tinkas
21.03.11,20:42
ahojte zamestnanec má len príjem zo závislej činnosti počas roka 2010 v CR. ma dve deti, na ktoré si v CR uplatnuje danový bonus....može si aj na základe podaného danového priznanie na SVK uplatniť tiež danový bonus na vyživované deti, aj ked si ho uplatli aj v CR.....V zákonde o DzP par. 33 je len podmienka dosiahnutia príjmu min. 6náb. život. minima....

Metodu vynatia alebo zápočtu su uz moze vybrat?
tinkas
22.03.11,05:43
ahojte neviete mi niekto poradit?
Marína
22.03.11,05:52
tinkas
22.03.11,05:56
dakujem marína....čiže na SVK si moze uplatniť danový bonus za celý rok u obidvoch deti?? v CR su nejaké podmienky, kedy moze uplatniť danový bonus v CR.....
Marína
22.03.11,06:06
Niektorí českí zamestnávatelia vyžadujú potvrdenie o tom, že manželka nepoberá daňový bonus v SR, ak ho poberá, v ČR ho neuplatnia. Nemám ich zákon naštudovaný. Je tu niekde téma, kde je táto problematika prebraná obsiahlejšie.
tinkas
22.03.11,10:59
prosím Vás moze si teda občan SVK, ktorý ma príjem len z CR a zaroven tam poberal určitú dobru aj danový bonus na dieťať, uplatniť v DPtypA aj nárok na danový bonus na dieťať za celý rok na SVK?
balunka
22.03.11,11:10
ahojte zamestnanec má len príjem zo závislej činnosti počas roka 2010 v CR. ma dve deti, na ktoré si v CR uplatnuje danový bonus....može si aj na základe podaného danového priznanie na SVK uplatniť tiež danový bonus na vyživované deti, aj ked si ho uplatli aj v CR.....ano V zákonde o DzP par. 33 je len podmienka dosiahnutia príjmu min. 6náb. život. minima....

Metodu vynatia alebo zápočtu su uz moze vybrat?metodu vyňatia príjmov -je pre neho vyhodnejšia
tinkas
22.03.11,11:17
dakujem balunka....a nevedela by si pomoct s tým DB...ak si ho uplatnovať al v CR (ale nie celý rok) može si celý DB uplatniť aj v SVK??
balunka
22.03.11,11:18
dakujem balunka....a nevedela by si pomoct s tým DB...ak si ho uplatnovať al v CR (ale nie celý rok) može si celý DB uplatniť aj v SVK??
,prečo nie celý rok?deti si môžeš uplatniť aj v čechách v českomDP /celý rok/ aj na Slovensku v slovenskom DP/celý rok/
tinkas
22.03.11,11:29
práveže som si nie istá, či je to mozne, ked si uplatnoval danový bonus v Cr či si moze aj na SVK....viem že podla DzPFO par. 33 je iba podmienka DB len ak dosiahnes 6nas. ziv. mimina.....ani v DzPF a v zmluve medzi CR a SVK nie je spomenutý DB a jeho uplatnovanie...tak som si nie ista, či je to možné....
balunka
22.03.11,11:31
práveže som si nie istá, či je to mozne, ked si uplatnoval danový bonus v Cr či si moze aj na SVK....viem že podla DzPFO par. 33 je iba podmienka DB len ak dosiahnes 6nas. ziv. mimina.....ani v DzPF a v zmluve medzi CR a SVK nie je spomenutý DB a jeho uplatnovanie...tak som si nie ista, či je to možné....
je to možné
na Slovensku je podmienka 6násobok živ.minima
v Čechách je podmienka 90%celosvetových príjmov musia tvoriť príjmy z čiech,a keďže píšeš,že celý rok robil v čechách,iný príjem nemal,tak môže aj v čechách
truch
22.03.11,11:36
možno toto pomôže, je to z odpovedí z DRSR
Ak daňovník spĺňa podmienky na uplatnenie nároku na daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmov a v roku 2010 dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti alebo zo živnosti, inej samostatnej zárobkovej činnosti a prenájmu aspoň vo výške 1 846,20 eura (vykázal z tohto príjmu základ dane), má nárok na jeho uplatnenie i v prípade, že príjmy dosiahol zo zdrojov mimo územia SR, napr. na území Rakúskej republiky. Zákon o dani z príjmov umožňuje uplatniť daňový bonus nielen daňovníkom, ktorí mali príjem iba zo zdrojov na území SR, ale i v prípade kombinovaného príjmu a i daňovníkom, ktorí poberali príjem iba zo zahraničia.
tinkas
22.03.11,11:38
jeej dakujem Vám ľudkovia..:) truch je možné pripojiť aj otázku k tej odpovedi z DRSR, prípadne link?
Marína
22.03.11,15:02
Tak toto je naozaj zaujímavé Usmernenie k zdaneniu daňového bonusu poberaného v zahraničí (http://www.porada.sk/1680406-post16.html) Ozaj by ma nenapadlo, že DB vyplácaný v zahraničí je zdaniteľným príjmom v štáte, ktorého je daňovník rezidentom. Čo vy na to?
Tiež Poberanie daňového bonusu v ČR aj v SR (http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/poberanie-danoveho-bonusu-v-cr-i-sr.html)
truch
22.03.11,15:30
jeej dakujem Vám ľudkovia..:) truch je možné pripojiť aj otázku k tej odpovedi z DRSR, prípadne link?

