alicacka
22.03.11,22:02
Poprosila by som niekoho, kto má v tom skúsenosti, keby mi vedel vysvetliť, či podnikateľ - neplatiteľ DPH v SR, akým systémom sa má registrovať, alebo zaplatiť clo ? v Poľsku, ak by mal uskutočniť prepravu osôb z Košíc do Tatier a zároveň do Krakowa /Poľsko/ a potom späť na Slovensko. Podľa mojich doterajších zistení sa v Poľsku platí asi 7 % daň za každú osobu z nejakej sumy v poľských zlotých. Kde sa to realizuje a ako ? Prosím pomôžte.:confused:
alicacka
22.03.11,21:14
Potrebovala by som konkrétne fakty, ak by mohol niekto. Ako presne ohľadom Poľska postupovať, či sa platí nejaké clo na hranici, alebo kde sa treba registrovať konkrétne. Ďakujem pekne každému, kto je ochotný pomôcť.:)
Ice dive
22.03.11,21:30
no Poľsko aj Slovensko sú členmi EU takže voľný pohyb osôb aj tovaru... t.j. clo sa medzi týmito krajinami neplatí, taktiež hranice sú už opustené resp. colníci a pasováci na hraniciach už nie sú možno búdka kde predtým sedeli...

a obchod s osobami je ilegálny jak v PL tak v SR... ale možno poľská mafia má nejaký sadzobník... :D:D:D ľudia nie sú tovar, t.j. nie je čo preclievať....
alicacka
23.03.11,06:47
Jasné, že som nemyslela na niečo ilegálne, ale našla som toto:
...Výška dane je pevne stanovená pre každú cestujúcu soobu ako súčin 7 % sadzby dane a sumy 285 PLN. Takže vlastne tomuto nerozumiem, a ako sa to v praxi realizuje. V súčasnosti je vraj už nie 7 % , ale 8 % daň.
a ešte je tam:
Zdaniteľná osoba je povinná zaplatiť pevne stanovenú sumu dane ceolnému úradu v momente vstupu autobusu s pasažiermi na územie krajiny.
alicacka
23.03.11,08:34
:mee:Prosím Vás, nikto nevie pomôcť ?:mee:
Ice dive
23.03.11,08:46
kde si to vyčítala o tej 8 % dani? nakoľko viem o niekoľkých prepravcoch čo organizujú zájazdy do PLN na trhy a pod, a títo si určite nerobia ťažkú hlavu s nejakou daňou... nie je to nejaká pobytová taxa? (ktorá sa platí povedzme pri ubytovaní ako poplatok obci....)
alicacka
23.03.11,09:03
To som dostala info od Poradcu, z ich písomnej odpovede na moju otázku, ale žiaľ mi to veľa nepomohlo. Čo napísali, to už viem, ale našla som aj tabuľku - Informácie o zdaňovaní prepravných služieb osôb v jednotlivých členských štátoch EÚ z pohľadu DPH a potom ešte toto:
Poľsko
Podľa článku 83 poľského zákona o DPH sa na medzinárodné dopravné služby uplatňuje sadzba dane 0 %. Termín „medzinárodné dopravné služby“ zahŕňa prepravu tovaru a dopravu osôb, pričom doprava osôb sa chápe ako doprava alebo akýkoľvek spôsob prepravy osôb po mori, vzduchom a železnicou:
a) z miesta odjazdu na území krajiny do miesta príjazdu mimo územia krajiny,
b) z miesta odjazdu mimo územia krajiny do miesta príjazdu na území krajiny,
c) z miesta odjazdu mimo územia do miesta príjazdu mimo územia krajiny, ak je časť trasy vedená cez územie krajiny (tranzit).

