qwertyui
29.12.05,18:28
ako sukromna osoba mam webovu stranku, ma ktorej poskytyjem priestor na zobrazovanie reklamy spolocnosti so sidlom v USA. tato spolocnost mi na zaklade svojich podmienok vystavy sek so sumou, ktoru som za dane obdobie zarobil.

kde by mal byt takyto prijem zdanovany v USA, alebo na slovensku ako sukromna osoba (ak ano ako ho mam uviest na danovom priznani?), alebo bude jednoduchsie, ak tieto peniaze zaratam ako prijem zo zivnosti?
STRELEC
29.12.05,17:38
ako sukromna osoba mam webovu stranku, ma ktorej poskytyjem priestor na zobrazovanie reklamy spolocnosti so sidlom v USA. tato spolocnost mi na zaklade svojich podmienok vystavy sek so sumou, ktoru som za dane obdobie zarobil.

kde by mal byt takyto prijem zdanovany v USA, alebo na slovensku ako sukromna osoba (ak ano ako ho mam uviest na danovom priznani?), alebo bude jednoduchsie, ak tieto peniaze zaratam ako prijem zo zivnosti?
Máš trvalý pobyt na Slovensku, tak všetky príjmy (aj z USA) zdaňuješ na Slovensku. Príjmom zo živnosti tento príjem, podľa Tvojich údajov, nie je. Považoval by som ho za príjem podľa §8 ods. 1a) z príležitostných činností a zdanil ho znížený o výdavky.
elPi
29.12.05,17:53
Máš trvalý pobyt na Slovensku, tak všetky príjmy (aj z USA) zdaňuješ na Slovensku. Príjmom zo živnosti tento príjem, podľa Tvojich údajov, nie je. Považoval by som ho za príjem podľa §8 ods. 1a) z príležitostných činností a zdanil ho znížený o výdavky.

a podľa § 9 ods. 1, písm h) by boli tieto príjmy oslobodené, ak by nepresiahli výšku päťnásobku sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (4580 x 5 = 22900 Sk), do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto sumu.
qwertyui
29.12.05,22:34
dakujem za odpovede.

pokial by som to predsalen napisal na zivnost - necham si tie peniaze posielat na zivnost.
ako by som to zapisal v uctovnictve? prijem, ktory by mi prisiel sekom z USA?
elPi
30.12.05,08:28
Prijaté peniaze , ceniny a šeky sa účtujú v pokladni (viď § 15 ods. 1 postupov účtovania v JU): t.j. prijatie šeku zapíšeš ako príjem do pokladne a do príjmov zahrňovaných do základu dane – služby. Prepočítané kurzom NBS v deň prijatia.
Preplatenie šeku zaúčtuješ cez priebežné položky (principiálne rovnako ako by si zamieňal valuty) výdaj v USD a potom príjem v SKK.
qwertyui
30.12.05,11:50
ako to zauctovat, kedze v banke mi takyto sek vyplatia rovno na ucet (nie v hotovosti) nakolko to trva nejaky tyzden, kym sek overia ..
elPi
30.12.05,12:10
To nevadí, výdaj bude z pokladne + priebežná položka, a po pripísaní na účet to bude príjem na účet + proti-priebežná položka.
Na čase medzi týmito dvomi pohybmi nezáleží. Teoreticky to môže zostať "vysieť" aj medziročne.