Otázky a odpovede pridala Majka Melnik http://www.porada.sk/1693106-post128.html
Po prečítaní príspevku od Maríny je to aj tak jedno:(
Marína
22.03.11,16:04
Dáška, myslela si na niečo konkrétne v tých otázkach a odpovediach z DR SR?
truch
22.03.11,16:12
Evka, v odpovedi č.14 som odtiaľ použila odpoveď
tinkas
22.03.11,16:36
Tak toto je naozaj zaujímavé Usmernenie k zdaneniu daňového bonusu poberaného v zahraničí (http://www.porada.sk/1680406-post16.html) Ozaj by ma nenapadlo, že DB vyplácaný v zahraničí je zdaniteľným príjmom v štáte, ktorého je daňovník rezidentom. Čo vy na to?
Tiež Poberanie daňového bonusu v ČR aj v SR (http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/poberanie-danoveho-bonusu-v-cr-i-sr.html)

Inak musim povedať, že som bola na školí DRSR 17.03.2011 v ZA a presne niečo také ta pani spomínala, že DB vyplácaný v zahraničný je zdaniteľný príjem....neboli ste tam tiež niekto?
tinkas
22.03.11,17:23
ak teda je vyplatení DB v CR zdanitelným príjmom...kam ho je potrebne uviest??? ako príjem zo závislej činnosti?
Marína
22.03.11,17:36
Tinka, škoda, že si sa školiteľky nepovypytovala čo a ako s tým DB.
tinkas
22.03.11,17:57
ved ma to ani vo sne nenapadlo, že to budem tento rok potrebovat..:) ešte tam spomínala aj nejakú zmenu od 1.1.2011...:(
tinkas
22.03.11,18:15
takže záhada vyriešená .....odporúčam si prečítať zákon DzPFO 2011 par. 9 ods. 2 písm. aj s komentárom plus príklad 75 (poradca 2011 6-7)....... danový bonus vyplatený v CR nie je na SVK príjem oslobodený od dane.....
truch
23.03.11,07:48
Inak musim povedať, že som bola na školí DRSR 17.03.2011 v ZA a presne niečo také ta pani spomínala, že DB vyplácaný v zahraničný je zdaniteľný príjem....neboli ste tam tiež niekto?

Veru tak Tinka, mrkla som do poznámok zo školenia DRSR a máš pravdu, prednášajúca na to upozorňovala, DB vyplatený v ČR nie je od dane oslobodený, rovnako ani rodinné prídavky vyplatené v ČR nie sú vyňaté. Dokonca výživné z ČR je plne zdaniteľný príjem v prípade, že sa použije zápočet. Pri vyňatí, tam je zmena od r. 2011, sa výživné nebude zdaňovať. Ešte že som písala poznámky, úplne mi to vypadlo:D
tinkas
23.03.11,08:41
síce ta prednáška bola nič-moc...ale aspoň niečo sme si z toho odniesli .... :) len taký malý dotaz...čiže ten DB v DPA v r. 32 pripočítam k úhrnu príjmov od zamestnavatela a na r. 46 . potom uvediem príjmy zo zahraničia - odvody zo zahraničia ale bez daňového bonusu, tz. zahraničný základ dane?

Uvažujem správne?
Marína
23.03.11,10:57
V DP na inom riadku sa uviesť ani nedá. Nad jedným však rozmýšľam, podľa § 9/2/n DB zo zahraničia nie je oslobodený, v danom § sa uvádza oslobodenie DB len podľa § 33. Ako ho teda zdaniť, ak mi ten istý zákon, podľa § 45/3/c umožňuje príjmy zo závislej činnosti dosiahnuté v zahraničí a preukázateľne zdanené, zo zdanenia vyňať.
Nielen o tom, že zdaniť ale aj ako zdaniť, či vôbec zdaniť, ak mám možnosť si zvoliť metódu vyňatia príjmov, to mali na prednáške trochu rozviesť. Podľa mňa je táto situácia v zákone nedotiahnutá.
tinkas
23.03.11,11:12
no veru dobre uvažuješ...vyjadrí svoj názor aj niekto iný?
truch
23.03.11,11:21
Tinka, tu asi pomôže len písomná odpoveď z DRSR:(
Keďže je už málo času, treba podať DP a následne požiadať o predĺženie doby na podanie DP. Potom, keď príde odpoveď dáš opravné DP. Je to fakt celé nedotiahnuté:(
Marína
23.03.11,11:32
Dáška, nemusí sa DP podať do 31. marca, termín oznámenia na predĺženie lehoty je do konca marca 2010. Pri poberaní zahraničných príjmov si daňovník môže termín podania DP určiť až do 30. 09. 2011.
O predĺženie doby na podanie DP sa už nežiada, len sa DÚ oznamuje. Viď priložený súbor, na konci je vzor oznámenia.
truch
23.03.11,11:36
Dáška, nemusí sa DP podať do 31. marca, termín oznámenia na predĺženie lehoty je do konca marca 2010. Pri poberaní zahraničných príjmov si daňovník môže termín podania DP určiť až do 30. 09. 2011.
O predĺženie doby na podanie DP sa už nežiada, len sa DÚ oznamuje.

Máš pravdu, oznámi predĺženie a vyčká čo odpíšu, potom prípadne DP opraví. Aj ja som zvedavá, Tinka, potom prilep odpoveď:)
Marína
23.03.11,11:40
Lehotu DÚ predĺži automaticky, myslím, že odpisovať nebudú. Či áno?:confused:
tinkas
23.03.11,11:51
oki...takže volala som na DU....keďže mal vyplatený DB v CR, ktorý nie je na SVK oslobodený od dane je potrebné podať daňové priznanie typ B a daňový bonus sa uvádza v oddieli 8 riadok 11 .............. :)
Marína
23.03.11,12:04
Samé prekvapenia.;) Napriek tomu ma láka ten príjem(DB) podľa § 45/3/c zo zdanenia vyňať.
tinkas
23.03.11,12:13
človek až v praxi zisťuje ako sa tie parag. navzájom vylučujú....:D
rodina1
23.03.11,12:15
Keďže mi táto problematika "nedala spať", oslovila som DRSR a dnes mi prišla odpoveď (aká rýchlosť, včera som zadala otázku)

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník, fyzická osoba si môže v Českej republike uplatniť daňový bonus, pričom pri splnení podmienok uvedených v § 33 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp. (ďaôej ?ZDP?) si môže uplatniť nárok na daňový bonus aj v Slovenskej republike.
Právo na zdanenie daňového bonusu vyplateného podľa predpisov Českej republiky má Slovenská republika podľa slovenských vnútroštátnych právnych predpisov. Takýmto predpisom je ZDP, ktorý upravuje aj daň z príjmov fyzickej osoby.
Podľa § 9 ods. 2 písm. n) zákona o dani z príjmov od dane je oslobodená aj suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti (ďalej len ?daňový bonus?) vyplatená daňovníkovi podľa § 33 zákona o dani z príjmov. Keďže podľa tohto ustanovenia medzi oslobodené príjmy nepatrí daňový bonus vyplácaný zo zahraničia [tak ako to upravuje napr. ustanovenie § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov], potom daňový bonus vyplácaný v zahraničí je u rezidenta Slovenskej republiky považovaný za zdaniteľný príjem.

