srjohanka
23.03.11,18:32
Od decemra 2010 učím angličtinu na živnosť. Na podnikanie som sa pripravovala na úrade práce. V príprave nám prezentovali dva spôsoby, ako môžme spravovať svoje financie, ak nie sme platcami DPH: jednoduché účtovníctvo, alebo paušály. Ja by som sa chcela vyhnúť kope papierovačiek, teda jednoduchému účtovníctvu. No keď som si dala robiť daňové priznanie pani účtovníčke, povedala mi, že ak som od štátu prijala čo len euro, už som povinná viesť jednoduché účtovníctvo zo všetkých svojich príjmov a výdavkov. Naozaj to tak musí byť? Veľmi ocením vašu radu. Vďaka
blondy
23.03.11,17:38
Môj názor, máš 2 spôsoby:
1. paušál - v tom prípade celá dotácia prijatá v 2010 ide do tvojich príjmov v tom roku, bez ohľadu na to, či si ju aj vyčerpala - teda zakúpila veci ktoré si potrebovala k podnikaniu.
2. JU - v tomto prípade je účtovanie dotácie také, že do príjmov ide tá časť dotácie, ktorú vydokladuješ nákupmi vo výdavkoch.
veronikasad
23.03.11,17:41
Od decemra 2010 učím angličtinu na živnosť. Na podnikanie som sa pripravovala na úrade práce. V príprave nám prezentovali dva spôsoby, ako môžme spravovať svoje financie, ak nie sme platcami DPH: jednoduché účtovníctvo, alebo paušály. Ja by som sa chcela vyhnúť kope papierovačiek, teda jednoduchému účtovníctvu. No keď som si dala robiť daňové priznanie pani účtovníčke, povedala mi, že ak som od štátu prijala čo len euro, už som povinná viesť jednoduché účtovníctvo zo všetkých svojich príjmov a výdavkov. Naozaj to tak musí byť? Veľmi ocením vašu radu. Vďaka
kolko si mala príjem z dotácie a príjem z podnikania (okrem dotácie) za rok 2010. Kolko si z dotácie do konca roku 2010 minula ?
blondy
23.03.11,17:46
prikladám pokyn drsr, kde v časti 2.1. je opísaná dotácia v JU a v časti 2.2. dotácia pri paušáli
veronikasad
23.03.11,17:48
pokyn je jedna vec - a skutočnosť, že dotáciu dostala na konci roka a pri paušáli jej hrozia vysoké preddavky do ZP a možno aj povinná registrácia do SP - ďalšia, podstatnejšia. V roku 2011 už nemôže z tohto titulu podať dodatočné DP - ak by si to náhodou rozmyslela.
srjohanka
23.03.11,17:51
- príjem z dotácie bol 3902,16 eur
- príjmy len 14 eur
- z príspevku som v r. 2010 minula 1359,21

Ďalšia vec je, že pani účtovníčka mi urobila z tých pár bločkov, čo v decembri (jediný mesiac môjho podnikania za r. 2010) celý štos papierov - a všetko v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by teda bolo pre mňa možné nerobiť j. ú., ale len paušály, nevadí, že ona to začala už v j. ú.? Odvolávam sa na to, čo povedal blondy.
veronikasad
23.03.11,17:57
- príjem z dotácie bol 3902,16 eur
- príjmy len 14 eur
- z príspevku som v r. 2010 minula 1359,21

Ďalšia vec je, že pani účtovníčka mi urobila z tých pár bločkov, čo v decembri (jediný mesiac môjho podnikania za r. 2010) celý štos papierov - a všetko v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by teda bolo pre mňa možné nerobiť j. ú., ale len paušály, nevadí, že ona to začala už v j. ú.? Odvolávam sa na to, čo povedal blondy.
živnosť máš od 1.12.?
srjohanka
23.03.11,18:05
áno
veronikasad
23.03.11,18:06
áno
nedoporučujem paušálne výdavky v roku 2010, vyjde ti vysoký vymer.základ do ZP - mesačné preddavky cca 150€.

