ADA
22.03.11,12:16
Ahoj poradaci,

ako je to s nezdanitelnym minimom a invalidnym dôchodkom. V zákone je uvedený starobný, výsluhový nikde nie je uvádzaný invalidný dôchodok.
Ak mal invalidný dôchodca príjem z invalidného dôchodku a zo zamestnania. Má takýto dôchodok započítať do celkových príjmom alebo len príjem zo zamestnania a odpočítať nezdaniteľné minimum.
Ďakujem
Marína
22.03.11,11:18
Invalidný dôchodca má nárok si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane.
ewita888
22.03.11,11:20
žiadny dochodok nie je zdanitelným príjmom, teda ani invalidný
ADA
22.03.11,12:23
Jedná sa o znenie §11 ZDP odsek 7

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

Jednalo sa o situáciu kedy ako zamestnanec mal príjem zo zamestnania. Ukončil pracovný pomer k poslednému septembru a k prvému októbru zostal doma na plnom invalidnom dôchodku. Tak ma zaujímalo, či má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku.
drobeceva
22.03.11,12:25
Jedná sa o znenie §11 ZDP odsek 7

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

Jednalo sa o situáciu kedy ako zamestnanec mal príjem zo zamestnania. Ukončil pracovný pomer k poslednému septembru a k prvému októbru zostal doma na plnom invalidnom dôchodku. Tak ma zaujímalo, či má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku.
áno, má
Tweety
22.03.11,12:25
Jedná sa o znenie §11 ZDP odsek 7

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

Jednalo sa o situáciu kedy ako zamestnanec mal príjem zo zamestnania. Ukončil pracovný pomer k poslednému septembru a k prvému októbru zostal doma na plnom invalidnom dôchodku. Tak ma zaujímalo, či má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku.
Správnu odpoveď už máš v prísp. od Maríny.
ewita888
22.03.11,12:26
Jedná sa o znenie §11 ZDP odsek 7

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

Jednalo sa o situáciu kedy ako zamestnanec mal príjem zo zamestnania. Ukončil pracovný pomer k poslednému septembru a k prvému októbru zostal doma na plnom invalidnom dôchodku. Tak ma zaujímalo, či má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku.
tu - v citácii zákona ale ide o starobný dochodok... invalidný dochodca má nárok na celú NČZD, teda za rok 2010 na 4025,7
paťuška
28.03.11,13:29
Ak invalidný dôchodca poberá z poisťovne Alianz náhradu ušlej mzdy kvôli úrazu (pre ktorý sa stal invalidom), je táto náhrada zdaniteľným príjmom, kvôli ktorému treba podať daňové priznanie?:confused: prosím poraďte
cleonka
30.03.11,11:58
Prosím Vám, mám mladého invalidného dôchodku, ktorý zarobil na dohodu 2636,40 z toho predd.daň 500,87 a ďalší príjem 162,40 z toho zrážk.daň 30,85 €. Vyplatený inv.dôchodok za rok 3571,20. Postupujem presne ako pri starobnom dôchodcovi - nezdaniteľná časť 4025,70 - dôchodok 3571,20 = 454,50 zníženie základu dane na daňovníka. Daň vychádza 414,56 a po odpočítaní zrazenej predd. dane mi vyjde preplatok 86,31 €. Prosím mám to OK. Ďakujem
Tweety
30.03.11,11:59
Prosím Vám, mám mladého invalidného dôchodku, ktorý zarobil na dohodu 2636,40 z toho predd.daň 500,87 a ďalší príjem 162,40 z toho zrážk.daň 30,85 €. Vyplatený inv.dôchodok za rok 3571,20. Postupujem presne ako pri starobnom dôchodcovi - nezdaniteľná časť 4025,70 - dôchodok 3571,20 = 454,50 zníženie základu dane na daňovníka. Daň vychádza 414,56 a po odpočítaní zrazenej predd. dane mi vyjde preplatok 86,31 €. Prosím mám to OK. Ďakujem
NIe, nepostupuješ, ID má nárok na celú NČ.
rodina1
30.03.11,12:01
Prosím Vám, mám mladého invalidného dôchodku, ktorý zarobil na dohodu 2636,40 z toho predd.daň 500,87 a ďalší príjem 162,40 z toho zrážk.daň 30,85 €. Vyplatený inv.dôchodok za rok 3571,20. Postupujem presne ako pri starobnom dôchodcovi - nezdaniteľná časť 4025,70 - dôchodok 3571,20 = 454,50 zníženie základu dane na daňovníka. Daň vychádza 414,56 a po odpočítaní zrazenej predd. dane mi vyjde preplatok 86,31 €. Prosím mám to OK. Ďakujem
Invalidný dôchodca si môže uplatniť celú NZČ, číže sa nepostupuje ako pri starobnom dôchodcovi.

mimotemy Keby si tému čítala od začiatku, odpoveď je hneď v príspevku č. 2 od Maríny.
cleonka
30.03.11,12:02
T.j., na daňovníka je zníženie základu dane 4025,70 a potom mu môžem započítať aj zrážkovú daň považovnú za preddavok a vrátia mu všetku daň t.j. 500,87 + 30,85 €.
truch
30.03.11,12:05
T.j., na daňovníka je zníženie základu dane 4025,70 a potom mu môžem započítať aj zrážkovú daň považovnú za preddavok a vrátia mu všetku daň t.j. 500,87 + 30,85 €.

áno vrátia mu celú daň:)
vlaka0
30.03.11,12:07
trošku od veci. V tlačive B je v oddiely 8 uvedené dôchodky a podobné opakujúce sa požitky. Sem sa zaraduje alebo nezaraduje invalidný dôchodok?
truch
30.03.11,12:07
Ak invalidný dôchodca poberá z poisťovne Alianz náhradu ušlej mzdy kvôli úrazu (pre ktorý sa stal invalidom), je táto náhrada zdaniteľným príjmom, kvôli ktorému treba podať daňové priznanie?:confused: prosím poraďte

Náhrada ušlej mzdy je zdaniteľný príjem. DP treba podať ak je celkový príjem vyšší ako 1/2 NČZD.
cleonka
30.03.11,12:11
Čítala som tému od začiatku, len mi to nejako nešlo do hlavy, že si môže odpočítať celú čiastku, môžete mi napísať, v ktorej časti zákona to je (pre budúcnosť). Ďakujem za ochotu.
Tweety
30.03.11,12:13
Čítala som tému od začiatku, len mi to nejako nešlo do hlavy, že si môže odpočítať celú čiastku, môžete mi napísať, v ktorej časti zákona to je (pre budúcnosť). Ďakujem za ochotu.
§11 Zákon o dani z príjmu.
rodina1
30.03.11,12:19
trošku od veci. V tlačive B je v oddiely 8 uvedené dôchodky a podobné opakujúce sa požitky. Sem sa zaraduje alebo nezaraduje invalidný dôchodok?
Invalidný dôchodok nie je zdaniteľný príjem.
Zákon o dani z príjmov
§ 8

Ostatné príjmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,

Poznámka pod čiarou:
37)§ 842 Občianskeho zákonníka.


Občiansky zákonník
Sedemnásta hlava
ZMLUVA O DÔCHODKU



§ 842

Zmluvou o dôchodku sa zakladá niekomu na doživotne alebo na inak určenú dobu neurčitého trvania právo na vyplácanie určitého dôchodku.
cleonka
30.03.11,12:30
Ďakujem. Už som to asi pochopila. Pokiaľ nie je invalidný dôchodca zvlášť niekde citovaný a nieči obmedzený, považuje sa ako hoci aký iný človek "bez obmedzenia".