Zuzulena
23.03.11,16:12
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadne materskej dovolenky. Momentálne som na rodičovskom príspevku do 26.4.2011 dňa 23.5.2011 nastupujem na materskú dovolenku. Počas roku 2009 a 2010 som bola na rodičovskom príspevku. Som v pracovno právnom vzťahu ale neviem či ma zamestnávateľ zoberie na ten jeden mesiac vraj to PN kou riešiť to nie je najlepšie nakoľko PN by sa mi počítal z vymeriavacieho základu čo je 31 eur na deň ale po ukončení PN by sa mi vraj materská rátala z minima čo je vraj neakých 10,5 eur. Ako by som mohla preklenúť tento mesiac ak by som aj náhodou mohla nastúpiť do práce ale zdravotný stav by mi to nedovoloval. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu.

Zuzana
veronikasad
23.03.11,15:20
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadne materskej dovolenky. Momentálne som na rodičovskom príspevku do 26.4.2011 dňa 23.5.2011 nastupujem na materskú dovolenku. Počas roku 2009 a 2010 som bola na rodičovskom príspevku. Som v pracovno právnom vzťahu ale neviem či ma zamestnávateľ zoberie na ten jeden mesiac vraj to PN kou riešiť to nie je najlepšie nakoľko PN by sa mi počítal z vymeriavacieho základu čo je 31 eur na deň ale po ukončení PN by sa mi vraj materská rátala z minima čo je vraj neakých 10,5 eur. Ako by som mohla preklenúť tento mesiac ak by som aj náhodou mohla nastúpiť do práce ale zdravotný stav by mi to nedovoloval. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu.

Zuzana
čo tak požiadať zamestnávatela o čerpanie dovolenky ? Dovolenka za rok 2011 sa ti pravdepodobne vôbec nebude krátiť ...(materská sa považuje za odpracovanú dobu, rod. dovolenka netrvala (?) ak spočítaš obidve - 100 prac. dní vrátanie sviatkov. Čerpanie dovolenky sa tiež považuje za odpracovanú dobu.
ivka70
23.03.11,15:21
To s tym vypoctom PN a materskej nie je pravda.

Dohodni si so zamestnavatelom cerpanie dovolenky, na ktoru ti vznikol narok pocas MD. Malo by ti to vyjst aj bez PN.
Zuzulena
23.03.11,15:31
keď som sa pýtala zamestnávateľa tak mi povedal, že nemám žiadnu dovolenku ja som nastupovala na prvú MD v roku 2008 a vtedy som si vyčerpala všetkú dovolenku.
veronikasad
23.03.11,15:36
keď som sa pýtala zamestnávateľa tak mi povedal, že nemám žiadnu dovolenku ja som nastupovala na prvú MD v roku 2008 a vtedy som si vyčerpala všetkú dovolenku.
čítaj pozornejšie čo ti píšeme. Máš nárok na dovolenku za rok 2011. So súhlasom zamestnávatela ju môžeš čerpať pred nástupom na ďalšiu MD.
Zuzulena
23.03.11,15:41
to som si tu prečítala, ale keď som bola ca 2 týždne dozadu u zamestnávateľa tak mi povedali, že nemám nárok tak preto sa pýtam a to by som mala nárok na celých 20 dní? Čiže by mi tie dni stačili. Túto dovolenku upravuje nejaký zákon aby som vedela keď pôjdem najbližšie k zamestnávateľovi na čo sa môžem odvolať.
veronikasad
23.03.11,15:44
to som si tu prečítala, ale keď som bola ca 2 týždne dozadu u zamestnávateľa tak mi povedali, že nemám nárok tak preto sa pýtam a to by som mala nárok na celých 20 dní? Čiže by mi tie dni stačili. Túto dovolenku upravuje nejaký zákon aby som vedela keď pôjdem najbližšie k zamestnávateľovi na čo sa môžem odvolať.
Máš nárok, len nástup na dovolenku určuje zamestnávatel a nemusí súhlasiť s čerpaním pred nástupom na materskú dovolenku (nemáš ešte splnenú podmienku 60 dní).
Ak ti nástup neurčí, dovolenka ti neprepadne, môžeš si ju čerpať po skončení ďalšej rodičovskej dvoolenky.

