prosím ešte raz stručne čo potrebuješ. nechce sa mi čítať všetky príspevky.
Tlačivo na RZD máš ?
Anka Ha
21.03.11,20:15
Čo ročné zúčtovanie? Napíš prosím ešte raz stručne čo potreješ. nechce sa mi čítať všetky príspevky.
Tlačivo na RZD máš ?

áno mám stiahnuté z drsr...takže vypíšem ho normálne sumy ako súčet či už príjmov , poistného , dane od oboch zamestnávateľov ,že? tam mi vyšiel preplatok dane a teraz čo s ním? (takže ročné zúčtovanie nepodávam na daňové) ako oni budú vedieť čo vyšlo, alebo ako ten preplatok vyplatia...samozrejme ho teraz ja vyplatím zcovi a ako to zaúčtujem..??
Ociviste
21.03.11,20:20
prehľady sa dávajú kvartálne, za 1-3/2010 bolo treba odovzdať v apríli 2010 ..... ked ste už potom nemali zamestnanca, mali ste sa odhlásiť ako platitelia dane zo závislej činnosti..... vzniká ti ale povinnosť podať ročné hlásenie za rok 2010

prepac, zle som sa vyjadrila mam na mysli rocne hlasenie za rok 2010. Prehlad sme odovzdali. Tam je to v poriadku.
Dakujem za odpoved
veronikasad
21.03.11,20:21
áno mám stiahnuté z drsr...takže vypíšem ho normálne sumy ako súčet či už príjmov , poistného , dane od oboch zamestnávateľov ,že? tam mi vyšiel preplatok dane a teraz čo s ním? (takže ročné zúčtovanie nepodávam na daňové) ako oni budú vedieť čo vyšlo, alebo ako ten preplatok vyplatia...samozrejme ho teraz ja vyplatím zcovi a ako to zaúčtujem..??
Ano správne, do RZD dáš súčet príjmov, zaplateného poistného a zrazenej dane od všetkých zamestnávatelov. Prípadný nedoplatok alebo preplatok vysporiadaš cez mzdu zamestnanca.
Ak ti vyjde u zamestnanca nedoplatok, odvedieš ho DU. Preplatok - ak nemáte viacerých zamestnancov, vyplatí zamestnávatel z vlastných prostiedkov a má dve možnosti.

1. Buď ho bude postupne započítavať so zrazenou daňou do konca roka,
2. alebo požiada DU listom o vrátenie.

Ak by vznikol nárok na zamestnaneckú prémiu, tú tiež vyplatí zamestnávatel zo svojich prostriedkov a o vrátenie požiada DU v Prehlade za I. štvrťrok 2011. DU ju do 30 dní pošle na účet zamestnávatela.

Stačí takto ?
ladyrs
21.03.11,20:23
prepac, zle som sa vyjadrila mam na mysli rocne hlasenie za rok 2010. Prehlad sme odovzdali. Tam je to v poriadku.
Dakujem za odpoved

OK,tak je to fajn..... ak neplánujete mať zamestnancov,a ak ste sa zatiaľ neodhlásili ako platitelia dane z príjmov z ZČ, tak je potrebné si podávať aj nulové prehľady
Anka Ha
21.03.11,20:23
Ano správne, do RZD dáš súčet príjmov, zaplateného poistného a zrazenej dane od všetkých zamestnávatelov. Prípadný nedoplatok alebo preplatok vysporiadaš cez mzdu zamestnanca.
Ak ti vyjde u zamestnanca nedoplatok, odvedieš ho DU. Preplatok - ak nemáte viacerých zamestnancov, vyplatí zamestnávatel z vlastných prostiedkov a má dve možnosti.

1. Buď ho bude postupne započítavať so zrazenou daňou do konca roka,
2. alebo požiada DU listom o vrátenie.

Ak by vznikol nárok na zamestnaneckú prémiu, tú tiež vyplatí zamestnávatel zo svojich prostriedkov a o vrátenie požiada DU v Prehlade za I. štvrťrok 2011. DU ju do 30 dní pošle na účet zamestnávatela.

Stačí takto ?
super, ďakujem pekne a ešte poslednáááá otázočka...ako to zaúčtujem ,že som vyplatila ten preplatok? a ako môžem požiadať o danový úrad o vrátenie preplatku?
veronikasad
21.03.11,20:24
super, ďakujem pekne a ešte poslednáááá otázočka...ako to zaúčtujem ,že som vyplatila ten preplatok? a ako môžem požiadať o danový úrad o vrátenie preplatku?
Pýtaš sa na JU alebo PU ?
Anka Ha
21.03.11,20:25
Pýtaš sa na JU alebo PU ?

PU
veronikasad
21.03.11,20:26
PU
Anka, zaúčtovanie preplatku bude súčasťou interného dokladu zaúčtovania miezd. Nerobím PU, skús pohladať v dokumentoch, alebo cez vyhladávania. Na porade je priložených niekolko vzorov ID.
Anka Ha
21.03.11,20:27
Anka, zaúčtovanie preplatku bude súčasťou interného dokladu zaúčtovania miezd. Nerobím PU, skús pohladať v dokumentoch, alebo cez vyhladávania. Na porade je priložených niekolko vzorov ID.

ok Ďakujem, to si už nájdem...veľmi pekne ďakujem, ešte si nájdem ako požiadať o ten preplatok a malo by to byť ako tak nejako ok...

