chancapiedra
22.03.11,17:15
Pri otvarani suboru v Exceli sa ukazalo okienko, ze subor sa neda otvorit, je len na citanie, pretoze ho prave pouziva ucastnik menom ...(nejaky jeho nick)!! Co to ma akoze znamenat? Niekto sa nam dostal do pocitaca? O 5 min uz nebol problem subor otvorit. Ale islo o sukromne info, tak ma to stve.
newmi
22.03.11,17:11
no asi sa vam niekto dostal do domacej siete ak teda nejaku mate
chancapiedra
22.03.11,18:04
no asi sa vam niekto dostal do domacej siete ak teda nejaku mate

Nemame. Pouzivame internet len na jednom PC. Mohol to byt aj internetovy provider? Ten by nemal mat problem dostat sa do suborov, ci sa mylim?
Zoltan Miklos
22.03.11,19:39
ak mate bezdrotove pripojenie medzi modemom a pocitacom, niekto sa vam mohol napojit na vas signal.
alebo mate malware, ktory spristupnuje vas pocitac niekomu na druhom konci sveta. obcas sa stane, ze si clovek nainstaluje takuto potvoru, potom sa mu do pocitaca naloguju z vonka a pouziju pocitac napr. na rozosielanie spamovej posty... ale povazujem to za dost nepravdepodobne. kazdopadne, ak mate bezdrotovu siet, zmenil by som heslo na nieco dlhe a neuhadnutelne (aspon 10-15 znakov s cislicami, velkymi a malymi pismenami, a znamienka ako +-*.<>@? ).
tak isto, v kontrol paneli mate zoznam uzivatelov. skuste vyhladat, ci je tam taky uzivatel, aky vam blokoval ten subor. spytajte sa zbytku rodiny, komu patri ten login, a ked nikomu, tak vymazat.
samozrejme zbehnut komplet antivirovu kontrolu a a nainstalovat SpyBot (ten je proti malware).
no a samozrejme, ak mate v nejakom subore informacie ohladne elektronickeho bankovnictva, t.j. cislo uctu a heslo. resp. cislo VISA karty, upozornil by som vasu banku o moznom pokuse zneuzit tieto informacie a zaroven zmenil heslo na el. bankovnictvo.
Co sa tyka internetoveho providera - nemal by sa vediet len tak dostat do vasho pocitaca, pokial je pocitac chraneny heslom a mate nejaky slusny antivirak, ktory ma funkcny firewall (firewall je ochrana, ktora zabranuje vstupu zvonka smerom donutra pocitaca.)
este by som sa pozrel do Spravcu Uloh - do druhej zalozky "Procesy". Na spodku procesov kliknut na zobrazit vsetky procesy (alebo zobrazit procesy vsetkych uzivatelov, nieco take, ja mam EN windows), a v procesoch sa vam objavia procesy vsetkych uzivatelov. budete tam vidiet veci, ako LOCAL SERVICE, NETWORK SERVICE, SYSTEM - tieto su v pohode. ostatne mozu byt podozrive. dajte vediet, ci tam vidite nieco ine, nez tieto plus procesy pod vasim loginom.
ak identifikujete podozrivy login, jej aktivita sa da zistit v sprave pocitaca (pravym klik na tento pocitac > spravovat) v sprave pocitaca mate zobrazit udalosti > Bezpecnost (Security) tam je komplet log vsetkych nalogovani a tam sa da najst, kedy sa podozrivy login pouzival v case ked ste zistili zalokovany excel subor. mala by tam byt priradena aj nejaka IP adresa k danemu zaznamu a podla nej by sa tiez dalo zistit, odkial prienik pochadza (ci SK, ci zahranicie).
dajte vediet, ak nieco zistite.
chancapiedra
23.03.11,06:37
ak mate bezdrotove pripojenie medzi modemom a pocitacom, niekto sa vam mohol napojit na vas signal.
alebo mate malware, ktory spristupnuje vas pocitac niekomu na druhom konci sveta. obcas sa stane, ze si clovek nainstaluje takuto potvoru, potom sa mu do pocitaca naloguju z vonka a pouziju pocitac napr. na rozosielanie spamovej posty... ale povazujem to za dost nepravdepodobne. kazdopadne, ak mate bezdrotovu siet, zmenil by som heslo na nieco dlhe a neuhadnutelne (aspon 10-15 znakov s cislicami, velkymi a malymi pismenami, a znamienka ako +-*.<>@? ).
tak isto, v kontrol paneli mate zoznam uzivatelov. skuste vyhladat, ci je tam taky uzivatel, aky vam blokoval ten subor. spytajte sa zbytku rodiny, komu patri ten login, a ked nikomu, tak vymazat.
samozrejme zbehnut komplet antivirovu kontrolu a a nainstalovat SpyBot (ten je proti malware).
no a samozrejme, ak mate v nejakom subore informacie ohladne elektronickeho bankovnictva, t.j. cislo uctu a heslo. resp. cislo VISA karty, upozornil by som vasu banku o moznom pokuse zneuzit tieto informacie a zaroven zmenil heslo na el. bankovnictvo.
Co sa tyka internetoveho providera - nemal by sa vediet len tak dostat do vasho pocitaca, pokial je pocitac chraneny heslom a mate nejaky slusny antivirak, ktory ma funkcny firewall (firewall je ochrana, ktora zabranuje vstupu zvonka smerom donutra pocitaca.)
este by som sa pozrel do Spravcu Uloh - do druhej zalozky "Procesy". Na spodku procesov kliknut na zobrazit vsetky procesy (alebo zobrazit procesy vsetkych uzivatelov, nieco take, ja mam EN windows), a v procesoch sa vam objavia procesy vsetkych uzivatelov. budete tam vidiet veci, ako LOCAL SERVICE, NETWORK SERVICE, SYSTEM - tieto su v pohode. ostatne mozu byt podozrive. dajte vediet, ci tam vidite nieco ine, nez tieto plus procesy pod vasim loginom.
ak identifikujete podozrivy login, jej aktivita sa da zistit v sprave pocitaca (pravym klik na tento pocitac > spravovat) v sprave pocitaca mate zobrazit udalosti > Bezpecnost (Security) tam je komplet log vsetkych nalogovani a tam sa da najst, kedy sa podozrivy login pouzival v case ked ste zistili zalokovany excel subor. mala by tam byt priradena aj nejaka IP adresa k danemu zaznamu a podla nej by sa tiez dalo zistit, odkial prienik pochadza (ci SK, ci zahranicie).
dajte vediet, ak nieco zistite.

