querying
22.03.11,14:16
Ahojte múdre hlávky, mám otázku, či daň z úroku z vkladu na bankovom účte, ktorá mi bola každý mesiac odčítaná z účtu je to čo sa uvádza v DP ako položka 99 (čiže suma preddavku vybraná podľa paragr. 43 zákona).

A ak som neprekročila NČZD, je tá suma mojím daňovým preplatkom?

Chápem to správne, že by som mohla požiadať o vrátenie tejto sumy?


mimotemytrošku mimo témy, no ako potom v náväznosti na DP vyplniť RZZP - položku 27? tam sumu základu dane aj vrátane tých prijmov z ktorých mi bola daň zrazená alebo bez týchto prijmov?
macula
22.03.11,13:38
Ahojte múdre hlávky, mám otázku, či daň z úroku z vkladu na bankovom účte, ktorá mi bola každý mesiac odčítaná z účtu je to čo sa uvádza v DP ako položka 99 (čiže suma preddavku vybraná podľa paragr. 43 zákona).

A ak som neprekročila NČZD, je tá suma mojím daňovým preplatkom?

Chápem to správne, že by som mohla požiadať o vrátenie tejto sumy?


mimotemytrošku mimo témy, no ako potom v náväznosti na DP vyplniť RZZP - položku 27? tam sumu základu dane aj vrátane tých prijmov z ktorých mi bola daň zrazená alebo bez týchto prijmov?
Presne ako píšeš, zrazená daň na bú ide do riadku 99 a ak ZD neprekročil NČZD tak možeš požiadať o vrátenie preplatku.
V RZZP na riadok 27 ide základ dane z riadku 44 (alebo 45 pri strate)DP
querying
23.03.11,16:02
Je možné nezahrnúť úroky z vkladu na BÚ do celkových príjmov zo živnosti a následne neuvádzať v DP položku 99 - suma preddavku?
Nevadí potom nesúlad s penažným denníkom a DP vo výške príjmu?

Ak nezahrniem úroky mám nižší základ dane v riadku 44 DP a následne nižší VZ v RZZP. Je to OK?
Mária.K.
23.03.11,16:31
Je možné nezahrnúť úroky z vkladu na BÚ do celkových príjmov zo živnosti a následne neuvádzať v DP položku 99 - suma preddavku?
Nevadí potom nesúlad s penažným denníkom a DP vo výške príjmu?

Ak nezahrniem úroky mám nižší základ dane v riadku 44 DP a následne nižší VZ v RZZP. Je to OK?
Ak ste účtovnou jednotkou, tak to nie je možné.
querying
23.03.11,17:11
Ďakujem, vediem JÚ, čiže som účtovnou jednotkou. Prosím možte mi ešte pomôcť;)
mimotemynerozumiem tomuto /je to o rzzp, no budem rada/:
Do položky 27 rzzp (http:///) treba uviesť:"Základ dane z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu 5)" = Uvádza sa základ dane z príjmov fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. o dani z príjmov v znení
neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov podľa § 13 ods. 20 zákona.:=
(20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona povazujú

a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta, 39l)

b) príjmy z prenájmu, 50)

c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou 51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu, 51a)

d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru 51b) u osôb uvedených v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) a u).
.....A tak mi nie je jasne či základ dane z riadku 44 nemám znížiť o tie prijmy, z ktorých bola daň už zrazená..... konkrétne o sumy úrokov z vkladu na bankovom účte???

jedna z odpovedí na tuto otazku:
Ak si tie úroky nezahrnieš do DP, len vtedy sú zdanené zrážkovou daňou. Ak si ich zahrnieš do DP, tak si v podstate preklasifikoval zrážkovú daň na preddavkovú a potom z toho zaplatíš aj ZP.