V prípade medzinárodnej osobnej dopravy cestnými dopravnými prostriedkami sa podľa článku 41.2 poľského zákona o DPH uplatňuje 7 % sadzba dane. Pretože tieto služby podliehajú zdaneniu (0 % alebo 7 % sadzba dane) podnikateľ z iného členského štátu, vykonávajúci medzinárodnú dopravu osôb v Poľsku, je povinný sa registrovať pre daň. Existuje však prípad, kedy nie je povinný podnikateľ z iného členského štátu registrovať sa pre daň a má povinnosť vyúčtovať DPH podľa § 35 opatrenia MF z 27.4.2004 v oblasti realizácie niektorých ustanovení uvedených v zákone o DPH (Úradný vestník 2004 č. 97, pozícia 970). Tento predpis sa týka podnikateľov vykonávajúcich na území Poľska príležitostnú medzinárodnú cestnú osobnú dopravu.
Podľa § 35 ods. 1 uvedeného opatrenia zdaniteľné osoby založené mimo územia krajiny sú povinné platiť colnému úradu DPH vzhľadom na medzinárodnú cestnú dopravu vykonanú na území krajiny spočívajúcu v príležitostnej doprave osôb autobusmi registrovanými mimo územia krajiny podľa pravidiel uvedených v bode 2-4.
Podľa bodu 2 ustanovenie v bode 1 sa neuplatňuje na dopravu osôb autobusmi registrovanými v tretích krajinách, ktoré neukladajú daň a poplatky rovnakého obsahu za dopravu osôb autobusmi registrovanými na území krajiny.
Podľa bodu 3 je výška dane pevne stanovená pre každú cestujúcu osobu ako súčin 7 % sadzby dane a sumy 285 PLN, zaokrúhlene na celé PLN.
Podľa bodu 4 zdaniteľná osoba priznáva daň v daňovom priznaní, ktoré predloží colnému úradu dvojmo. Jedna kópia daňového priznania spolu s potvrdením o zaplatení dane je vrátená zdaniteľnej osobe. Zdaniteľná osoba je povinná uchovávať tieto dokumenty až kým neopustí územia krajiny. Zdaniteľná osoba je povinná zaplatiť pevne stanovenú sumu dane colnému úradu v momente vstupu autobusu s pasažiermi na územie krajiny.
alicacka
23.03.11,09:05
Vypracovala to nejaká pani Ing. Síkorová a názov to má Preprava osôb a uplatnenie DPH.
alicacka
23.03.11,09:08
A doplnila by som ešte, že od Poradcu som dostala tú istú odpoveď, ako som našla ja - viď vyššie, len oni uviedli 8 % daň namiesto 7 %.
Ice dive
23.03.11,12:15
no neviem... skúste dať dotaz nejakej autobusovej doprave alebo cestovnej agenture, nakoľko toto sa mi zdá dosť divné, že treba platiť daň za pohyb osôb v rámci územia PL.... nakoľko klienti si kúpili zájazd v SR, v SR ho zaplatili, vy ste slovenský subjekt... takže platba ako aj zdaniteľné plnenie vznikli na Slovensku... podnikáte na Slovensku... t.j. ak by ste mali platiť daň v Poľsku mali by ste byť poľský subjekt s poľskými identifikačnými údajmi...

nejedná sa o úpravu, vzťahujúcu sa na subjekty podnikajúce v PL resp. vykonávajúce dopravu s poľskými občanmi - inkasujúcim od nich peniaze za prepravu?
alicacka
24.03.11,14:35
Už som sa obrátila na veľvyslanectvo danej krajiny, keďže mi nikto nevedel pomôcť, aj z DR SR B. Bystrica som dostala odpoveď, že sa treba informovať na príslušnom úrade v danom štáte. Keď dostanem odpoveď, zverejním ju, možno sa zíde aj inému. U cestovných kancelárií a autobusovej doprave to vraj funguje celkom inak.
alicacka
24.03.11,14:37
nejedná sa o úpravu, vzťahujúcu sa na subjekty podnikajúce v PL resp. vykonávajúce dopravu s poľskými občanmi - inkasujúcim od nich peniaze za prepravu?[/QUOTE]

No z toho textu, čo som našla na internete a čo som dostala od Poradcu to tak nevyzerá. Takže verím, že sa k tomu dopracujem cez to veľvyslenectvo.:)
alicacka
28.03.11,08:50
Na môj dotaz na Veľvyslanectvo vo Varšave, som dostala nasledovnú odpoveď. Možno pomôže aj niekomu inému:


Vážená pani,

posielam Vám odpoveď od pani Izabeli:

Slovenská firma zaoberajúca sa prepravou osôb musí byť pre účely DPH zaregistrovaná v každej krajine EÚ, v ktorej pôsobí.
To znamená, že ak prepravuje osoby zo Slovenska do Poľska musí byť zaregistrovaná taktiež v Poľsku a musí
vyúčtovať daň s prihliadnutím na prekonané vzdialenosti. Registrácia pre účely DPH to nie je nič iné
ako nahlásenie už prevádzkovanej živnosti (činnosti) v Poľsku, aby firma získala poľské daňové číslo
(nemusí tu mať založenú spoločnosť ani sídlo) kvôli daňovej povinnosti, čiže mesačne musí predkladať
daňové priznanie a odvádzať daň. K tomu sú potrebné rôzne dokumenty podľa poľských predpisov vyplnené v poľskom jazyku.