kaplanka
30.12.05,20:09
1.12.2004 som nastúpila na materskú.V podniku kde som zamestnaná (v januári to bude 7 rokov) chcem dať výpoveď a chcem ísť pracovať do iného podniku. Poraďte mi či mám napísať nejakú žiadosť alebo čo mám vlastne spraviť. Myslím, že mám nárok aj na odstupné.
Zita4
30.12.05,19:19
Musíš sa ohlásiť svojmu zamestnávateľovi a písomne požiadať o ukončenie pracovného pomeru. Na odstupné by si mala nárok len v prípade, ak by bolo tvoje miesto v podniku zrušené a zamestnávateľ by ti dal výpoveď podľa § 63 ZP.
kaplanka
30.12.05,19:29
No dobre. Mám tam ešte jeden príspevok poradťe aj s tým a potom sa rozhodnem či napíšem žiadosť. Podnik vo veľkom prepúšťa tak dúfam že to potom bude rýchle.
topper1
27.01.10,09:00
Ahojte,

zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke chce rodičovskú dovolenku ukončiť a pracovať na kratší pracovný čas. Musí jej zamestnávateľ vyhovieť? Musí jej vyhovieť keby chcela pracovať bez skratenia pracovného času?

Ide o to, že zamestnávateľ s ňou už neráta, chcel by s ňou ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti, na jej miesto nebol prijatý nikto.
Ako by mal zamestnávateľ v takomto prípade postupovať? Výpoveď jej dať nemôže, pretože je na rodičovskej dovolenke...ale keď žiada o jej ukončenie? Má jej teraz povedať, že s ňou chce ukončiť prac. pomer a snažiť sa o dohodu o skončení pracovného pomeru?

Pri ukončení pracovného pomeru dohodou, jej môže dať nejakú odmenu?
Na soc. poistovni ohlasuje koniec rodič. dovolenky aj koniec pracovného pomeru?

Ďakujem za pomoc
Nutricia
27.01.10,09:41
Ahojte,

zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke chce rodičovskú dovolenku ukončiť a pracovať na kratší pracovný čas. Musí jej zamestnávateľ vyhovieť? Musí jej vyhovieť keby chcela pracovať bez skratenia pracovného času?

Ide o to, že zamestnávateľ s ňou už neráta, chcel by s ňou ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti, na jej miesto nebol prijatý nikto.
Ako by mal zamestnávateľ v takomto prípade postupovať? Výpoveď jej dať nemôže, pretože je na rodičovskej dovolenke...ale keď žiada o jej ukončenie? Má jej teraz povedať, že s ňou chce ukončiť prac. pomer a snažiť sa o dohodu o skončení pracovného pomeru? ked skončí RD a ten prvý den po ukončení nastúpi, môžete jej dať výpoved § 63 ods.1 písm.b) v ten den, pozor na zákaz výpovede ak je to osamelá zamestnankyna, ktorá sa stára op dieťa mladšie ako tri roky. Skúste jej ponúknuť dohodu.Pri výpovedi z nadbytočnosti bude mat nárok na výpovednú dobu a odstupné.

Pri ukončení pracovného pomeru dohodou, jej môže dať nejakú odmenu? áno
Na soc. poistovni ohlasuje koniec rodič. dovolenky aj koniec pracovného pomeru? na RLFO ohlasuješ koniec prerušenia a koniec RD ako zmenu a v prípade že skončí PP tak aj skončenie PP. Dokopy 3 RLFO

Ďakujem za pomoc
odpoved máš v texte
topper1
27.01.10,10:08
odpoved máš v texte

Ďakujem veľmi pekne za odpovede,

neviem si to ale prakticky predstaviť: chce pracovať na skratený pracovný úväzok, tak jej mam povedať, že môže.. a po nástupe do pracovného pomeru jej dať výpoveď? Ak by o tom vedela, tak asi zostane na rodičovskej...zda sa mi to zakerne.

Asi by sme jej mali oznámiť, že už s ňou neratame a dohodnuť sa na vypovedi alebo dohode. Výpoveď by znamenala ukončenie rodičovskej dovolenky, výpoveď, výpovedna doba, odstupne. Dohoda by znamenala ukončenie rodičovskej dovolenky, dohoda o skončení pracov. pomeru, príp. odmena. V prípade dohody sa môže ukončiť rodič. dovolenka aj prac. pomer v jeden deň?

Ešte podotázka, ak zamestnanec na rodičov. dovolenke požiada o jej ukončenie, zamestnávateľ to musí akceptovať. A musí akceptovať aj to že žiada pracovať na kratší pracovný čas? Ďakujem
Nutricia
28.01.10,06:41
Ďakujem veľmi pekne za odpovede,

neviem si to ale prakticky predstaviť: chce pracovať na skratený pracovný úväzok, tak jej mam povedať, že môže.. a po nástupe do pracovného pomeru jej dať výpoveď? Ak by o tom vedela, tak asi zostane na rodičovskej...zda sa mi to zakerne.

Asi by sme jej mali oznámiť, že už s ňou neratame a dohodnuť sa na vypovedi alebo dohode. Výpoveď by znamenala ukončenie rodičovskej dovolenky, výpoveď, výpovedna doba, odstupne. Dohoda by znamenala ukončenie rodičovskej dovolenky, dohoda o skončení pracov. pomeru, príp. odmena. V prípade dohody sa môže ukončiť rodič. dovolenka aj prac. pomer v jeden deň?môže

Ešte podotázka, ak zamestnanec na rodičov. dovolenke požiada o jej ukončenie, zamestnávateľ to musí akceptovať. A musí akceptovať aj to že žiada pracovať na kratší pracovný čas? Ďakujem
Úprava pracovného času
§ 164


(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.