Mala si v roku 2010 aj iné príjmy, napr. zo zamestnania ?
SzabM
23.03.11,22:06
Zapájam sa do rozhovoru. Ak podnikateľ vedie JU a v r. 2010 dostal dotáciu, minul povedzme polovicu, do príjmov ovplyvňujúcich ZD zaúčtuje polovicu a v r. 2011, keď minie druhú polovicu dotácie, zaúčtuje druhú polovicu? Lenže na základe akého dokladu ju zaúčtuje v r. 2011, keď on prijme dotáciu v r. 2010? A potom výdavky v r. 2010 zaúčtuje tak, že ZD ovplyvnia tie, ktoré vynaložil z dotácie, však?
jeso
23.03.11,22:45
1. v roku dotácie do pohladávok dať celú sumu dotácie
2. úhradu dotácie na BU - PNZD - ako úhrada pohladávky voči ZPSVR

3. počas celého roka účtovať ZP+na čo môžeš minúť dotáciu - VOZD
4. na konci roka preinvestovanú dotáciu dať cez INT ako POZD
5. do knihy záväzkov zaevidovať záväzok v sume nepreinvestovanej dotácie
srjohanka
24.03.11,12:20
nedoporučujem paušálne výdavky v roku 2010, vyjde ti vysoký vymer.základ do ZP - mesačné preddavky cca 150€.

Mala si v roku 2010 aj iné príjmy, napr. zo zamestnania ?
Vdaka za zaujem. No, slava to nebola, 3 mesiace som pracovala a ostatne bola na urade prace, takze nic moc. No ja sa ani tak nepytam na rok 2010, kedze ten uz mam ukonceny, moja otazka skor znie, ci, ked som dostala prispevok na podnikanie od statu a nasledne mam zavazok podnikat 2 roky, ci smiem pouzivat pausaly a teda aj menej dokumentacie alebo je to tak ako povedala moja p. uctovnicka, ze tieto 2 roky - len kvoli tomu, ze som dostala dotaciu - som povinna viest JU a nemozem si vybrat. Pausaly si odcitat z prijmov vraj mozem ale evidenciu JU musim viest vraj tiez. No podla mna, stat bude zaujimat spravovanie dotacie, ci som to dala na to, co mi schvalili - a evidenciu tychto penazi viest budem, aj vsetky blocky si uchovam, ale nechcem to robit so vsetkymi mojimi prijmami a vydajmi.
Haira
24.03.11,12:52
Vdaka za zaujem. No, slava to nebola, 3 mesiace som pracovala a ostatne bola na urade prace, takze nic moc. No ja sa ani tak nepytam na rok 2010, kedze ten uz mam ukonceny, moja otazka skor znie, ci, ked som dostala prispevok na podnikanie od statu a nasledne mam zavazok podnikat 2 roky, ci smiem pouzivat pausaly a teda aj menej dokumentacie alebo je to tak ako povedala moja p. uctovnicka, ze tieto 2 roky - len kvoli tomu, ze som dostala dotaciu - som povinna viest JU a nemozem si vybrat. Pausaly si odcitat z prijmov vraj mozem ale evidenciu JU musim viest vraj tiez. No podla mna, stat bude zaujimat spravovanie dotacie, ci som to dala na to, co mi schvalili - a evidenciu tychto penazi viest budem, aj vsetky blocky si uchovam, ale nechcem to robit so vsetkymi mojimi prijmami a vydajmi.

Niežeby to bol prehnaný záujem, ale skôr potrebný fakt preto, aby ti dobre poradili, čo sa týka roku 2010. :)

Paušálne výdavky uplatňovať môžeš, otázka však znie, či to bude výhodnejšie. S JÚ nie sú až také papierovačky, a keďže si všetky doklady uchováš a budeš evidovať, zaúčtovať je to najmenej. V každom prípade máš na výber.