Váš dopyt:
Dobrý deň.
Občan SVK, pracoval celý rok 2010 v ČR. Teda mal príjmy len v ČR. Zároveň si uplatňoval na deti daňový bonus, ktorý mu bol v ČR vyplácaný, avšak nie každý mesiac.
Keďže sa považuje za daňového rezidenta SVK, bude si podávať DP FO na Slovensku. Mám otázku:
1. je príjem - daňový bonus z ČR súčasťou HM u nás?
2. ak si uplatnil daňový bonus v ČR, môže si na základe DPtypA uplatniť aj na SVK daňový bonus za celý rok?

Ak aj pripočíta DB, vyplatený v Česku do zdaniteľných príjmov, pri použití metódy vyňatia príjmov, bude daňová povinnosť 0.
rodina1
23.03.11,12:22
Ešte by som teda doplnila, ak splní podmienku priznania DB na SVK, podľa mňa môže požiadať o jeho vyplatenie.
Citácia z odpovede DRSR: "Daňovník, fyzická osoba si môže v Českej republike uplatniť daňový bonus, pričom pri splnení podmienok uvedených v § 33 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp. (ďaôej ?ZDP?) si môže uplatniť nárok na daňový bonus aj v Slovenskej republike."

Rozmýšľam správne?
tinkas
23.03.11,12:24
áno, ak splňa podmienky na uplatnenie DB aj na SVK, napriek tomu, že mu bol vyplatený aj v CR, môže požiadať o jeho vyplatenie....musim však doložiť, že musí podať DPFO typ B - pretože DB z CR je príjem zdaniteľný a uvádza sa v oddiely 8 riad. 11
Marína
23.03.11,12:26
Jarmilka, správne rozmýšľaš. Klikni na link v prísp. 3, tiež som dávnejšie podávala na DRSR dotaz.
rodina1
23.03.11,12:28
Čítala som tvoju odpoveď, ktorú si dostala z DÚ.
Moc sa mi nepáči, vypisovať DP B. Prečo by sa nemohlo vypísať "A" a DB pripočítať k príjmom, ktoré sú uvedené v potvrdení od zamestnávateľa?
tinkas
23.03.11,12:31
no ja som to tiež mala v pláne tak robiť....ale nedalo mi a zavolala som....pracovníčka mi to odôvodnila tým, že DB nie je príjem zo závislej činnosti....:) ale iný príjem.....
rodina1
23.03.11,12:34
no ja som to tiež mala v pláne tak robiť....ale nedalo mi a zavolala som....pracovníčka mi to odôvodnila tým, že DB nie je príjem zo závislej činnosti....:) ale iný príjem.....
No, v podstate má pravdu. Ale nech je to ako chce, či A alebo B, DB bude v zdaniteľných príjmoch. :D
Marína
23.03.11,12:40
A aby toho nebolo málo, zase vyvstáva otázka: Môže si uplatniť v ČR daňový bonus ak si ho uplatňuje v SR? V ČR niektorí zamestnávatelia od nerezidentov žiadajú potvrdenia, že si manželka daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou neuplatňuje DB v štáte, ktorého je rezidentom. Je zaujímavé, že nežiadajú potvrdenie, či samotný daňovník si neuplatňuje DB v dvoch štátoch za rovnaké daňové obdobie.
Viď, hlavne prísp. 9 http://www.porada.sk/t130440-danovy-bonus-v-cr-aj-v-sr.html
Ešte pár takých tém sa tu nájde.
tinkas
23.03.11,12:51
podľa môjho názoru, Cr žiada potvrdenie, že manželka si neuplatňuje DB, pretože podmienka DB v CR (tak ako aj u nas) je, že si ho môže uplatniť v CR len jeden z rodičov...čiže to potvrdenie hovorí v CR len o tom, že si ho uplatňuje len jeden rodič a nie to, že si ho na SVK už nemôže uplatniť.....neviem či som sa rozumne vyjadrila...:)
Tatiana
23.03.11,13:08
Ja som dávala otázku, ale v inej téme. Aj ja poprosím o radu. Podávala so za manžela DP za rok 2010, kde mal príjmy iba v ČR a uplatňoval si daňové zvýhodnenie na dieťa. Teraz mi poslala e-mail zamestnankyňa DÚ v Brne, že nárok na daňové zvýhodnenie má až vtedy, keď ja napíšem čestné vyhlásenie, že ja som si ho neuplatňovala. Argumetovala som s tým jej, že pokiaľ môj manžel mal 90% príjmy v ČR má nárok na daňové zvýhodnenie na dieťa, že sa riadi podľa zákona v ČR. Ona tvrdí, že v žiadnom prípade. Ako jej najrýchlejšie dokázať, že mám pravdu,keď spĺňa všetky podmienky zákona v ČR?
Marína
23.03.11,13:56
Tatiana
23.03.11,14:01
Ďakujem Marína. neprilepila som v rýchlosti ešte jednu odpoveď.
Usmernenie k zdaneniu daňového bonusu poberaného v zahraničí
Podľa článku 20 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku č. 238/2003 Z. z. (ďalej len „zmluva“) iné príjmy rezidenta jedného zmluvného štátu, nech majú zdroj kdekoľvek, ktoré sa neuvádzajú v predchádzajúcich článkoch tejto zmluvy, podliehajú zdaneniu iba v tomto štáte.

