pemas5
23.03.11,09:32
Dobrý deň,
darovacou zmluvou mi brat previedol rodičovský dom aj s dlhmi , ktoré narobil, s tým že uvedené dlhy zaplatím a on si časom najde iné bývanie. Všetky papiere prešli aj katastrom a som vedený ako vlastník chalupy.V dome žije so svojim synom (17) a ešte s mojím a jeho otcom (78), ktorý ich živí a ktorého oberajú o peniaze. Nakoľko si stále nehľadajú nové ubytovanie a ja sa plánujem presťahovať k otcovi do chalupy ,potrebujem brata a jeho syna dostať z chalupy. Aké mám možnosti ,aby to bolo aj právne čisté?
Ďakujem
GabiZ
23.03.11,12:10
Základnými črtami darovania je vo všeobecnosti dobrovoľnosť a bezplatnosť, pričom bezplatnosťou rozumieme, že obdarovanému nevzniká žiadna právna povinnosť poskytnúť za dar odplatu. Teda to znamená, že darca nemôže od obdarovaného získať žiadny majetkový či finančný prospech, ani nesmie obdarovaného zaväzovať k tomu aby preňho niečo urobil. Darovanie je možné viazať na plnenie určitej podmienky, tá však nesmie byť v rozpore so základnými znakmi darovania. Podmienka môže byť buď odkladacia alebo rozväzovacia. Podmienka je odkladacia, ak od jej splnenia závisí, či právne následky úkonu nastanú. Podmienka je rozväzovacia, ak od jej splnenia závisí, či následky, ktoré už nastali, pominú.
Teda pri darovaní je potrebné nie len samotné dobrovoľné odovzdanie veci darcom obdarovanému, ale aj dobrovoľne prejavený súhlas obdarovaného dar do vlastníctva prijať.
Stal si sa výlučným vlastníkom domu. Pod pojmom vlastníctvo si treba predstaviť možnosť vlastníka vec držať, užívať a disponovať s ňou na základe vlastnej úvahy a rozhodovania a to svojou vlastnou mocou a vôľou chránenou zákonom. Brat teda nemá žiadne užívacie ani vlastnícke právo k domu, ktorý ti daroval, len ak v darovacej zmluve nemáte náhodou uvedené, že bude zriadené vecné bremeno. To znamená, že často sa darca a obdarovaní dohodnú, že nehnuteľnosť, teda dar, sa síce prevedie do vlastníctva obdarovaného, avšak darca bude môcť v tejto nehnuteľnosti i naďalej (najčastejšie až do svojej smrti) bývať. Ide o tzv. „vecné bremeno“, ako ho definuje Občiansky zákonník v §151n a nasl.
Ak nič takéto nemáte, tak by nemal byť problém dosiahnuť jeho vysťahovanie z domu. Ak tam majú trvalý pobyt, ako vlastník domu mu ho môžeš zrušiť, pretože hlásenie trvalého pobytu má výslovne evidenčný charakter a nezakladá žiadne práva k nehnuteľnosti, ktorú evidovaná osoba pri ohlasovaní uvedie ako miesto trvalého pobytu. Ak by žiadal bytovú náhradu, tak bytové náhrady náš právny poriadok síce pozná, ale v oblasti nájomných pomerov. A vy zrejme nájomnú zmluvu nemáte uzavretú.