Z pohľadu UPSVAR je dôležíté vydržať v podnikaní dva roky, keď bola priznaná dotácia, tak ako si už podotkla.
srjohanka
24.03.11,13:24
dakujem. Tak som rada, ze si mozem vybrat. Porozmyslam teda, co bude vyhodnejsie. Este mi ostava okolo 1600 eur, ale tie uz su na odvody,teda rozlozene na 2 roky. Uz viac veci z prispevku kupovat nebudem, vsetko uz mam. Ani ine veci sa uz nechystam velmi nakupovat, vybavena uz som; popripade mozno este nieco na reklamu.Takze tie vydavky by uz nemali byt take velke.
srjohanka
24.03.11,13:30
Len teda este neviem - pre moje rozhodnutie sa medzi JU alebo pausalom - rozumiem tomu dobre? Ak moje vydavky nepresiahnu 40% mojich prijmov, je vyhodne uplatnovat si pausaly. Ak su ale vydavky vysoke, je dobre viest uctovnictvo, lebo tak si mozem z prijmov odratat viac nez 40%. Moja otazka znie: Co minam z prispevku sa race do vydajov ako vsetko ostatne, alebo je to nieco osobitne, co neovplyvnuje zaklad dane? Ci teda to, co strovim z prispevku zvysuje moje vydavky, ktore si zvazim, ci su vacsie ako 40 %.
Prima73
24.03.11,13:31
1. v roku dotácie do pohladávok dať celú sumu dotácie
2. úhradu dotácie na BU - PNZD - ako úhrada pohladávky voči ZPSVR

3. počas celého roka účtovať ZP+na čo môžeš minúť dotáciu - VOZD
4. na konci roka preinvestovanú dotáciu dať cez INT ako POZD
5. do knihy záväzkov zaevidovať záväzok v sume nepreinvestovanej dotácie

Preco dat dotaciu do pohladavok?
Ja som uctovala takto:

1. Dotaciu som zaevidovala do zavazkov v plnej vyske
2. Prijem dotacie na BU som zauctovala ako PNZD v plnej vyske
3. Vycerpanu dotaciu podla podnikatelskeho planu v priebehu roka som uzavierkovym dokladom na konci roka preuctovala ako POZD (POZD=VOZD podla blockov) a zaroven som si o tuto sumu znizila zaväzok
SzabM
24.03.11,15:47
Ďakujem za odpovede. Podľa JESO by som účtovala najprv vznik POH (ale toto je nutné podľa mňa iba v PÚ, v JÚ netreba). Podľa Prima73 však netreba účtovať POH. Osobne by som postupovala (vyberám z dvoch odpovedí) takto: Príjem dotácie v r.2010=PNZD. Všetky výdavky z dotácie počas r.2010=VOZP. K 31.12.2010 preinvestovanú dotáciu zaúčtovať ako POZD, ktorý sa rovná VOZD. Vo výkaze za r.2010 nebudem uvádzať ako POH dotáciu, nakoľko som ju v r.2010 obdržala. Avšak ako ZAV budem uvádzať ešte nepreinvestovanú dotáciu. Uvažujem správne?
Zdenka175
25.03.11,07:29
Ďakujem za odpovede. Podľa JESO by som účtovala najprv vznik POH (ale toto je nutné podľa mňa iba v PÚ, v JÚ netreba). Podľa Prima73 však netreba účtovať POH. Osobne by som postupovala (vyberám z dvoch odpovedí) takto: Príjem dotácie v r.2010=PNZD. Všetky výdavky z dotácie počas r.2010=VOZP. K 31.12.2010 preinvestovanú dotáciu zaúčtovať ako POZD, ktorý sa rovná VOZD. Vo výkaze za r.2010 nebudem uvádzať ako POH dotáciu, nakoľko som ju v r.2010 obdržala. Avšak ako ZAV budem uvádzať ešte nepreinvestovanú dotáciu. Uvažujem správne?
Nie vo výkaze o Príjmoch a Výdavkoch bude tá suma vyčerpanej dotácie na r.3 Ostatný príjem. Však sa musí na konci roka zaúčtovať tá vyčerpaná suma ako POZD. A ako záväzok ostatné nevyčerpaná suma dotácie.
Silkov
25.03.11,10:20
Je dôležité si prečítať zmluvu s ÚPSVaR či si nežiadajú výslovne účtovanie dotácie v JÚ. Ja som sa o túto problematiku zaujímala minuli rok a chcela som viesť evidenciu podľa §6ods. 14, aby som si zjednodušila účtovanie. Pracovníčka ÚPSVaR mi striktne odmietla inú formu účtovania, musí byť JÚ. Neviem akú skúsenosť máte ostatní.
srjohanka
25.03.11,10:28
Je dôležité si prečítať zmluvu s ÚPSVaR či si nežiadajú výslovne účtovanie dotácie v JÚ. Ja som sa o túto problematiku zaujímala minuli rok a chcela som viesť evidenciu podľa §6ods. 14, aby som si zjednodušila účtovanie. Pracovníčka ÚPSVaR mi striktne odmietla inú formu účtovania, musí byť JÚ. Neviem akú skúsenosť máte ostatní.
V mojej dohode s úradom prace JÚ výslovne spomenuté nie je. Bola som sa aj spýtať na ÚP a povedali mi, že oni mi v zmluve neukladajú povinnosť účtovať v JÚ, potrebné však je, aby som v prípade kontroly im fyzicky ukázala veci nakúpené z príspevku a mala bločky,či faktúry od týchto vecí.Pre lepší prehľad si vediem aj evidenciu nakladania s týmto príspevkom. No ja som tiež ostala z toho popletená, lebo moja účtovníčka tvrdí, že musím viesť JÚ, keď som dostala príspevok od štátu. Potom som sa šla opýtať na ÚP - spomenuté vyššie a zaviedla som túto diskusiu,aby som sa dozvedela, ako to vlastne je.
veronikasad
25.03.11,10:32
V mojej dohode s úradom prace JÚ výslovne spomenuté nie je. Bola som sa aj spýtať na ÚP a povedali mi, že oni mi v zmluve neukladajú povinnosť účtovať v JÚ, potrebné však je, aby som v prípade kontroly im fyzicky ukázala veci nakúpené z príspevku a mala bločky,či faktúry od týchto vecí.Pre lepší prehľad si vediem aj evidenciu nakladania s týmto príspevkom. No ja som tiež ostala z toho popletená, lebo moja účtovníčka tvrdí, že musím viesť JÚ, keď som dostala príspevok od štátu. Potom som sa šla opýtať na ÚP - spomenuté vyššie a zaviedla som túto diskusiu,aby som sa dozvedela, ako to vlastne je.
UP môže požadovať evidenciu vo forme JU. Nijako však nesúvisí so zdanením. V DP si môžeš uplatniť paušálne výdavky, ak je to pre teba výhodnejšie. Treba však počítať s tým, že pri uplatnení paušálnych výdavkov v prvom roku podnikania zdaníš celú sumu dotácie (bez ohladu na to, kolko si z nej vyčerpala) a suma dotácie je príjmom, ktorý sa zahrňa do limitu pre posudzovanie povinnej registrácie v SP.
srjohanka
25.03.11,10:36
1. v roku dotácie do pohladávok dať celú sumu dotácie
2. úhradu dotácie na BU - PNZD - ako úhrada pohladávky voči ZPSVR

3. počas celého roka účtovať ZP+na čo môžeš minúť dotáciu - VOZD
4. na konci roka preinvestovanú dotáciu dať cez INT ako POZD
5. do knihy záväzkov zaevidovať záväzok v sume nepreinvestovanej dotácie
Ja som len začínajúci podnikateľ a týmto skratkám veľmi nerozumiem. Mohli by ste mi ich, prosím, vysvetliť?

Myslím si, že:
ZPSVR je asi Úrad práce, soc. vecí a rodiny
POZD - príjmy ovplyvňujúce základ dane
VOZC - výdavky ovplyvňujúce základ dane
PNZD - príjmy neovplyvňujúce základ dane
ZP - zdravotné poistenie
INT - ???
ZAV - záväzky?
POH - pohľadávky?
veronikasad
25.03.11,10:38
Ja som len začínajúci podnikateľ a týmto skratkám veľmi nerozumiem. Mohli by ste mi ich, prosím, vysvetliť?

