mpall
22.03.11,11:43
Vie mi niekto poradiť z čoho sa mi bude počítať PN ked po RD nastúpim do práce a to tak že si dočerpám dovolenku a potom by som musela ísť na PN. Taktiež ma zaujíma z čoho by sa mi vypočítala materská. Pred prvou materskou a následnou RD som bola nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa. Ďakujem.
mpall
23.03.11,07:12
zatiaľ mi nikto neodpovedal a tak posúvam dalej
ivka70
23.03.11,07:13
PN aj materska sa ti bude pocitat z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu.

Výška dávky

*
nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
*
od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ (pozri poskytovanie dávky) alebo PDVZ
*
od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ (pozri poskytovanie dávky)
*
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia
*
DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
*
PDVZ
o
jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
o
poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
*
nemocenské sa určuje z PDVZ, ak
o
poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
o
dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi alebo povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia
o
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)
o
DVZ a PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor
* sumy nemocenského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk
maja111
02.01.12,22:17
Ak ide o zamestnankyňu, ktorá po troch rokoch na materskej dov. nastúpi v prvý deň v práci na PN a pred nástupom na MD mala VZ 1000 Eur, ako sa jej bude počítať výška PN?
Bude sa vychádzať z PDVZ, ale aký je postup výpočtu?
maja111
03.01.12,13:34
Ak ide o zamestnankyňu, ktorá po troch rokoch na materskej dov. nastúpi v prvý deň v práci na PN a pred nástupom na MD mala VZ 1000 Eur, ako sa jej bude počítať výška PN?
Bude sa vychádzať z PDVZ, ale aký je postup výpočtu? Postupujem správne: 1000/30= 33,3333 by mal byť PDVZ.