Naozaj dakujem za namahu, ktoru ste si dal odpovedanim na moju otazku. Mame kablovy internet. Pouzivame antivirusovy program ESET. Vedel by ste nam poradit bezpecny a spolahlivy link na stiahnutie SpyBot?
Ked otvorim Ovladaci panel, Pouzivatelske konta, je tam Pocitac(Spravca pocitaca) a Guest(Konto hosta je vypnute).
Pri prezerani Spravcu uloh, je tam okrem LOCAL SERVICE, NETWORK SERVICE, SYSTEM uz len POCITAC, Nazov obrazu napr. wuauclit.exe, alg.exe, soffice.bin, msmsgs.exe, daemon.exe....
V Sprave pocitaca- Zobrazovac udalosti ponuka 3 podkategorie - Aplikacie, Zabezpecenie a System. Pri kliknuti na Aplikacie a System- sa zobrazia subory. Priecinok zabezpecenie je prazdny. V aplikaciach su Informacie, Upozornenia a Chyby. Nemozem tam ale najst ten cas, kedy bol subor vcera zablokovany...Moze mi vlastny pocitac z nejakeho dovodu na chvilu zablokovat pristup do suboru?
Zoltan Miklos
23.03.11,08:07
kedze mate kabel, tak nebezpecenstvo prieniku cez wireless odpada. kedze ste v pouzivatelskych kontach a ani v spravcovi uloh nenasli nic podozrive, ja by som predpokladal, ze k prieniku nedoslo.
vysvetlenie tejto zahady by som teda hladal niekde v samotnom exceli.
pri otvarani excel suboru aplikacia vyraba tzv. lock-file a uklada ho do rovnakej zalozky, ako je samotny subor (lock-file je skryty subor a normalne ho nevidiet). obcas sa stane, ze po zatvoreni excelu z nejakeho dovodu sa lock-file nevymaze. (proste microsoft, nepytajte sa ma preco... :-) potom sa teda pri dalsom otvotreni suboru moze stat, ze excel to pochopi tak, ze dany subor sa stale pouziva. v tej hlaske "...pretoze ho prave pouziva ucastnik menom XY... " to XY by malo byt meno odtialto:
Pomoc > O Produkte (About)
alebo
Nastroje > Nastavenia > Vseobecne > Uzivatel (Tools/Options/General/UserName)

cize nekde tu by ste mali vidiet to iste meno, ktore sa vam objavilo v tej hlaske.

ten SpyBot si stiahnete tu (vyberte si jednu z liniek):
http://www.safer-networking.org/cz/mirrors/index.html
chancapiedra
23.03.11,15:45
[QUOTE=Zoltan Miklos;1698286]kedze mate kabel, tak nebezpecenstvo prieniku cez wireless odpada. kedze ste v pouzivatelskych kontach a ani v spravcovi uloh nenasli nic podozrive, ja by som predpokladal, ze k prieniku nedoslo.
vysvetlenie tejto zahady by som teda hladal niekde v samotnom exceli.
pri otvarani excel suboru aplikacia vyraba tzv. lock-file a uklada ho do rovnakej zalozky, ako je samotny subor (lock-file je skryty subor a normalne ho nevidiet). obcas sa stane, ze po zatvoreni excelu z nejakeho dovodu sa lock-file nevymaze. (proste microsoft, nepytajte sa ma preco... :-) potom sa teda pri dalsom otvotreni suboru moze stat, ze excel to pochopi tak, ze dany subor sa stale pouziva. v tej hlaske "...pretoze ho prave pouziva ucastnik menom XY... " to XY by malo byt meno odtialto:
Pomoc > O Produkte (About)
alebo
Nastroje > Nastavenia > Vseobecne > Uzivatel (Tools/Options/General/UserName)

cize nekde tu by ste mali vidiet to iste meno, ktore sa vam objavilo v tej hlaske.

ten SpyBot si stiahnete tu (vyberte si jednu z liniek):




Dakujem moc za rady a link na SpyBot.
"Nastroje > Nastavenia > Vseobecne > Uzivatel (Tools/Options/General/UserName)"

To hovorite o exceli? Nemozem to najst....
devinbez
24.03.11,18:32
obmedz zdielanie
chancapiedra
25.03.11,18:42
Dakujem vsetkym za rady.