Ďakujem veľmi pekne....ozaj zo srdca...
veronikasad
21.03.11,20:30
ok Ďakujem, to si už nájdem...veľmi pekne ďakujem, ešte si nájdem ako požiadať o ten preplatok a malo by to byť ako tak nejako ok...

Ďakujem veľmi pekne....ozaj zo srdca...
Anka, stačí napísať list na DU, že firma XY (uviesť aj DIČ), žiada o vrátenie preplatku z RZD a ako prílohu uviesť zoznam zamestnancov s výškou preplatku.
Ociviste
21.03.11,20:34
OK,tak je to fajn..... ak neplánujete mať zamestnancov,a ak ste sa zatiaľ neodhlásili ako platitelia dane z príjmov z ZČ, tak je potrebné si podávať aj nulové prehľady

Takze aj napriek tomu, ze SZCO vyplatil mzdu a bola z nej zrazena dan, dava nulove rocne hlasenie?
adulienka79
21.03.11,20:38
nie nulové hlásenie, nulové štvrťročné prehľady
adulienka79
21.03.11,20:40
až kým sa neodhlásite z DÚ ako platiteľ dane z príjmov zo ZČ
Ociviste
21.03.11,20:44
ano to viem, dakujem a co sa tyka toho hlasenia, tak to vyplnam teda normalne. Uvediem tam mzdu a zrazenu dan a vsetky ostatne nalezitosti?
dakujem za odpoved
Ociviste
21.03.11,20:52
a ked urobim to rocne hlasenie ak vznikne nedoplatok alebo preplatok, treba ho uhradit alebo vyziadat aj napriek tomu, ze ten byvaly zamestnanec si urobit danove priznanie sam?
adulienka79
21.03.11,20:53
len nezabudni na 3. strane v riadku 7 vyškrtnúť políčko N - to znamená, že ste nerobili dotyčnému ročné zúčtovanie dane
adulienka79
21.03.11,20:54
ak si urobí DP sám, on uhradí prípadný nedoplatok, alebo prípadný preplatok vrátia na jeho účet, ktorý uvedie v DP
Ociviste
21.03.11,21:05
Dakujem, uz som si vsimla aj program mi oznacil N.
Dakujem za odpoved a prajem prijemnu noc.
Ferdo Mravec
25.03.11,21:20
Dobrý večer
prosím poraďte mi...zamestnanec zarobil za rok 3707,- z toho zaplatil 494,-poistné, základ dane vyšiel 3207,-. Chcem sa spýtať že čo znamená zamestnanecká prémia v RZPD? kto má na ňu nárok? lebo mi to hneď v tlačive odfajkne a vyhodí mi že zamestnanec má preplatok 155,-euro.
čo ďalej s takýmto zúčtovaním.....má si zamestnanec podať daňové priznanie na vrátenie tohoto preplatku?


Prosím poraďte mi !!

Nikto sa nenájde kto by mi vedel na toto odpovedať? Prosím..
Ociviste
29.03.11,09:17
Ak robite rocne zuctovanie dane za zamestnancov, tak mu tuto premiu vyplatite vo vyplate. Nasledne na zaklade kvartalnych prehladov si potom vyziadate od danove uradu, tu ciastku, ktoru ste vyplatili z vlastnych prostriedkov (ako firma).
Kto splna podmienky na zamestnanecku premiu pozri §32a.
Ociviste
29.03.11,09:18
Ja by som mala tiez jednu otazocku.
Na prvu stranu ak sa jedna o SZCO, tak vyplna kolonku Fyzicka osoba? Lebo mne program nahodil udaje do kolonky pravnicke osoby a zadal aj pravnu formu 101. To mam asi zle nadstavene v inicialoch firmy.
Dakujem za odpoved
Ferdo Mravec
29.03.11,10:32
[QUOTE=Ociviste;1705540]Ak robite rocne zuctovanie dane za zamestnancov, tak mu tuto premiu vyplatite vo vyplate. Nasledne na zaklade kvartalnych prehladov si potom vyziadate od danove uradu, tu ciastku, ktoru ste vyplatili z vlastnych prostriedkov (ako firma).
Kto splna podmienky na zamestnanecku premiu pozri §32a.[/Q

A keby si podali daňové priznanie typu A.....je to možné takto uplatniť?
Ociviste
29.03.11,14:15
Ano zamestnanci si mozu podat aj sami danove priznanie a tam si uvedu tu zamestnanecku premiu. Hlasenie ale musite odovzdat, tak ci tak, len ku kazdemu zamestnancovi, ktori si bude robit DP sam zakrtnete policko N. Je to na 3 strane v riadku 7.
Ociviste
29.03.11,14:27
prikladam linku z hospodarskych novin, na vyplnenie DP typ A, je tam vzorovy priklad a je tam zobrazena prave ta spominana zamestnanecka premia.

http://hn.hnonline.sk/2-51025060-k10000_detail-1d
Ociviste
29.03.11,18:32
Ja by som mala tiez jednu otazocku.
Na prvu stranu ak sa jedna o SZCO, tak vyplna kolonku Fyzicka osoba? Lebo mne program nahodil udaje do kolonky pravnicke osoby a zadal aj pravnu formu 101. To mam asi zle nadstavene v inicialoch firmy.
Dakujem za odpoved

Halooo, prosiiim, sedim nad tym a nerada by som to zle vypisala.
Dakujeeeem
andrea100
29.03.11,20:23
Halooo, prosiiim, sedim nad tym a nerada by som to zle vypisala.
Dakujeeeem
SZČO vyplňa DP typ B a tam údaje o právnickej osobe nie sú. Alebo sa snáď mýlim?