Ale ak teda podľa Vás nemám na výber, lebo to nie je možné, tak som vlastne tú daň ozaj preklasifikovala?
A potom sa tie úroky už nepovažujú za vyňaté príjmy = prijmy, z ktorych sa daň vybera zražkou?
rodina1
23.03.11,18:10
Ďakujem, vediem JÚ, čiže som účtovnou jednotkou. Prosím možte mi ešte pomôcť;)
mimotemynerozumiem tomuto /je to o rzzp, no budem rada/:
Do položky 27 rzzp (http:///) treba uviesť:"Základ dane z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu 5)" = Uvádza sa základ dane z príjmov fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. o dani z príjmov v znení
neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov podľa § 13 ods. 20 zákona.:=
(20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona povazujú

a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta, 39l)

b) príjmy z prenájmu, 50)

c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou 51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu, 51a)

d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru 51b) u osôb uvedených v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) a u).
.....A tak mi nie je jasne či základ dane z riadku 44 nemám znížiť o tie prijmy, z ktorých bola daň už zrazená..... konkrétne o sumy úrokov z vkladu na bankovom účte???

jedna z odpovedí na tuto otazku:
Ak si tie úroky nezahrnieš do DP, len vtedy sú zdanené zrážkovou daňou. Ak si ich zahrnieš do DP, tak si v podstate preklasifikoval zrážkovú daň na preddavkovú a potom z toho zaplatíš aj ZP.

Ale ak teda podľa Vás nemám na výber, lebo to nie je možné, tak som vlastne tú daň ozaj preklasifikovala?
A potom sa tie úroky už nepovažujú za vyňaté príjmy = prijmy, z ktorych sa daň vybera zražkou?

odvolávka pod čiarou odseku 20 písm. c) znie:
51)Napríklad vyhláška Ministerstva školstva, mládeže a telesnej výchovy Slovenskej republiky č. 326/1990 Zb. o poskytovaní štipendií študentom vysokých škôl v znení neskorších predpisov.
51a) § 12 ods. 2 a 3 zákona č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Takže tie úroky nepatria medzi vyňaté príjmy.
querying
24.03.11,13:05
Prosim majte so mnou strpenie, neviem kde robim chybu, no ja som to našla takto:

Do položky 27 rzzp (http:///) treba uviesť:
"Základ dane z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu 5)" = Uvádza sa základ dane z príjmov fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. o dani z príjmov v znení
neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov podľa § 13 ods. 20 zákona.:=
(20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona povazujú

a) príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta, 39l)

b) príjmy z prenájmu, 50)

c) príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou 51) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu, 51a)

d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru 51b) u osôb uvedených v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) a u).

odvolávka 51 je v nasledovnom znení:
51) § 43 zákona č. 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov.

51a) § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. v znení zákona č. 534/2005 Z.z.
51b) § 223 až 228a Zákonníka práce.

51c) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov.

a ten § 43 zákona č. 595/2003:
§ 43
Daň vyberaná zrážkou
(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.
(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého až tretieho bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35)
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní [§ 8 ods. 1 písm. i)] okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9, .......

takže preto ma to ťahá tie úroky odčítať, no robím to 1. krát a neviem čo je vlastne správne. Skúste ma prosím vyviesť z omylu.
veronikasad
24.03.11,13:10
Ide o podnikatelský účet ? Vedieš účtovníctvo, alebo si uplatňuješ paušálne výdavky ?

Nezadávaj rovnaké príspevky do viacerých tém ...
querying
24.03.11,13:16
Ide o podnikateľský účet \teda bežný ale využívaný výlučne na podnikanie\
vediem jednoduché účtovníctvo, preto mi v peňažnom denníku figuruje aj príjem úrokov aj zaplatenie dane.... a teraz sa neviem vymotať ako zosúladiť peňažný denník, DP a RZZP pokial ide o tie úroky a zrazenú daň.