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#100
Zuzulena
23.03.11,15:47
jasné super len aká je tá podmienka 60 dní ako ju môžem splniť?
veronikasad
23.03.11,15:49
jasné super len aká je tá podmienka 60 dní ako ju môžem splniť?
Už som ti to napísala vyššie. Čerpanie dovolenky (ak ti zamestnávatel určí nástup, aj materská dovolenka (nie rodičovská) sa považuje za odpracovanú dobu a započítava sa do 60 dní
Zuzulena
23.03.11,15:55
ďakujem za radu zajtra pôjdem do práce a popýtam sa ako na tom som, lebo neviem ako to budem riešiť.
veronikasad
23.03.11,15:58
ďakujem za radu zajtra pôjdem do práce a popýtam sa ako na tom som, lebo neviem ako to budem riešiť.
Ak ti nedajú dovolenku, tak asi len tak, že jeden deň nastúpiš do práce (v priebehu dňa pôjdeš k lekárov a od ďalšieho dňa pôjdeš na PN-ku. S neplateným volnom zamestnávatel tiež nemusí súhlasiť.
Zuzulena
23.03.11,16:00
a ešte ma napadlo ak mi rodičovský končí 26.4.2011 a keby som 27.4.2011 mala celodenné vyšetrenie a zvyšok dní pn aj potom by sa mi materská rátala z minima? (toto v prípade ak mi neodobria dovolenku)
Zuzulena
23.03.11,16:03
paralelne ste mi zadali odpoveď s mojou myšlienkou. Takže takto by mi to neovplyvnilo výšku materskej lebo dnes mi na sociálke povedali o tom minime čo ma zaskočilo lebo môj vymeriavací základ je 31 eur a že z minima skoro mi prišlo zle.
veronikasad
23.03.11,16:04
a ešte ma napadlo ak mi rodičovský končí 26.4.2011 a keby som 27.4.2011 mala celodenné vyšetrenie a zvyšok dní pn aj potom by sa mi materská rátala z minima? (toto v prípade ak mi neodobria dovolenku)
od 1.1.2011 sú zmeny vo výpočte VZ - nevenujem sa tomu, zodpovednú odpoveď ti neviem dať.

Snáď sa ozve niekto iný.
Zuzulena
23.03.11,16:10
aj tak ďakujem veľmi ste mi pomohla dám vedieť ako som dopadla. : ), ešte mi poradili že si mám dať predĺžiť rodičovský príspevok na toto obdobie čo by som si mohla zo zdravotných dôvodov syna lebo je alergik ale vraj nevedia či to stihnú zatiaľ posúdiť na komisii.
Zuzulena
23.03.11,17:12
To s tym vypoctom PN a materskej nie je pravda.

Dohodni si so zamestnavatelom cerpanie dovolenky, na ktoru ti vznikol narok pocas MD. Malo by ti to vyjst aj bez PN.


a ako je to v prípade, že by som nastúpila na jeden deň ale v tento deň by som si dala celodenné vyšetrenie a potom hneď PN počítala by sa mi PN z vymeriavacieho základu a materská z minima? to ak mi nedovolia čerpať dovolenku za rok 2011
ivka70
24.03.11,06:00
A cerpala si si aj dovolenku, na ktoru ti vznikom narok pocas materskej dovolenky?
Lebo vela zamestnavatelov "zabuda", ze musia vypocitat dovolenku aj tu, na ktoru vznikol narok pocas materskej.
zabka83
28.03.11,06:45
Dobry den, chcela by som sa opytat, zamestnankyna ide od 3.4. na druhu MD ci ze do 2.4. je na RD. Do socialky sa zanesie RL FO so zmenou a k tomu to potvrdenie zamestnavatela o zamestnancovi na ND a v nom sa v tej 2. uvedie ze zamestnanec naposledy pracoval ten datum pred nastupom prvej materskej? v bode 5 dlzka RD? a kam uvediem predpokladany prijem? A este jedna otazocka dava sa aj oznamenie na zdravotku? Dakujem moc...
Nevie mi nikdo poradit?
zabka83
29.03.11,18:47
Nevie mi nikdo poradit?