Daňovník, fyzická osoba si môže v Českej republike uplatniť daňový bonus, pričom pri splnení podmienok uvedených v § 33 zákona o dani z príjmov si môže uplatniť nárok na daňový bonus aj v Slovenskej republike. Právo na zdanenie daňového bonusu vyplateného podľa predpisov Českej republiky má Slovenská republika podľa slovenských vnútroštátnych právnych predpisov. Takýmto predpisom je zákon o dani z príjmov, ktorý upravuje aj daň z príjmov fyzickej osoby.

Podľa § 9 ods. 2 písm. n) zákona o dani z príjmov od dane je oslobodená aj suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti (ďalej len „daňový bonus“) vyplatená daňovníkovi podľa § 33 zákona o dani z príjmov. Keďže podľa tohto ustanovenia medzi oslobodené príjmy nepatrí daňový bonus vyplácaný zo zahraničia [tak ako to upravuje napr. ustanovenie § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov], potom daňový bonus vyplácaný v zahraničí je u rezidenta Slovenskej republiky považovaný za zdaniteľný príjem.

Neriadime sa zákonmi ČR keď sú u manžela príjmy väčšie ako 90% z celosvetových príjmov a taktiež ako rezident SR zákonmi u nás?Ze môžeme daňový bonus uplatniť obidvaja? Manžel v Čechách a ja na Slovensku? /Už som z toho blbá/
Tatiana
23.03.11,14:32
Teraz som volala na Finanční riaditeľstvo v ČR a tam mi jasne potvrdili, že pokiaľ jeden z manželov má príjmy vyššie ako 90% z celosvetových príjmov v ČR má nárok na daňový bonus v Čechách bez ohľadu na to, že si to uplatňuje aj jeden z manželov na Slovensku. A pokiaľ to nepriznajú, treba napísať odvolanie a zaslať kópiu aj na Finačné riaditeľstvo.
Tatiana
23.03.11,16:12
Teraz som volala na Finanční riaditeľstvo v ČR a tam mi jasne potvrdili, že pokiaľ jeden z manželov má príjmy vyššie ako 90% z celosvetových príjmov v ČR má nárok na daňový bonus v Čechách bez ohľadu na to, že si to uplatňuje aj jeden z manželov na Slovensku. A pokiaľ to nepriznajú, treba napísať odvolanie a zaslať kópiu aj na Finačné riaditeľstvo.
A teraz som dostala z Finačného úradu /od pracovníčky/, ktorá nechcela uznať daňový bonus na dieťa v ČR -že sa ospravedlňuje a že áno MÁ NÁROK manžel aj v Čechách na daňové zvýhodnenie. Stalo má to písanie, telefonovanie - ale myslím, že stojí to za to.........
tinkas
24.03.11,05:34
A teraz som dostala z Finačného úradu /od pracovníčky/, ktorá nechcela uznať daňový bonus na dieťa v ČR -že sa ospravedlňuje a že áno MÁ NÁROK manžel aj v Čechách na daňové zvýhodnenie. Stalo má to písanie, telefonovanie - ale myslím, že stojí to za to.........


ahoj Tatiana..takže v CR stále platí na priznanie DB len podmienka, že musi mať 90%celosvetových príjmov v CR a môže ho poberať len jeden z manželov? Známej totiž česká účtovníčka tvrdí, že sa menil zákon a že nemôže poberať DB v CR ak poberajú prídavky na deti v CR...čo sami zdá hlúposť....
Tatiana
24.03.11,07:29
ahoj Tatiana..takže v CR stále platí na priznanie DB len podmienka, že musi mať 90%celosvetových príjmov v CR a môže ho poberať len jeden z manželov? Známej totiž česká účtovníčka tvrdí, že sa menil zákon a že nemôže poberať DB v CR ak poberajú prídavky na deti v CR...čo sami zdá hlúposť....
Neviem, ako je to s prídavkami na deti v ČR - to som neriešila, mne sa jednalo o daňové zvýhodnenie - daňový bonus na detí a tam platí tá podmienka že musi mať 90%celosvetových príjmov v CR.
slavuš
25.03.11,15:30
a ak som DB v ČR nepoberala, a mám príjmy len z ČR /1908 €/, môžem žiadať o vyplatenie DB na Slovensku?
rodina1
25.03.11,15:34
a ak som DB v ČR nepoberala, a mám príjmy len z ČR /1908 €/, môžem žiadať o vyplatenie DB na Slovensku?

Už som ti odpovedala v tejto téme:
http://www.porada.sk/t164583-danovy-bonus-a-prijem-z-cr.html#post1701517
msa
04.02.12,16:05
prosím Vás otváram túto tému, je poberanie DB v ČR aj SR ešte v platnosti? teda občan SR, celý rok pracujúci v ČR, tam podáva DP alebo mu zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie dane, poberá tam DB na deti. Doteraz si nepodával DP na Slovensku, teraz o tom uvažuje, pretože by si mohol v DP B uplatniť nárok na DB. Podľa vašich odpovedí, si musí zdaniť DB z čiech a vyňať príjmy z čr, je to tak? ďakujem
msa
06.02.12,07:21
posúvam...
Marína
06.02.12,08:32
prosím Vás otváram túto tému, je poberanie DB v ČR aj SR ešte v platnosti? teda občan SR, celý rok pracujúci v ČR, tam podáva DP alebo mu zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie dane, poberá tam DB na deti. Doteraz si nepodával DP na Slovensku, teraz o tom uvažuje, pretože by si mohol v DP B uplatniť nárok na DB. Podľa vašich odpovedí, si musí zdaniť DB z čiech a vyňať príjmy z čr, je to tak? ďakujem
msa, DP sa nepodáva preto, že je to výhodné ale z dôvodu povinnosti príjem priznať a zdaniť. Základnou otázkou je, ktorého štátu je rezidentom. Ak SR, DP má a aj mal stále v SR podávať. Ak je rezidentom ČR, DP nemal a ani nemá v SR podávať, jedine z príjmov, ktoré dosiahol na jej území a daň z celosvetových príjmov si vysporiadať v ČR.
Ohľadom uplatnenia DB nájdeš odpovede aj v priložených linkoch v tejto téme, kde sú odvolávky(aj linky) na ustanovenie § 35c Zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c), tiež ustanovenie § 9 ods. 2 písm. n) Zák. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#9) a porovnaj či sa po novele zákona niečo v týchto ustanoveniach zmenilo.

