Amalis
23.03.11,10:52
V médiách robia kampaň, že je možné u dôchodcov prostredníctvom podaného daňového priznanie získať späť zaplatené daňové preddavky z úrokov z vkladov v bankách a pod.
Moja mama poberá starobný dôchodok, vo výške asi 5000 € za rok. Z úrokov z vkladov zaplatila daň cca 30€ a ešte mala príjem z prenájmu pozemku cca 300 € (z toho daň neplatila). Neviete poradiť, len tak na prvý pohľad, či má zmysel vyplňať daňové? Dokonca z jednej banky si musí vyžiadať výpis, ak sa do toho pustí, to ju bude niečo stáť. Ďakujem.
ivka70
23.03.11,09:57
Ak jej tych 30 EUR, ktore zaplatila ako dan z urokov, stoji za to, tak si moze podat DP typu B.
truch
23.03.11,10:05
V médiách robia kampaň, že je možné u dôchodcov prostredníctvom podaného daňového priznanie získať späť zaplatené daňové preddavky z úrokov z vkladov v bankách a pod.
Moja mama poberá starobný dôchodok, vo výške asi 5000 € za rok. Z úrokov z vkladov zaplatila daň cca 30€ a ešte mala príjem z prenájmu pozemku cca 300 € (z toho daň neplatila). Neviete poradiť, len tak na prvý pohľad, či má zmysel vyplňať daňové? Dokonca z jednej banky si musí vyžiadať výpis, ak sa do toho pustí, to ju bude niečo stáť. Ďakujem.

Je tu na porade veľa písané k tejto téme. Mama podá DP typ B, priloží buď potvrdenie od banky, alebo stačia fotokópie výpisov, alebo strán vkladnej knižky.
Príjem za prenájom, vzhľadom na jeho výšku, je od dane oslobodený. Každé euro je dobré, ja by som DP podala:)
Niektoré banky, napr. Slovenská sporiteľňa dá výpis do 3 dní po požiadaní zdarma
Amalis
23.03.11,10:14
nevadí tá výška dôchodku 5000€?
ivka70
23.03.11,10:18
nevadí tá výška dôchodku 5000€?

Nevadi, lebo jej zdanitelny prijem (co v jej pripade budu uroky) nepresiahne 2012,85 EUR, takze jej vobec danova povinnost nevznika.
Preto ma narok na vratenie dane, ktoru jej banka odviedla.
doktor01
23.03.11,10:18
V médiách robia kampaň, že je možné u dôchodcov prostredníctvom podaného daňového priznanie získať späť zaplatené daňové preddavky z úrokov z vkladov v bankách a pod.
Moja mama poberá starobný dôchodok, vo výške asi 5000 € za rok. Z úrokov z vkladov zaplatila daň cca 30€ a ešte mala príjem z prenájmu pozemku cca 300 € (z toho daň neplatila). Neviete poradiť, len tak na prvý pohľad, či má zmysel vyplňať daňové? Dokonca z jednej banky si musí vyžiadať výpis, ak sa do toho pustí, to ju bude niečo stáť. Ďakujem.
Uvádzam spôsob čo treba vypĺňať (je to síce za rok 2009 ale riadky zostali nezmenené, pozor len na niektoré sumy ktoré sa môžu líšiť za rok 2010). Ale ako vzor pomôže

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/03/14/ako-ziska-dochodca-spat-dan-z-urokov-za-rok-2009/


Pozor, invalidný dôchodok pre daňové účely sa nepovažuje automaticky za starobný dôchodok aj keď ho poberá občan v dôchodkovom veku.
UPOZORNENIE DR SR: Ak od 1. januára 2008 poberateľ invalidného dôchodku nepožiada o poberanie starobného dôchodku, naďalej sa považuje za poberateľa invalidného dôchodku a jeho invalidný dôchodok sa nepovažuje za starobný dôchodok. To znamená, že si môže uplatniť celú nezdaniteľnú sumu na daňovníka. Nemusí vypočítavať rozdiel medzi nezdaniteľnou sumou 4025,70 € a úhrnom invalidných dôchodkov
truch
23.03.11,10:18
nevadí tá výška dôchodku 5000€?

na výške dôchodku nezáleží
truch
23.03.11,10:20
traja sme odpovedali presne o 11,18 hod.:D
ivka70
23.03.11,11:56
Co uz s nami, ked sme taki sikovni a tak sa hrnieme pomoct so spravnou odpovedou :D:D:D