Toto je z právneho hľadiska. Z morálneho hľadiska, ak je tam aj dieťa, by bolo asi na mieste dohodnúť sa s bratom, konkrétne dohodnúť lehotu, dokedy mu umožníš bývať v dome s tým, že si v tejto lehote nájde ubytovanie. Tieto veci je najlepšie riešiť písomne.
zuzanka522
23.03.11,15:28
Táto téma zaujíma aj mňa keďže mám veľmi podobný problém. Som výhradnou vlastníčkou bytu, do ktorého som zobrala bývať matku, táto je však po rôznych stránkach neprispôsobivá a tiež ju chcem nejako z bytu vysťahovať, keďže si v ňom aj plánujem založiť rodinu, atď.... určite nebude ochotná ísť dobrovoľne, nechcem to riešiť súdne, keďže to je beh na dlhé trate a počas trvania by všetko hnuteľné v byte rozkradla a robila peklo....no a teda ako postupovať??? stačí ju písomnou formou upovedomiť o danej lehote na vysťahovanie a je to? Ak neuposlúchne, môžem prizvať políciu k asistencii? pripadá mi to príliš jednoduché... :) asi predsa len bude najjednoduchšie poradiť sa s právnikom...
GabiZ
23.03.11,17:06
Táto téma zaujíma aj mňa keďže mám veľmi podobný problém. Som výhradnou vlastníčkou bytu, do ktorého som zobrala bývať matku, táto je však po rôznych stránkach neprispôsobivá a tiež ju chcem nejako z bytu vysťahovať, keďže si v ňom aj plánujem založiť rodinu, atď.... určite nebude ochotná ísť dobrovoľne, nechcem to riešiť súdne, keďže to je beh na dlhé trate a počas trvania by všetko hnuteľné v byte rozkradla a robila peklo....no a teda ako postupovať??? stačí ju písomnou formou upovedomiť o danej lehote na vysťahovanie a je to? Ak neuposlúchne, môžem prizvať políciu k asistencii? pripadá mi to príliš jednoduché... :) asi predsa len bude najjednoduchšie poradiť sa s právnikom...


Nedajú sa všetky podobné situácie riešiť rovnako. Samozrejme, že to jednoduché nie je a v prípade tvojej matky je to úplne iný problém, ako v prípade zadávateľa témy. V tvojom prípade sa prihliada aj na zákon o rodine (vyživovacia povinnosť rodič-dieťa a dieťa-rodič). Preto sa teda radšej obráť na právnika.
Petra Nová
23.03.11,21:22
Základnými črtami darovania je vo všeobecnosti dobrovoľnosť a bezplatnosť, pričom bezplatnosťou rozumieme, že obdarovanému nevzniká žiadna právna povinnosť poskytnúť za dar odplatu. Teda to znamená, že darca nemôže od obdarovaného získať žiadny majetkový či finančný prospech, ani nesmie obdarovaného zaväzovať k tomu aby preňho niečo urobil. Darovanie je možné viazať na plnenie určitej podmienky, tá však nesmie byť v rozpore so základnými znakmi darovania. Podmienka môže byť buď odkladacia alebo rozväzovacia. Podmienka je odkladacia, ak od jej splnenia závisí, či právne následky úkonu nastanú. Podmienka je rozväzovacia, ak od jej splnenia závisí, či následky, ktoré už nastali, pominú.

Teda pri darovaní je potrebné nie len samotné dobrovoľné odovzdanie veci darcom obdarovanému, ale aj dobrovoľne prejavený súhlas obdarovaného dar do vlastníctva prijať.
Stal si sa výlučným vlastníkom domu.
S prvým odstavcom citátu možno len súhlasiť. S konštatovaním .... že obdarovaný sa stal výlučným vlastníkom nehnuteľnosti... s tým sa súhlasiť nedá, pretože tá darovacia zmluva je zrejme neplatná a to absolútne, práve s prihliadnutím k tomu, čo je uvedené v citovanom texte.
GabiZ
24.03.11,06:16
S prvým odstavcom citátu možno len súhlasiť. S konštatovaním .... že obdarovaný sa stal výlučným vlastníkom nehnuteľnosti... s tým sa súhlasiť nedá, pretože tá darovacia zmluva je zrejme neplatná a to absolútne, práve s prihliadnutím k tomu, čo je uvedené v citovanom texte.

Dôležité je znenie zmluvy! Zmluvu sme nevideli a preto sa toto nedá tvrdiť jednoznačne. Všetko závisí od konkrétnych ustanovení zmluvy, aké práva a povinnosti sú uvedené u darcu i obdarovaného.
Petra Nová
24.03.11,11:57
Dôležité je znenie zmluvy! Zmluvu sme nevideli a preto sa toto nedá tvrdiť jednoznačne. Všetko závisí od konkrétnych ustanovení zmluvy, aké práva a povinnosti sú uvedené u darcu i obdarovaného.
Jasné, že je dôležité znenie zmluvy, ale nemenej dôležitý je dôvod, pohnútka a okolnosti, za ktorých bola uzavretá. Darca daroval za to, že mu obdarovaný zaplatí dlhy. To je celkom čitateľné a ľahko preukázateľné.