Poznámka: Už som ti priložila aj linky na predmetné §§.

Dodatok: http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
msa
06.02.12,15:25
msa, DP sa nepodáva preto, že je to výhodné ale z dôvodu povinnosti príjem priznať a zdaniť. Základnou otázkou je, ktorého štátu je rezidentom. Ak SR, DP má a aj mal stále v SR podávať. Ak je rezidentom ČR, DP nemal a ani nemá v SR podávať, jedine z príjmov, ktoré dosiahol na jej území a daň z celosvetových príjmov si vysporiadať v ČR.
Ohľadom uplatnenia DB nájdeš odpovede aj v priložených linkoch v tejto téme, kde sú odvolávky(aj linky) na ustanovenie § 35c Zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx#par35c), tiež ustanovenie § 9 ods. 2 písm. n) Zák. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#9) a porovnaj či sa po novele zákona niečo v týchto ustanoveniach zmenilo.

Poznámka: Už som ti priložila aj linky na predmetné §§.

Dodatok: http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html


ďakujem ti marína,
takže podľa toho mi vychádza, že zrejme je daňový rezident SR, /musím zistiť od neho, za čo sa považoval/ a nepodával DP v SR, myslím, že on to ani neriešil, pretože v ČR mu urobili asi zúčtovanie dane a viac sa o to nezaujímal. Príjmy v SR nemá žiadne. V prípade, že bol považovaný aj v minulosti za daňového rezidenta SR a nepodával DP, čo s tým teraz, už tam pracuje cca 5 rokov. Podať DP dodatočne? to bude pekná pokuta, isto ma budú mať radi. Ešte raz ďakujem veľmi pekne za odpoveď, idem ešte študovať ďalej.
Marína
06.02.12,17:47
prosím Vás otváram túto tému, je poberanie DB v ČR aj SR ešte v platnosti? teda občan SR, celý rok pracujúci v ČR, tam podáva DP alebo mu zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie dane, poberá tam DB na deti. Doteraz si nepodával DP na Slovensku, teraz o tom uvažuje, pretože by si mohol v DP B uplatniť nárok na DB. Podľa vašich odpovedí, si musí zdaniť DB z čiech a vyňať príjmy z čr, je to tak? ďakujem
Je to tak, príjmy však nie musí ale môže vyňať.
Čo sa týka DB v SR, manželka si ho neuplatňuje?



ďakujem ti marína,
takže podľa toho mi vychádza, že zrejme je daňový rezident SR, /musím zistiť od neho, za čo sa považoval/ a nepodával DP v SR, myslím, že on to ani neriešil, pretože v ČR mu urobili asi zúčtovanie dane a viac sa o to nezaujímal. Príjmy v SR nemá žiadne. V prípade, že bol považovaný aj v minulosti za daňového rezidenta SR a nepodával DP, čo s tým teraz, už tam pracuje cca 5 rokov. Podať DP dodatočne? to bude pekná pokuta, isto ma budú mať radi. Ešte raz ďakujem veľmi pekne za odpoveď, idem ešte študovať ďalej.
Čo na to odpovedať?;) Sama vieš, že by mal.
msa
06.02.12,18:40
Je to tak, príjmy však nie musí ale môže vyňať.

Čo sa týka DB v SR, manželka si ho neuplatňuje?

nie, manželka si ho neuplatňuje je na RD.



Čo na to odpovedať?;) Sama vieš, že by mal. viem, viem , veľmi pekne ďakujem. :cool:
mondes
10.02.12,08:18
Prosím Vás, ak bol daňovník od 1.1.2011 na výsluh. dôchodku, ale od 1.10.2011 si otvoril živnosť, dostal dotáciu, a mal príjem zo živnosti vyšší ako 1902, má nárok na DB? Myslím, že áno, ale musí vyčísliť aj základ dane. A ešte by som chcela vedieť, či do príjmu na uplatnenie DB sa započítava aj vyčerpaná dotácia z UPSVaR. Vďaka.
Marína
10.02.12,08:50
Prosím Vás, ak bol daňovník od 1.1.2011 na výsluh. dôchodku, ale od 1.10.2011 si otvoril živnosť, dostal dotáciu, a mal príjem zo živnosti vyšší ako 1902, má nárok na DB? Myslím, že áno, ale musí vyčísliť aj základ dane. Presne tak. A ešte by som chcela vedieť, či do príjmu na uplatnenie DB sa započítava aj vyčerpaná dotácia z UPSVaR.Áno, viď aj Pokyn DR SR (http://www.porada.sk/t40582-dotacia-z-up-na-zacatie-szc.html#post378274). Vďaka.
Viď modrou.
mondes
10.02.12,09:16
Ďakujem.
mondes
10.02.12,09:43
Prosím Vás, ak bol daňovník od 1.1.2011 na výsluh. dôchodku, ale od 1.10.2011 si otvoril živnosť, dostal dotáciu, a mal príjem zo živnosti vyšší ako 1902, má nárok na DB? Myslím, že áno, ale musí vyčísliť aj základ dane. A ešte by som chcela vedieť, či do príjmu na uplatnenie DB sa započítava aj vyčerpaná dotácia z UPSVaR. Vďaka.


