easton1818
23.03.11,15:09
Ahojte, každý rok mi vychádza čoraz vyššia daň z príjmu, čo ma dosť deprimuje. Tento rok by som chcel svoje dane trochu zoptimalizovať. Zaujímalo by ma pár vecí:
1. Bývam u rodičov, môžem si prenajať od nich jednu izbu? Potom zahrnúť pomernú čiastku elektriny, plynu, vody ? Aké povinnosti budú mať potom rodičia, čo sa týka daní?
2. Mám vlastné auto, chcel by som si do nákladov zahrnúť aj benzín a paušálne náhrady od Km. Ak som dobre pochopil mám povinnosť prihlásiť sa k dani z motorového vozidla. Musím si viesť knihu jázd? Ako taká kniha vyzerá? Udáva sa tam aj počet km na tachometri ? V prípade kontroly musím mať každú pracovnú cestu odôvodnenú dákou zmluvou, zápisom o pracovnom stretnutí, poprípade objednávkou alebo faktúrou ? Čítal som aj niečo o 80% paušálnych náhradách, ako to funguje v praxi?
3. Čo sa týka telefónu, môžem si dať paušál do nákladov alebo musím mať podnikateľský paušál? A čo internet, môžem si ho dať do nákladov?
4. Som študent, mám nárok aj na stravné lístky, resp, môžem si dať do nákladov aj každý deň stravný lístok alebo niečo podobné ?

Ide mi o to, aby som si do nákladov dal čo najviac vecí, služieb ktoré sú samozrejmosťou a keď ich tam nemám tak si len škodím :)

Ďakujem za každú odpoveď.
Katarina
23.03.11,19:03
O aký príjem sa jedná, aká je výška príjmov, skús prepočítať paušálnymi výdavkami.
easton1818
23.03.11,19:11
Skúsil som, je to nevýhodnejšie, ďaleko nevýhodnejšie.