25252
22.03.11,09:55
Zdravím všetkých poraďakov.
Moja otázka znie:
Som na materskej a zamestnávateľ vypláca zo sociálneho fondu príspevok pri narodení dieťaťa. Je pravda, že od 1.1.2011 sa sociálny fond zahrňuje do VZ pre odvody do SP? Prišla by som o materskú? Z tohto dôvodu mi nemôže zamestnávateľ vyplatiť tento príspevok? Do 31.12.2010 to bolo bežné a zamestnankyniam sa vyplatil tento príspevok aj počas materskej...
lefa
26.04.11,07:39
Dobry den, tiez mam podobnu otazku.
Zamestnavatel vyplaca zo SF prispevok na regeneraciu / divadlo, kulturne podujatia.../.
Myslim si, ze od 1.1.2011 do socialnej poistovne nie su odvody, ale do zdravotnej ano. Ale program mi nedal ziadne odvody.
Podotykam, ze sa jedna o zenu na rodicovskej dovolenke.teda iny prijem v danom mesiaci nemala.
Prosim o vyjadrenie, otazku bola zadana aj do ZP, ale tam je odpoved do 30 dni a to je po termine vyplat.
Dakujem.
evire
26.04.11,08:01
Príspevok zo SF patrí do VZ pre odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne. V tomto prípade výnimky boli zrušené dňom 1.1.2011
lefa
26.04.11,09:09
Príspevok zo SF patrí do VZ pre odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne. V tomto prípade výnimky boli zrušené dňom 1.1.2011

Tuto zmenu som zaregistrovala, ale co ked je ten prispevok vyplateny, ked je cely mesiac PN,alebo na materskej, alebo rodicovskej dovolenke?
evire
27.04.11,05:10
Pekny den,
ked je celomesačná neprítomnost , tak sa platí len urazové poistenie.
Prepacte, ja som odpovedala len na otázku platenia odvodov zo SF.Tento príspevok vyplácame aj my, ale zatiaľ to bolo vyplatené len otcovi dieťaťa.
Takže táto otázka zaujíma aj mňa, nakoľko neviem presne, či by vyplatenie príspevku mohlo mať dopad na matersku.
lefa
03.05.11,10:08
Tuto zmenu som zaregistrovala, ale co ked je ten prispevok zo socialneho fondu vyplateny, ked je cely mesiac PN,alebo na materskej, alebo rodicovskej dovolenke?

Nenajde sa nik kompetentny, kto by zodpovedne poradil?
evire
06.05.11,06:36
Príspevok zo SF patrí do VZ pre odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne. V tomto prípade výnimky boli zrušené dňom 1.1.2011
To znamena, ze ked je na materskej dovolenke odvody do ZP plati a do SP platí len UP z výšky poskytnutého príspevku.
Iná otázka je v nadvaznosti na §30 Zákona o SP, ktorý hovorí že zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku ak /písm b/ nemá VZ, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods 1 ...
V tomto prípade sa už príspevky zo SF od 01.01.2011 zahrnaju do VZ.

To isté vzniká napr. ak máte vyplácanie jubilejnej odmeny /už patrí do VZ/ , zamestnanec je celý mesiac na PN, na odmenu má dla KZ nárok.
odvody do ZP z výšky odmeny, SP len UP .... ale nestratí ZC nárok na vyplatu dávok ...?
evire
06.06.11,10:33
Zdravím všetkých poraďakov.
Moja otázka znie:
Som na materskej a zamestnávateľ vypláca zo sociálneho fondu príspevok pri narodení dieťaťa. Je pravda, že od 1.1.2011 sa sociálny fond zahrňuje do VZ pre odvody do SP? Prišla by som o materskú? Z tohto dôvodu mi nemôže zamestnávateľ vyplatiť tento príspevok? Do 31.12.2010 to bolo bežné a zamestnankyniam sa vyplatil tento príspevok aj počas materskej...
Pekný deň,
tak ako som už písala príspevok pri narodení dieťaťa vyplácaný zo SF už patrí od 01.01.2011 do vymeriavacieho základu pre odvody do SP.
Vzhľadom na viaceré problémy pri vyplácaní príspevkov zo sociálneho fondu som sa obrátila so žiadosťou o usmernenie k vyplácaniu príspevkov zo SF počas obdobia, v ktorom poistenec nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených §33,39 §48,49 zákona o SP.
V zmysle §30 písmb/ zákona, zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak nemá príjem , ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138.
Uvádzam príklad SP :
"Zamestnankyňa poberá od marca 2011 materské., V apríli sa jej narodí dieťa. Zamestnávateľ v máji 2011 vyplatí zamestnankyni podľa KZ príspevok pri narodení dieťaťa. Zamestnávateľ uviedol, že sa jedná o príjem za apríl 2011."
Nakoľko je z informáucie zamestnávateľa zrejmé, že tento príjem zamestnankyňa dosiahla za apríl 2011, tj. za obdobie, v ktorom nevykonávala činnosť zamestnanca z dôvodu starostlivosti o narodené dieťa, nebude mať za apríl 2011 nárok na výplatu materského."

U nás to v praxi znamená, že podľa KZ vyplácame zamestnancom príspevok pri narodení dieťaťa -- zamestnancovi /otcovi dieťaťa/ ak bude pracovať vyplatíme príspevok, ale matke na materskej už nevyplatíme a porušíme KZ. Ak by sme vyplatili, tak príde o materskú .
brčko
06.06.11,10:46
No pekné.
V odvodoch sa teraz velmi nevyznám. A čo ak by ste to vyplatili, resp. požiadala mamička o príspevok neskôr, až po ukončení MD, a bol príspevok vyplateny až v mesiaci, kedy už materské nepoberá, ale čerpá už celý mesiac rodič.dovolenku a poberá rodič.príspevok. Ako by to bolo s odvodmi, resp. mysllíte, že by to niečo zmenilo na tom, že za mesiac narodenia dieťaťa nemá nárok na materské?
evire
06.06.11,10:59
No pekné.
V odvodoch sa teraz velmi nevyznám. A čo ak by ste to vyplatili, resp. požiadala mamička o príspevok neskôr, až po ukončení MD, a bol príspevok vyplateny až v mesiaci, kedy už materské nepoberá, ale čerpá už celý mesiac rodič.dovolenku a poberá rodič.príspevok. Ako by to bolo s odvodmi, resp. mysllíte, že by to niečo zmenilo na tom, že za mesiac narodenia dieťaťa nemá nárok na materské?

Asi to je jedna z možností , vyplatenie až v období RD, teda počas prerušenia poistenia, vtedy neplatí žiadne odvody -- tak by to možno bolo v poriadku. Len neviem, či sa mi objaví vo výkaze VZ ...?
Potom je tu este otázka platnosti KZ .