BeruskaL84
22.03.11,13:30
Zdravim poradaci,

mam na Vas nasledovnu otazku:

Som vlastnickou 2izb bytu v BA, ktory som nadobudla darovacou zmluvou od mojej mamky pred cca 2 rokmi. Nemam v byte trvaly pobyt a nie som vlastnickou dost dlho, preto by sa na mna pri predaji mala vztahovat dan z prijmu.

Pokial viem, dan by sa mala platit z rozdielu medzi nadobudacou a predajnou cenou. Lenze aka je moja nadobudacia cena, ked som byt ziskala darovanim?

Mamka bola vlastnickou nehnutelnosti viac ako 7 rokov, cize na nu by sa dan z prijmu pri predaji nevztahovala. I ked toto mi asi nepomoze...

Niekde som citala o tzv. "spätnom ohodnoteni nehnutelnosti" - bolo by to mozne v mojom pripade, ze by sme teraz dali byt spätne ohodnotit a pri predaji by som zaplatila dan len z rozdielu medzi sumou spätne ohodnotenou a predajnou?

Vdaka za odpovede!
milo48
22.03.11,21:18
ja sa tiez pripojim s otazkou, aby som zbytocne nespamoval:
- predavam darovane pozemky /les a podiely v urbariate/, taktiez nadobudnute darovacou zmluvou v r.2008. Aku dan budem platit?
waitinka7
23.03.11,07:35
Ja mam tiez podobnu otazku....
znama chce darovat svoj byt svojej dcere, ale ta ho do dvoch rokoch planuje predat. V zmluve sa uvadza nejaka darovacia cena toho bytu? Ako s vydavkami pri vypocte dani z prijmov? Podotykam ze tato znama ten byt kupila asi pred 4 rokmi ale nemala tam trvaly pobyt.
Dakujem za odpoved.
dushko_B
02.08.15,11:42
Stará téma...ale bez odpovedí - tak skúsim aspoň stručne pre budúcnosť, ale rád sa čítam aj počúvam, takže od "podlahy":



1. Ak v čase darovania by darca MAL daňovú povinnosť (neuplynulo 5 rokov od nadobudnutia, resp. do 31.12.2010 bolo alternatívne možné to skrátiť na 2 roky nahlásením trvalého pobytu [čo bol podľa môjho názou právny dadaizmus, keďže trvalý pobyt nezakladá práva ani povinnosti z pohľadu nehnuteľnosti, možno na pár výnimiek, kde je stále len akýmsi "argumentom navyše"], ktorý trvalý pobyt musel trvať do momentu prevodu vlastníckeho práva - do 31.12.2015 treba mať aj toto na mysli), daňovým výdavkom pôvodného obdarovaného (predávajúci v čase následného predaja) je nadobúdacia cena, za ktorú hodnotu nadobudol nehnuteľnosť do vlastníctva DARCA.



2. Ak v čase darovania by darca daňovú povinnosť NEMAL (prípad zadávateľa), daňovým výdavkom je cena nehnuteľnosti zistená v čase darovania:

a) znalecký posudok

b) hodnota určená v darovacej zmluve - áno je to "darujem nehnuteľnosť, ktorú si cením na 25t EUR slovenských"

c) cenová mapa

d) pre BA by snáď stačilo aj www.nbs.sk -> Štatistika => Vybrané makroekonomické ukazovatele => Cenu nehnuteľností na bývanie => pravdepodobne "Ceny podľa typu bytu a domu" .... Následne už len prepočítať podľa rozlohy.

e) kataster ale možno aj obec sama by tiež mohol vydať nejaké potvrdenie/vyhlásenie, keďže si vedú štatistiku takmer určite.



Čo sa týka 2. a) - pôvodného zadania - od znalca sa vyžiada určenie všeobecnej hodnoty ku konkrétnemu dňu (deň vykonania vkladu do katastra) spätne.



waitinka7: 2. b)



milo 48:

Ak ide o nehnuteľnosť, ktorá bola zahrnutá v obchodnom majetku, výdavkom je zostatková cena (§ 25 ods. 3 zákona).

Oslobodený od dane si 5 rokov od vyňatia z obchodného majetku.

Ak nejde o obchodný majetok, potom viď vyššie.



Dušan
marjankaj
02.08.15,16:10
Nech ten byt predá známa po roku a peniaze z predaja môže darovať dcére. Čo tam špekulujete s prepisom?
marjankaj
02.08.15,16:10
0 €, teda ak si tie pozemky nemal v obchodnom majetku.