Ešte by ma zaujímalo, či si môže výsl. dôchodca uplatniť na manželku, ktorá bola celý rok na RD, nezd. čiastku ZD. Podľa mňa áno, len pre istotu sa pýtam. Vďaka.
ewita888
10.02.12,11:00
Ešte by ma zaujímalo, či si môže výsl. dôchodca uplatniť na manželku, ktorá bola celý rok na RD, nezd. čiastku ZD. Podľa mňa áno, len pre istotu sa pýtam. Vďaka.
može..
milka1619
10.02.12,11:19
Ja sa chcem spýtať na spôsob zaokrúhľovania po prepočte píjmu z ČR kurzom na Eurá. Ďakujem.
Marína
10.02.12,11:37
Matematicky.
Silvia123
14.02.13,17:41
Ahojte, prosím vás vie mi niekto poradiť a potvrdiť, či obsah uvedený v tejto téme platí? Môj švagor robil celý rok v ČR, (jeho manželka bola v roku 2012 na materskej a potom na rodičovskej dovolenke), má nárok na daňový bonus v ČR aj na Slovensku? A ak áno, čítam tu, že DB v ČR je na Slovensku zdaniteľným príjmom -mám ho zahrnúť do ostatných príjmov, ale keďže si ho on požiada v ČR až v DP, dostane ho až v tomto roku, takže ho prizná v DP za rok 2013? Ďakujem veľmi pekne každej dobrej duše, ktorá sa mi pokúsi poradiť :).
Ludula
20.02.13,11:15
áno, ak splňa podmienky na uplatnenie DB aj na SVK, napriek tomu, že mu bol vyplatený aj v CR, môže požiadať o jeho vyplatenie....musim však doložiť, že musí podať DPFO typ B - pretože DB z CR je príjem zdaniteľný a uvádza sa v oddiely 8 riad. 11

Dobrý deň, ja idem podávať DP typ B, daňovník pracoval celý rok 2012 v ČR a poberal tam aj DB.
Použijem metodu vyňaťia príjmov, len nie som si istá či do r. 83 -úhrn vyňatých príjmov dam základy dane z príjmov zo závislej činnosti spolu s daňovým bonusom / príjem §8/ alebo bez daňového bonusu.
Ja by som tam dala len ZD z príjmov zo závislej činnosti, nakoľko ide o príjem preukazatelne zdanený v ČR bez prijmu-DB, ktorý v ČR nie je zdaniteľný.
Uvažujem správne?
Darina Ptačinová
21.02.13,07:56
Dobrý deň prajem
Prosím Vás o pomoc.
Osoba pracuje vo Francúzsku celý rok 2012. Trvalý pobyt má na Slovensku. V zahraničí je viac ako 183 dní.
Musí si podať DP na Slovensku?
Má nárok na daňový bonus?

Okrem toho mám osobu, ktorá pracuje v zahraničí, ale v rôznych krajinách napr. ČR, Poľsko, Francúzsko ... V žiadnej krajine sa nezdržiava viac ako 183 dní.
Musí si táto osoba podať DP na Slovensku?

Ďakujem pekne.
ka_vier
23.02.13,21:19
dakujem pomohlo to aj mne.
Melnick
23.02.13,22:17
Melnick
23.02.13,22:30
Keďže ide o starší príspevok , suma 2012,85 na podanie DP NEPLATÍ, veličiny treba dodržať tie pre rok 2012!!!!!!!
AdaMtiM
26.02.13,17:00
Prosím o radu. čítam tu, že DB vyplatený v ČR cez daňové prizanie za rok 2012 /vyplatený až v 2013/ mám dať do vyňatých príjmov zo zahraničia. Ale asi nie dobre. Dám ho do riadku 12 tabuľky č. 3 - §8 ostatné príjmy. Do vyňatých príjmov dám iba základ dane z potrvrdenia od českého zamestnávateľa - tam DB nie je uvedený keďže si dával DP v ČR. Neuplatním mu ani NčZD - keďže české príjmy sú vyňaté a na bonus z ČR - príjem §8 - sa nemôže uplatniť NčZD. Vychádza mi teda daň z daňového bonusu. Správne? A ešte možno som prehliadla, ale v priznaní v SR dávam bonus z ČR ktorý? Z daňového priznania v ČR za rok 2012 - v tom prípade bonus v ČR je vyplatený až v 2013. Alebo bonus z priznania za rok 2011 vyplatený českým finančným úradom v roku 2012? Veľmi ďakujem za odpoveď.

A ešte ma napadlo: výška toho DB je 1.027 eur - daň by vôbec nemal platiť - keďže je to §8 a on nesplnil podmienku príjmu nad 1822 e /polovica NčZD/ .... takže v prípade príjmu § 8 nemá vlastne vôbec povinnosť podať DP......ale mne v DP vychádza daň z toho bonusu.... pomôže niekto - niečo robím zle?
AdaMtiM
27.02.13,05:41
Ešte raz skúsim. Konkrétne na riadky DP typ B. Vyplňam v e-dane.
r. 36 čiastkový základ dane §5 z potvrdenia z ČR
r. 12 a r. 14 z tabuľky č. 3 =§8 daňový bonus z ČR /DB z ČR/
r. 58 DB z ČR
r. 71 čiastkový základ dane z §5
r. 74 čiastkový základ dane z §8 /DP z ČR/
r. 76 čiastkový základ dane z §5
r. 79 nezdaniteľná časť na daňovníka
r. 80 príjem §5 - nezdan. časť na daňovníka
r. 83 dám vyňatie príjmov z ČR - podľa potvrdenia celú sumu
a daň nevychádza z toho bonusu §8

Jedine keď dám do r. 83 vyňatie sumu z r. 80 ZD upravený o nezd.časť, tak mi vyráta daň z bonusu z ČR.
Ale r. 83 ide predsa suma z potvrdenia celá /bez nezdaniteľnej časti/....

Volala som na drsr info linku , tvrdili mi tam 3 ľudia, že na bonus z ČR sa nemôže použiť NČZD, že to zle rátam a z bonusu vychádza vždy daň.

Tak ja už neviem čo je správne. Ak si niekto nájdete čas v tomto hektickom období a poradíte, budem vďačná.

