1Ruža
23.03.11,06:43
V roku 2007 SZČO zakúpil od firmy staršie dodávkové auto. Do dnes sme ho nezačali odpisovať, lebo bol v strate. Môžem ho začať odpisovať tento rok?
Bola som si istá, že áno, až kým so sa tu niekde nedočítala opak. Teraz som na pochybách. Prosím poraďte.
Marína
23.03.11,06:31
V roku 2007 SZČO zakúpil od firmy staršie dodávkové auto. Do dnes sme ho nezačali odpisovať, lebo bol v strate. Môžem ho začať odpisovať tento rok?
Bola som si istá, že áno, až kým so sa tu niekde nedočítala opak. Teraz som na pochybách. Prosím poraďte.
Predpokladám, že si sa dočítala o účtovných odpisoch, ktoré sa prerušiť nedajú.
Daňové odpisy sa dajú prerušiť už v prvom roku odpisovania, môžu sa prerušiť aj viackrát, tiež na viac období. Po prerušení odpisovania sa v odpisovaní majetku pokračuje tak, akoby neboli prerušené.
1Ruža
23.03.11,06:40
Predpokladám, že si sa dočítala o účtovných odpisoch, ktoré sa prerušiť nedajú.
Daňové odpisy sa dajú prerušiť už v prvom roku odpisovania, môžu sa prerušiť aj viackrát, tiež na viac období. Po prerušení odpisovania sa v odpisovaní majetku pokračuje tak, akoby neboli prerušené.
Nie je mi jasné, čo to znamená v praxi účtovné odpisy. Vo výkaze majetku by malo byť auto odpísané?
Mária.K.
23.03.11,06:50
V roku 2007 SZČO zakúpil od firmy staršie dodávkové auto. Do dnes sme ho nezačali odpisovať, lebo bol v strate. Môžem ho začať odpisovať tento rok?
Bola som si istá, že áno, až kým so sa tu niekde nedočítala opak. Teraz som na pochybách. Prosím poraďte.
Ak auto bolo zaradené do majetku firmy a neuplatňoval sa daňový odpis, je možné odpisovanie prerušiť, ale ak nebolo zaradené do majetku firmy, postupuje sa nasledovne:
Pri preradení auta z osobného majetku do obchodného majetku sa odpisuje auto ako v ďalších rokoch odpisovania a za roky nevyužívania auta na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú.
Uvedené je v zmysle § 24 ods. 5 a § 25 ods. 1 písm. d) ZDP.
Marína
23.03.11,07:00
Nie je mi jasné, čo to znamená v praxi účtovné odpisy. Vo výkaze majetku by malo byť auto odpísané?
Pozri http://www.porada.sk/1355728-post192.html