ema_ema
23.03.11,08:24
Milý poraďáci prosím poraďte mi ako správne zaúčtovať nákup os. auta u szčo platcu dph v JU.
- auto staršie kúpené v 8/2010 suma 10.000,-
- financované cez zmluvu vo volkswagene uzavretou medzi predávajúcim,volkswagnom a szčo.
- nákup bez dph bolo to od FO
- po podpise zmluvy sa priamo predávajúcemu uhradilo 7000
- každý mesias na 36 m sú splátky z istiny a úroku.
- poplatok za zmluvu 50 eur
- auto je na 70% v podnikaní a 30% súkromne
-UO=DO
-v DP za rok 2010 sa nebude auto odpisovať

Dala som to takto:
- celá zmluva zaevidovaná v záväzkoch 10.000,+50 poplatok=10.050 = vstupná cena auta , ktorú som dala na kartu majetku
- uhrada 7000 ako zníženie záväzku a zároveň ako VNOZD nákup DM
- úhrady splátok istina ide ako zníženie záväzku a zároveň ako VNOZD nákup DM, úroky neuplatňujeme tento rok aby nebol szčo v mínuse a ak tiež ako VNOZD iné.
- poplatok bol účtovaný ako zníženie záväzku a ako PR.iné
- keďže sa neospisuje za rok 2010 auto /inak by sme odpísali 70% z 1/4ceny tak že 30% by bolo VNOZD iné a 70% čo by bol nárok tak ako ????PR
-ako sa to prejaví vo výkaze Majetku a záväzkov
- neuhradená časť zmluvy ako záväzok
- UO sú len na karte
- DO nie sú a tak sa cena 10.050 zobrazí v r. 02 Dlhodobý hmotný majetok ???

prosím mám to dobre??
ďakujem moc
ema_ema
25.03.11,09:27
1
alicacka
25.03.11,09:32
prečo by si odpisovala zo 70 % ? Podľa mňa by si mala odpisovať z celej sumy, aj keď je auto sčasti kúpené na úver. Úver bude záväzok, ktorý splácaš a úroky idú priamo do PR. Hodnota auta sa dostane do výdavkov formou odpisov. Ak auto v r. 2010 nechcete odpisovať - pôjde o prerušenie odpisov. A odpisovať ho môžete od roku 2011.
JankaO
25.03.11,09:42
prečo by si odpisovala zo 70 % ? Podľa mňa by si mala odpisovať z celej sumy, aj keď je auto sčasti kúpené na úver. Úver bude záväzok, ktorý splácaš a úroky idú priamo do PR. Hodnota auta sa dostane do výdavkov formou odpisov. Ak auto v r. 2010 nechcete odpisovať - pôjde o prerušenie odpisov. A odpisovať ho môžete od roku 2011.
Nemôže uplatniť celý odpis, ak 30% používa na súkromné účely.
alicacka
25.03.11,09:43
Aha, to som nepochopila z otázky. Sorry. Potom môže len zo 70 %.. Ospravedlňujem sa. Ďakujem za upozornenie.
alicacka
25.03.11,09:44
Ale v tom prípade potom by som krátila aj úroky z úveru, z ktorých by som do výdavkov dávala len 70 %.
JankaO
25.03.11,09:46
Milý poraďáci prosím poraďte mi ako správne zaúčtovať nákup os. auta u szčo platcu dph v JU.
- auto staršie kúpené v 8/2010 suma 10.000,-
- financované cez zmluvu vo volkswagene uzavretou medzi predávajúcim,volkswagnom a szčo.
- nákup bez dph bolo to od FO
- po podpise zmluvy sa priamo predávajúcemu uhradilo 7000
- každý mesias na 36 m sú splátky z istiny a úroku.
- poplatok za zmluvu 50 eur
- auto je na 70% v podnikaní a 30% súkromne
-UO=DO
-v DP za rok 2010 sa nebude auto odpisovať

Dala som to takto:
- celá zmluva zaevidovaná v záväzkoch 10.000,+50 poplatok=10.050 = vstupná cena auta , ktorú som dala na kartu majetku
- uhrada 7000 ako zníženie záväzku a zároveň ako VNOZD nákup DM
- úhrady splátok istina ide ako zníženie záväzku a zároveň ako VNOZD nákup DM, úroky neuplatňujeme tento rok aby nebol szčo v mínuse a ak tiež ako VNOZD iné.
- poplatok bol účtovaný ako zníženie záväzku a ako PR.iné NIE, POPLATOK JE SUCASTOU IM
- keďže sa neospisuje za rok 2010 auto /inak by sme odpísali 70% z 1/4ceny tak že 30% by bolo VNOZD iné a 70% čo by bol nárok tak ako ????PR
-ako sa to prejaví vo výkaze Majetku a záväzkov
- neuhradená časť zmluvy ako záväzok
- UO sú len na karte
- DO nie sú a tak sa cena 10.050 zobrazí v r. 02 Dlhodobý hmotný majetok ??? ANO

prosím mám to dobre??
ďakujem moc
A taktiež krátiť výdavky na údržbu a pod.......