Gabi Smith
29.12.05,17:37
Ahojte všetci! Chcela by som vás poprosiť o radu ohľadne predaja rodiného domu. V tomto roku v apríli 2005 som zdedila rodinný dom v hodnote 750.tis.Sk, v decembri 2005 som ho predala za 950.tis.Sk. Nemala som tam trvalý pobyt. Čo sa týka dane z príjmu budem zdaňovať sumu 950.tis. Sk po odrátaní 750.tis.Sk, ktoré sú oslobodené od dane z príjmu, nakoľko som ich zdedila. Tzn. zdaním len 200.tis.Sk, však? Môžem si dať ako oprávnené výdavky spojené s predajom napr. cestovné, kolky, tel. účet a pod.?:confused:

Ďakujem všetkým.
Muška
29.12.05,16:42
§ 9 odst. 1 písm. c)
Príjmy oslobodené od dane:
z predaja nehnuteľností nadobudnutej dedením v priamom rade ....ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľni preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa, alebo vyradenia z obchodného majetku.

Musíš najskôr povedať či si dedič v priamom rade, a či bol vo vlastníctve 5 rokov toho po kom dedíš.
Gabi Smith
02.01.06,15:56
...som dedič v priamom rade a poručiteľ tam mal trvalý pobyť celý svoj život...
Ďakujem
Pepa
02.01.06,16:05
No fajn, korunky do vrecka a DU nič.:D :D :D
Gabi Smith
02.01.06,16:08
myslela som si - všetko je oslobodené, že?
Pepa
02.01.06,16:13
Z paragrafu 9 ZoDP:
§*9

Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z*predaja bytu alebo obytného domu s*najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v*ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z*predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a*to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v*nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku,

b) z*predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a*to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z*obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z*obchodného majetku,
c) z*predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v*priamom rade alebo niektorým z*manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z*obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z*obchodného majetku,

Takže daň NIE.
skalkarka
07.02.06,17:12
Ahoj,
taktiež mam problemz predajom domu. Kupila som ho v roku 2005, nemala som v nom trvaly pobyt, predala som ho taktiez v roku 2005 o 10 000 viac. Kupov sa stal bezpodielovym vlastnictvom mňa a mojho manzela.
1. Mozem si od predaja odpocitat nakup domu?
2. Mozem zisk rozdelit rovnakym pomerom medzi mna a manzela?
3. Ak zisk nepresiahne 5-nasobok zivotneho minima, bude ten prijem oslobodeny od dane?
Dakujem za skoru odpoved.