Možno to netreba tak pitvať a keď to takto vyrátajú e-dane, tak odovzdať s daňovou povinnosťou nula a neriešiť...
AdaMtiM
28.02.13,05:47
Najnovšiu info z nášho DU mám, že boli daňováčky poučené na školení, že bonus z ČR nemajú ľudia dávať do DP, lebo je to diskriminačné a navyše im to vstupuje do zdravotného poistenia a budú mať v RZ ZP nedoplatky....tak ako teda, čo robiť? Vďaka
Silvia123
07.03.13,16:54
Možno to niekomu pomôže, prikladám čerstvé vyjadrenie z MF SR:
Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 9 ods. 2 písm. n) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP) od dane je oslobodená aj suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti (ďalej len daňový bonus) vyplatená daňovníkovi podľa § 33 ZDP. Keďže podľa tohto ustanovenia medzi oslobodené príjmy nepatrí daňový bonus vyplácaný zo zahraničia, potom daňový bonus vyplácaný v zahraničí ( v ČR) je u rezidenta Slovenskej republiky považovaný za zdaniteľný príjem. Daňovník ho uvedie v daňovom priznaní za to zdaňovacie obdobie, v ktorom mu bude vyplatený.

S pozdravom
Ing. Jezerčáková Jana, Kontaktné centrum podpory
FR SR

Váš dopyt:

Dobrý deň, chcem sa spýtať môj manžel celý rok 2012 pracoval pre českú firmu, počas roka si u zamestnávateľa neuplatňoval daňový bonus na dieťa v ČR, uplatní si ho až teraz v českom daňovom přiznání za rok 2012.

Na Slovensku musí podať daňové priznanie typu B a tieto české bonusy si zdaniť podľa § 8, to mi je jasné.

Otázka:
Kedy si má tieto české bonusy priznať v slovenskom daňovom priznaní???? V DP za rok 2012 (aj keď ich fyzicky ešte nedostal, ale týkajú sa tohto obdobia?), alebo v DP za rok 2013 -pretože predpokladám, že z ČR ich dostane niekedy v apríli -máji 2013 na účet, ak mu ich teda priznajú.

Alebo si má podať na Slovensku odklad na podanie DP a ak mu tie české daňové bonusy priznajú a dostane ich na účet, až potom má podať DP na Slovensku a tieto bonusy zdaniť za rok 2012.

Ďakujem vopred za odpoveď
renca_a
09.03.13,16:23
Ja mám len jednu otázočku: Môže sa na príjem podľa § 8 (čiže daňové zvýhodnenie v ČR - daňové bonusy z Čiech) použiť metóda vyňatia z príjmov? Keď s ČR máme Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a požíva sa metóda zápočtu dane (hoc od roku 2009 je možnosť vyňatia z príjmu, keď je to pre daňovníka výhodnejšie - ALE LEN PRE PRÍJMY PODĽA § 5 - zo závislej činnosti - a tie daňové zvýhodnenia sú podľa § 8 !) ????
Samozrejme pri podaní DP typ B.
renca_a
09.03.13,16:25
Som tu nová,
pochopila som to dobre?
Zdenka175
09.03.13,16:43
Som tu nová,
pochopila som to dobre?

Musíš počkať, kým ti niekto odpovie, kto sa tomu rozumie, človek nesedí celý čas pri PC vieš?
Anik
09.03.13,17:18
Ja mám len jednu otázočku: Môže sa na príjem podľa § 8 (čiže daňové zvýhodnenie v ČR - daňové bonusy z Čiech) použiť metóda vyňatia z príjmov? Keď s ČR máme Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia a požíva sa metóda zápočtu dane (hoc od roku 2009 je možnosť vyňatia z príjmu, keď je to pre daňovníka výhodnejšie - ALE LEN PRE PRÍJMY PODĽA § 5 - zo závislej činnosti - a tie daňové zvýhodnenia sú podľa § 8 !) ????
Samozrejme pri podaní DP typ B.
na tento príjem nemôžeš použiť metódu vyňatia
DP B -§ 8 -r. 12 iné -pochopila si to správne
renca_a
09.03.13,17:31
Ale môžem na to použiť nezdaniteľnú časť?
Mila123
09.03.13,17:40
Ale môžem na to použiť nezdaniteľnú časť?
metóda vyňatia zo zahraničia najmä záv. činnosť, pri nej sa daň neplatí.....
renca_a
09.03.13,18:02
Teraz som skúšala vypísať DP B cez e-dane a daň mi vyšla (z tých bonusov českých) ......ja nemôžem vyňať z príjmov, keď je to § 8 !!!!
ČI?
Anik
09.03.13,18:18
Ale môžem na to použiť nezdaniteľnú časť?
nepoužiješ na to nezdaniteľnú časť tá sa dá použiť len na príjem podľa § 5 a 6
renca_a
09.03.13,18:26
Takže záver: daňové zvýhodnenie na deti - daňové bonusy z Čiech sa na Slovensku zdaňujú - resp. sa započíta daň s daňovým bonusom uznaným na Slovensku.
Prosím potvrďte mi to - ak je to tak.
Anik
09.03.13,18:34
v podstate áno, ale keď je ten príjem priamo z čiech a budeš vyjímať príjem podľa § 5 - ak máš české potvrdenie o príjme s odvodami - tak keď to robíš cez eDane dovolí ti to na r. 83 v podstate vyňať
ak chceš napíš údaje odkontrolujeme
renca_a
10.03.13,05:43
Takže mám to takto: DP typ B:všetko už prepočítané na EUR
r. 36 ZD podľa § 5 ....12.991,04€, tak isto r. 67,71,
r.12 tabuľka č. 3 daň.bonusy z ČR...458,05 €, tak isto r. 14,72, 74
r. 76 ... §5...12.991,04
r. 77 ..nezdan. časť. ..3.644,74
r. 80..základ dane § 5...9.346,30
r. 81...základ dane § 5 + 8 .....9.804,35
r. 82...daň pred vyňatím...1.862,82
r. 83...vyňatý ZD podľa § 5...9.346,30
r. 84....ZD po vyňatí...458,05 (čiže ten § 8 - DB z ČR)
r. 85...daň z DB...87,02€
Takže na r. 83 nemôžem vyňať celý ZD, len ten, podľa § 5.
JE TO DOBRÉ?
NIKTO-NIČ?
renca_a
10.03.13,08:45
Zistili ste niečo, ohľadom toho daň. bonusu z Čiech, či sa u nás zdaňuje?
Silvia123
10.03.13,12:34
keď treba na Slovensku ten príjem za bonus zdaniť -podľa §8 ostatné príjmy, tak ho nemôžeš vyňať!
renca_a
10.03.13,12:44
Veď sa k tomu chcem dopracovať, ČI HO MUSÍM ZDAŇIŤ ....či nie je nejaká výnimka, alebo niečo také?
renca_a
10.03.13,12:46
Veď sa k tomu chcem dopracovať, ČI HO MUSÍM ZDAŇIŤ ....či nie je nejaká výnimka, alebo niečo také?
Nikto sa mi tu nevyjadril doslovne - či sa daňové bonusy z Čiech zdaňujú na Slovensku....???????
Marína
10.03.13,14:46
renca_a, okrem toho, že je ohľadom zdaňovania DB tu popísaného až, až, stačí len vyhľadať, si aj účtovník, teda Zák. o dani z príjmu poznáš. Ohľadom príjmov sú 3 možnosti:
1. príjem podlieha dani z príjmu
2. príjem nie je predmetom dane z príjmu (§3/2 (http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#3))
3. príjem je oslobodený od dane z príjmu (§9 (http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#9))

