AdaMtiM
23.03.11,12:12
Prosím o radu. Mám došlú fa za nájom z januára 2011 s tým, že je to nájom na rok dopredu. Po novelizácii DPH od 2011 môže byť opäť /vložili slovíčko "najneskôr" späť do zákona / dňom dodania aj dátum vystavenia už. Ale ja mám problém tu: ruším registráciu DPH - platcom som len do 31.3.2011. A tu neviem , či si teda môžem uplatniť DPH celú /z celého roka/ alebo len za ten prvý štvrťrok , kým som platca? Názor viacerých účtovníčiek je rozdielny, tak teraz neviem. Prosím , nie je to malá suma, tak poraďte niekto. § 81 DPH rieši len majetok , nájom sa tam nespomína. Ďakujem vopred.
xiastro
23.03.11,19:00
Prosím o radu. Mám došlú fa za nájom z januára 2011 s tým, že je to nájom na rok dopredu. Ale ja mám problém tu: ruším registráciu DPH - platcom som len do 31.3.2011. A tu neviem , či si teda môžem uplatniť DPH celú /z celého roka/ alebo len za ten prvý štvrťrok , kým som platca?

DPH, nielen z najmu, sa uplatni len v pomernej vyske, pripadajucej na obdobie, kedy je platitelom - I. stvrtrok 2011 - §49/2 ZDPH
AdaMtiM
24.03.11,05:26
Určite? Veď v januári fa mám doručenú, deň dodania tam je januárový dátum, mám ju zaúčtovanú a som v čase odpočtu platiteľ DPH....
xiastro
24.03.11,06:07
Určite? Veď v januári fa mám doručenú, deň dodania tam je januárový dátum, mám ju zaúčtovanú a som v čase odpočtu platiteľ DPH....

v case odpoctu ano, ale ta DPH sa vztahuje na cele obdobie, ked uz platitelom nie si, a preto vznika narok na uplatnenie DPH na vstupe len v pomernej casti - §49/2 ZDPH
AdaMtiM
24.03.11,06:24
Ďakujem , je to naozaj tak.