brano8
21.03.11,20:33
zdravim prosim vas neviete mi povedat aky je rozdiel mendzi spadom a sklonon

spad je v stupnoch a sklon je v %
to mi je jasne ale aky je v nich rozdiel
dakujem
buchač
21.03.11,19:42
zdravim prosim vas neviete mi povedat aky je rozdiel mendzi spadom a sklonon

spad je v stupnoch a sklon je v %
to mi je jasne ale aky je v nich rozdiel
dakujem

http://sk.wikipedia.org/wiki/Sklon

http://cs.wikipedia.org/wiki/Spád
220870
21.03.11,19:48
Napríklad kanál sa neskloňuje ale spáduje.Neviem zo zadania posúdiť čo nechápete.
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.03.11,07:15
zdravim prosim vas neviete mi povedat aky je rozdiel mendzi spadom a sklonon

spad je v stupnoch a sklon je v %
to mi je jasne ale aky je v nich rozdiel
dakujem


Otázka je opačne položená. Skoln je v stupňoch a spád je v %-tách.

SKLON :

Sklon sa používa pri väčších uhloch, napr. pri streche. Je logické, aby sa pri napr. sedlovej streche uviedlo, že strecha má napr. 35 stupňov. Každý vie o aký sklon sa jedná.


SPÁD :

Spád sa používa pri malých uhloch. Vie si niekto predstaviť, že mu poviem aby spravil poter so spádam 0,5 stupňa, alebo potrubie so sklonom 0,5 stupňa. Preto sa uvádzajú %-tá. Ak niekto povie, že spád 2 %, tak každý viíe, že na 1 m dĺžky je prevýšenie (spád) 2 cm.



PRÍKLADY

(výňatky použité z vyhl. č. 532/2002 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie)


§ 26

(6) Šikmá strecha stavby so sklonom strešných rovín strmšia ako 25o musí mať zachytávač zosúvajúceho sa snehu.



§ 40

(3) Ak pri doprave vzduchu s vysokým obsahom vodných pár vzniká nebezpečenstvo kondenzácie, musí byť vzduchovod vodotesný, zhotovený v spáde, vybavený odvodnením a vhodne tepelne izolovaný.




CIMOM
mikibu
22.03.11,09:20
zdravim prosim vas neviete mi povedat aky je rozdiel mendzi spadom a sklonon

spad je v stupnoch a sklon je v %
to mi je jasne ale aky je v nich rozdiel
dakujem
Nie som sice stavbar, ale ako informatik by som odpovedal z matematickeho hladiska.

Ak ti niekto povie:

Sprav tu sklon 1%. Mas to lahke. Zoberies metrovu vodovahu das si ju do roviny jeden koniec opries a ak je ten druhy vo vzduchu 1 cm, tak vies, ze sklon je presne 1%.
t.j.
(1cm/100cm)*100%= 1%
Analogicky pri dvojmetrovej vodovahe su 2cm jedno percento.
(2/200)*100=1

Pri spade je to trochu zlozitejsie. Pretoze pravy uhol nema 100 stupnov, ale len 90 stupnov. To znaci, ze spad a sklon je zhruba to iste, ale nie presne to iste. napriklad sklon 50% je spad 45 stupnov, alebo sklon 100% je 90 stupnov.

Ak by si chcel merat spad musis pouzit bud uhlomer (co by bola blbost), alebo si to prepocitat.

Spad 1 stupen. je sklon 1,111% (t.j. 1,11cm na metrovu vodovahu).
2stupne = 2,222% (2,222 cm na meter)
3°=3,333cm na meter

atd..
G!!!
10.09.15,10:20
POZOR!!! Uzivatel mikibu to rozpisal pekne, ale uplne zle. Lebo 100% sklon je 45°. Takze potom cela ta analogia je chybna.
Po oprave to ma byt takto:
Spad 1 stupen. je sklon 1,75% (t.j. 1,75cm na metrovu vodovahu).
2stupne = 3,49% (3,49 cm na meter)
3°=5,24cm na meter