2a/ DB(zahraničný) sa nenachádza
3a/ DB(zahraničný) sa nenachádza

Vylučovacou metódou ostala 1. možnosť, podlieha dani z príjmu.
renca_a
10.03.13,14:56
Ďakujem, ja som len chcela, aby mi to niekto potvrdil. Nestretla som sa ešte s touto problematikou a nenašla som nikde jasné stanovisko, ale celý čas som vedela, že to tak bude. Veľká vďaka.
Marína
10.03.13,15:01
Paula
10.03.13,15:11
Celý čas si vedela? Tak o čom sú tie pochybnosti veľkými písmenami?
renca_a
10.03.13,15:29
Prepáčte, zle som sa vyjadrila: celý čas som si to myslela- nevedela som to. Ospravedlňujem sa, že som sa zle vyjadrila.
misurka
10.03.13,22:35
Je daňové zvýhodnenie na deti to isté ako daňový bonus? Pretože daňovník podával DP v ČR, kde vidím 2 samostatné riadky - na jednom z nich je daňové zvýhodnenie na deti vo výške 53 616 czk(4 deti) a potom riadok s označením "daňový bonus" so sumou 4 311 czk. Ktorú sumu z týchto dvoch teda dodaním na Slovensku?
Anik
11.03.13,07:25
je to tých 53616 na 1 dieťa 13.404
AdaMtiM
12.03.13,12:43
No jednoducho ten bonus tí ľudia nechcú zdaňovať a platiť ešte aj ZP z neho - upozorním ich na to ale zodpovedajú si sami za to.....
florkula
19.03.13,13:06
Takže mám to takto: DP typ B:všetko už prepočítané na EUR
r. 36 ZD podľa § 5 ....12.991,04€, tak isto r. 67,71,
r.12 tabuľka č. 3 daň.bonusy z ČR...458,05 €, tak isto r. 14,72, 74
r. 76 ... §5...12.991,04
r. 77 ..nezdan. časť. ..3.644,74
r. 80..základ dane § 5...9.346,30-prečo suma z riadku 80 keď tam píše úhrn vyňatých príjmovz DP z ČR a tie sú na riadku 76 , 12991,04 €
r. 81...základ dane § 5 + 8 .....9.804,35
r. 82...daň pred vyňatím...1.862,82
r. 83...vyňatý ZD podľa § 5...9.346,30
r. 84....ZD po vyňatí...458,05 (čiže ten § 8 - DB z ČR)
r. 85...daň z DB...87,02€
Takže na r. 83 nemôžem vyňať celý ZD, len ten, podľa § 5.
Poradí niekto prosím.
Zdravím chcela by som sa inf.mám podobný problém a nechápem prečo sa na riadku 80 píše suma po odpočte Nč.poradíte prosím mám s toho chaos podľa mňa by to malo byť takto: že na riadku 83 by mal byť zaklad z riadku 76,Veľmi pekne ďakujem
florkula
20.03.13,07:45
prosím poradte
karacenka
02.03.14,16:56
Prosím nevie mi niekto poradiť nejakú českú inernetovú stránku, kde vypíšem české daňové priznanie. Známi pracoval celý rok v ČR. M potvrdenie ozdanit. příjmech ze záv. činosti. Tu na SK mu spravím klasiku DPFO s vyňatím príjmov z ČR. Ale n si chce uplatniť daňový bonus v ČR na dve deti tak mu musím vyplniť aj české danové priznanie. No nikdy som to nerobila, tak neviem ako na to. Neexistuje nejaká česká stránka /napr. ako u nás KROS, e-dane) kde to vyplním online ?? ďakuje m
betka631
02.03.14,17:21
Sisiatko
26.03.15,10:02
Ahojky vedel by mi niekto poradiť ako vypísať danove priznanie z CR na Slovensku??? Slovenské príjmy viem ale cz nie. a este som sa chcela opýtat ci ak som za rok pracovala aj v CZ aj na slovensku mam to sklbiť a spočítať do kopy alebo ako?? vopred ďakujem
veronikasad
26.03.15,10:20
Ahojky vedel by mi niekto poradiť ako vypísať danove priznanie z CR na Slovensku??? Slovenské príjmy viem ale cz nie. a este som sa chcela opýtat ci ak som za rok pracovala aj v CZ aj na slovensku mam to sklbiť a spočítať do kopy alebo ako?? vopred ďakujem
Príjmy zo SR aj CR zdaňuješ v jednom DP typu A. CZK prepočítaš priemerným kurzom CZK a uplatníš metodu vyňatia príjmov.
Skontroluj si v českom potvrdení či máš na riadku 20 uvedené poistné zaplatené zamestnancom.