Atrey
29.12.05,22:53
Ahojte všetci poraďáci,

chcela by som sa informovať ohľadom účtovania dlhu. Sme s.r.o., platca DPH, podnikateľskú činnost vykonávame v prenajatých priestoroch, za ktoré nám prenajímateľ každý mesiac fakturuje. V roku 2004 a aj v roku 2005 nám z dôvodu neplatenia nájomného vznikol dlh. Spolu s prenajímateľom sme uzavreli dohodu o splácaný dlhu. To znamená, že popri mesačnom nájomnom, ktoré nám je fakturované musím mesačne splácať dlh podľa splátkového kalendára. Tento dlh nám nie je fakturovaný mesačne, povinnosť splácať nám vyplýva z uzavretej dohody, posledná splátka má by v auguste 2007.V dohode je tiež vyčísený úrok z omeškania. Vie mi niekto poradiť ako mám účtovať toto splácanie dlhu. Vopred veľmi pekne ďakujem.
KEJKA
29.12.05,22:03
ak ste aj neplatili nájomné, malo byť zúčtované. Teda evidujete záväzok.
Bežné nájomné - účtujete ako záväzok a riadne uhrádzate.
K dlžnému záväzku len toľko - podľa splátkového kalendára, kde je uvedená výška istiny a výška úroku, zaúčtujete istinu na 321 MD a úrok na 544 MD, oba zápisy s protiúčtom na 221.
Ak nechceš účtovať náklady cez BV, tak si zaúčtuj interným dokladom predpis podľa splátkového kalendára 321, 544/379 a úhradu 379/221.
379 môžeš nahradiť 325&kou.
Ja uprednostňujem 379 z dôvodu, aby sa nenabaľovali obraty na účtoch obchodných záväzkov, nakoľko, nájomné tam už účtované raz bolo.
Ale toto je už mimo témy.
Atrey
30.12.05,08:32
ak ste aj neplatili nájomné, malo byť zúčtované. Teda evidujete záväzok.
Bežné nájomné - účtujete ako záväzok a riadne uhrádzate.
K dlžnému záväzku len toľko - podľa splátkového kalendára, kde je uvedená výška istiny a výška úroku, zaúčtujete istinu na 321 MD a úrok na 544 MD, oba zápisy s protiúčtom na 221.
Ak nechceš účtovať náklady cez BV, tak si zaúčtuj interným dokladom predpis podľa splátkového kalendára 321, 544/379 a úhradu 379/221.
379 môžeš nahradiť 325&kou.
Ja uprednostňujem 379 z dôvodu, aby sa nenabaľovali obraty na účtoch obchodných záväzkov, nakoľko, nájomné tam už účtované raz bolo.
Ale toto je už mimo témy.
Ďakujem ti veľmi pekne, prajem krásny deň