pefu
22.03.11,11:38
Neplatiteľ DPH, mal v registračke zapnutú DPH a celý rok 2010-2011 blokoval s DPH. A pritom podľa zákona o DPH § 69 ods. 5 "Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň". Teraz majú spätne podať daňové priznania aj s pokutami a zaplatiť DPH alebo radšej dúfať, že si to kontrola na daň z príjmov nevšimne? A prvom prípade si môžu uplatniť odpočet DPH? Či sa majú registrovať?
KEJKA
22.03.11,10:44
odviesť DPH musia, odpočítať DPH tiež, plus môže byť pokuta.
ak na to prídu z DU, tak pokuta bude isto vyššia.
spätne sa nezaregistrujú.
nela07
22.03.11,10:48
nevšimnutie by som neriskovala. uplatniť odpočet si nemôže. leďže nie je platiteľ. Registrovať spätne sa nedá. Ak by sa zaregistrovali od teraz, sú tam nejaké podmienky na odpočet DPH pri registrácii - majetok obstaraný pred registráciou - pozri par. 55 zákona o DPH.Mali by podať dodatočné DP a doplatiť vybratú DPH.
Stefan2005
22.03.11,10:58
odviesť DPH musia, odpočítať DPH tiež,...

odpočítať si môže iba platiteľ, nie ?
KEJKA
22.03.11,11:04
§69, (5) Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

čiže brutto bez možnosti odpočítania. ale DU musí vedieť prečo táto osoba odvádza DPH, teda si myslím, že treba vyplniť DP DPH minimálne jedno za celé obdobie a potom by som aplikovala:

§78
(7) Každá osoba, ktorá je povinná podať daňové priznanie, uvedie v daňovom priznaní všetky údaje potrebné na výpočet celkovej dane a na výpočet celkovej odpočítateľnej dane vrátane celkovej hodnoty tovarov a služieb vzťahujúcej sa na celkovú daň a na odpočítavanú daň a celkovej hodnoty tovarov a služieb oslobodených od dane. Hodnota tovarov a služieb oslobodených od dane sa uvádza v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom bol tovar alebo služba dodaná. Údaje v daňovom priznaní sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent do 0, 005 eura nadol a od 0, 005 eura vrátane nahor.

(9) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene, je povinná podať jedno daňové priznanie za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, do 60 dní odo dňa zistenia daňovým úradom, že osoba nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň, alebo do 60 dní od podania oneskorenej žiadosti o registráciu pre daň, ak toto oneskorenie je viac ako 30 dní. V daňovom priznaní osoba prizná daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, a v lehote na podanie daňového priznania je povinná túto daň zaplatiť po odpočítaní dane podľa § 55 ods. 3; ak odpočítanie dane podľa § 55 ods. 3 prevyšuje daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, daňový úrad vykoná kontrolu a daň vráti v lehote desiatich dní od skončenia kontroly.
nela07
22.03.11,11:11
par. 49 právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daň. povinnosť.
Oni neboli platitelia, takže asi nemôžu odpočítať daň.
KEJKA
22.03.11,11:15
otázka - musia alebo nemusia podať DP DPH?
alebo iba zaplatia DPH?
uviedla som obe možnosti aj §§.
nela07
22.03.11,11:24
podľa mňa je to par. 78 odsek 3 Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (par. 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kal. mesiaca, v ktorom vznikla daň. povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

A im vznikla povinnosť podľa par. 69 odsek 5 - každá osoba, ktorá uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.
pefu
22.03.11,11:31
otázka - musia alebo nemusia podať DP DPH?
alebo iba zaplatia DPH?
uviedla som obe možnosti aj §§.
ďakujem KEJKE aj ostatným. Ale aké je to minimálne jedno celé obdobie? DP k DPH sa nedá podať za celý rok. Za 1 mesiac či kvartál a tam sa uvedie DPH za celý ten pošramotený rok?

PS "najzábavnejšie" je, že to majú zapnuté aj v r. 2010 a to s 19% sadzbou. To už v DP k DPH za 2011 vôbec nebude sedieť základ a DPH, prípadne doplatia 1% rozdiel.
KEJKA
22.03.11,11:39
majú zapnuté v r. 2011...........si chcel napísať.
a prečo to nevypnú?
ved to nie je sranda, čo si neuvedomujú?
pefu
22.03.11,11:45
majú zapnuté v r. 2011...........si chcel napísať.
a prečo to nevypnú?
ved to nie je sranda, čo si neuvedomujú?
za r. 2011, vďaka. až teraz spätne pri robení účtovníctva za r. 2010 som to mal česť zbadať:)
KEJKA
22.03.11,11:50
to celé obdobie som mala na mysli, že sa len pomocne využije tlačivo DPH, vyplní za celý rok a so sprievodným listom pôjde za správcom dane........