mariama27
23.03.11,09:43
Dobrý deň, prosila by som pomôcť ako zaúčtovať toto: máme na sklade stroj, ktorý sa kúpil ako materiál, s tým že sa opraví a predá. Pri invntúre sa ale zistilo, že hlavná časť stroja je zlomená, oprava by bola dosť nákladná. Rozhodlo sa že sa vyradí zo skladu stroj ako celok ale použiteľné časti sa nechajú. Ako by som to mala zaúčtovať? Ďakujem za pomoc
mariama27
25.03.11,08:26
Prosím, môžem to zaúčtovať ako zníženie zásob 501/112 - celý stroj a následne 112/501 - použiteľné časti? Alebo to mám definovať ako škodu? Prosím
KEJKA
25.03.11,08:46
závisí, ako sa ocenia tie náhradné diely.
použiteľné časti by som rozpísala na kartu toho stroja a nechal sumárne v pôvodnej cene.
Ak je ta cena výrazne nižšia než cena pôvodného stroja, navrhujem iba zúčtovať nedaňovú opravnú položku k zásobám.
budúcnosť ukáže, ako tie ND zhodnotíte.
mariama27
25.03.11,08:53
Kejka vďaka za odpoveď, tá suma je podstatne nižšia, preotože vlastne hlavná časť stroja odišla, a použiteľné časti sú asi v polovičnej sume pôvodnej ceny. Podľa mňa sa opravná položka tvorí pri prechodnom znížení ceny ale tu už vlastne vieme, že tá hodnota materiálu nebude vyššia.
KEJKA
25.03.11,10:03
myslela som na to, že tie ND využiješ pri nejakej zakazke, kde dohodnutá cena bude vyššia a vysoká cena súčiastky sa zmestí do marže.
Ale ak nie, tak potom 549/112......stroj
a 112/648...výzisk, a rozdiel je škoda.
mariama27
25.03.11,10:58
Predpokladám, že tá škoda bude nedaňový náklad?
KEJKA
25.03.11,11:32
áno, škoda je nedaňový náklad po odpočítaní toho výzisku.
Alebo inak, je daňový náklad do výšky náhrady škody.
deponka
22.06.11,13:26
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2010 som kúpila stavebný materiál na opravu prevádzky. Časť toho materiálu sa spotrebovala, začali sme opravovať prevádzku, avšak nakoniec sme od zmluvy odstúpili, nakoľko to nebolo výhodné. Zmluva bola na súkromnú osobu, firma sa práve zakladala. Čo teraz s tým materiálom? Do spotreby ho nemôžem dať, lebo zmluva na firmu nie je. Ale nemám ani materiál, lebo je už použitý. Bol tam aj cement, ten sa po nejakom čase už nedá použiť, lebo stvrdne. Mohla by som aspoň ten účtovať ako škodu 549 daňový náklad? Alebo mi prosím poraďte ako by to bolo pre mňa najvýhodnejšie. S najmenšou stratou. Z nakúpeného materiálu som si uplatnila odpočet DPH. Účtovne ho mám na sklade. Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.