PS: ospravedlňujem sa za viac tém
veronikasad
24.03.11,13:21
Ide o podnikateľský účet \teda bežný ale využívaný výlučne na podnikanie\
vediem jednoduché účtovníctvo, preto mi v peňažnom denníku figuruje aj príjem úrokov aj zaplatenie dane.... a teraz sa neviem vymotať ako zosúladiť peňažný denník, DP a RZZP pokial ide o tie úroky a zrazenú daň.

PS: ospravedlňujem sa za viac tém
o akú sumu hrubých úrokov (vrátane dane) sa jedná ?
querying
24.03.11,13:39
o akú sumu hrubých úrokov (vrátane dane) sa jedná ?


nuž snáď sa nenahneváte že tu toľko otravujem pre 2,04 EUR, no mna to zaujíma z princípu, nech mi to na cent sadne, a nech viem ako sa to má správne robiť.
veronikasad
24.03.11,13:42
nuž snáď sa nenahneváte že tu toľko otravujem pre 2,04 EUR, no mna to zaujíma z princípu, nech mi to na cent sadne, a nech viem ako sa to má správne robiť.
Tak teda z princípu.

Príjem z úrokov na podnikatelskom účte je POZD v členení iný príjem. Vstupuje do základu dane pre DzP FO a teda aj do VZ pre RZZP.

Ak vôbec nejaká zrážková daň bola zrazená v DP typu B ju uvedieš na r.99 a započítaš s daňovou povinnosťou.
querying
24.03.11,13:53
zatiaľ to mám tuším správne zaúčtované v peňažnom denníku ako POZD.
daň bola zrazená a aj som ju uviedla do r. 99

potiaľ mi denník a DP celkom sedí, nasleduje ale to rzzp, kde sa majú aspoň čo som sa dočítala uviesť v r. 27 základ dane bez oslobodených príjmov, ku ktorým myslím patrí i príjem zdanený zrážkovou daňou, teda zrejme tie úroky = to je moj problém, že ma to láka odrátať a tak mám medzi DP a rzzp rozdiel, a väčšinou sa všade uvádza že sa má uviesť r. 44 z DP, tak neviem
veronikasad
24.03.11,13:58
zatiaľ to mám tuším správne zaúčtované v peňažnom denníku ako POZD.
daň bola zrazená a aj som ju uviedla do r. 99

potiaľ mi denník a DP celkom sedí, nasleduje ale to rzzp, kde sa majú aspoň čo som sa dočítala uviesť v r. 27 základ dane bez oslobodených príjmov, ku ktorým myslím patrí i príjem zdanený zrážkovou daňou, teda zrejme tie úroky = to je moj problém, že ma to láka odrátať a tak mám medzi DP a rzzp rozdiel, a väčšinou sa všade uvádza že sa má uviesť r. 44 z DP, tak neviem

V RZZP nič neodpočítavaj, pri podnikatelskom účte neide o oslobodený príjem. Postupuj ako som uviedla vyššie.
(pri súčasných úrokových sadzbách na podnikatelských účtoch je to naozaj zanedbatelná položka).
querying
24.03.11,14:05
OK tak teda neodpočítavam,
ak môžem, rada by som vedieť prečo to pri podnikateľskom úče nie je oslobodený príjem?
to sa nejako ešte dalej člení podľa druhu účtu?...
lebo mám aj osobný
veronikasad
24.03.11,14:07
OK tak teda neodpočítavam,
ak môžem, rada by som vedieť prečo to pri podnikateľskom úče nie je oslobodený príjem?
to sa nejako ešte dalej člení podľa druhu účtu?...
lebo mám aj osobný
Úroky z osobného účtu nie sú príjmom podľa § 6, preto v žiadnom prípade nevstupujú do RZZP.

Od budúceho roku ti z nich žiadnu daň už nikto nevráti.
querying
24.03.11,14:17
OK ďakujem pekne,
tak od budúceho roku sa ruší § 43 Daň vyberaná zrážkou a už to potom nebude ani oslobodený príjem?
no snáď dovtedy zmúdriem :)