Myslím si, že:
ZPSVR je asi Úrad práce, soc. vecí a rodiny
POZD - príjmy ovplyvňujúce základ dane
VOZC - výdavky ovplyvňujúce základ dane
PNZD - príjmy neovplyvňujúce základ dane
ZP - zdravotné poistenie
INT - ???
ZAV - záväzky?
POH - pohľadávky?
INT = interný doklad, s ostatným "prekladom" súhlasím - inak v skratkách sú preklepy.
srjohanka
25.03.11,10:45
UP môže požadovať evidenciu vo forme JU. Nijako však nesúvisí so zdanením. V DP si môžeš uplatniť paušálne výdavky, ak je to pre teba výhodnejšie. Treba však počítať s tým, že pri uplatnení paušálnych výdavkov v prvom roku podnikania zdaníš celú sumu dotácie (bez ohladu na to, kolko si z nej vyčerpala) a suma dotácie je príjmom, ktorý sa zahrňa do limitu pre posudzovanie povinnej registrácie v SP.
Prosím, čo je to DP?

Dakujem za odpovede. Takže z tej dotácie budem ešte platiť daň?
Pani účtovníčka mi zaúčtovala tú dotáciu v decembri, keď som ju dostala ako príjem na BÚ ako príjem,ktorý nesmie ovplyvniť základ dane a veci, kt. som nakúpila z príspevku zaúčtovala ako výdavky, kt. nesmú ovplyvniť základ dane. Vyplýva z toho niečo pre moje ďalšie účtovanie?
srjohanka
25.03.11,10:47
Chcela by som si totiž robiť účtovanie sama - a preto radšej paušály. zatiaľ nemám na to, aby som si platila účtovníčku.
veronikasad
25.03.11,10:48
Prosím, čo je to DP?

Dakujem za odpovede. Takže z tej dotácie budem ešte platiť daň?
Pani účtovníčka mi zaúčtovala tú dotáciu v decembri, keď som ju dostala ako príjem na BÚ ako príjem,ktorý nesmie ovplyvniť základ dane a veci, kt. som nakúpila z príspevku zaúčtovala ako výdavky, kt. nesmú ovplyvniť základ dane. Vyplýva z toho niečo pre moje ďalšie účtovanie?
DP = daňové priznanie.

Postup tvojej p. účtovníčky nie je celkom správny.
Výdavky v zmysle podn. plánu sú VOZD
a v rovnakej sume ti mala zaúčtovať cez interný doklad do POZD sumu vyčerpanej dotácie.

Príjem dotácie na účet účtovala správne - ako PNZD.
srjohanka
25.03.11,10:50
Dík.
veronikasad
25.03.11,10:51
Chcela by som si totiž robiť účtovanie sama - a preto radšej paušály. zatiaľ nemám na to, aby som si platila účtovníčku.
pri príjmoch, ktoré si uviedla, je paušál za rok 2010 pre teba maximálne nevýhodný

http://www.porada.sk/1699006-post9.html
srjohanka
25.03.11,11:01
Ten rok 2010 mi už p.účtovníčka urobila, nevyšiel mi ani základ dane, tak nízko som bola na tom. Ona to tak zaujímavo spojila, že musím viesť JÚ a zároveň si môžem pri DP odčítať 40% paušály. Teraz rozmýšľam, akým smerom v účtovaní by som sa mala ubrať ďalej - na tento rok a potom. Rok 2010 už asi nezmením. Už som odovzdala DP, aj ročné zúčtovanie do ZP. Ak to chápem dobre, pri rátaní toho, či sa mi oplatí odčítavať si 40% alebo vyúčtovavať všetky výdavky, bude dôležité, či moje výdavky budú väčšie ako 40%. A z toho, čo som doposiaľ tu čítala, sa asi výdavky z príspevku zaraďujú do riadnych výdavkov - čiže tak ako aj ostatné moje výdaje mi môžu znížiť základ dane (asi ZD?).Rozumiem tomu dobre?
marjankaj
25.03.11,11:04
Ten rok 2010 mi už p.účtovníčka urobila, nevyšiel mi ani základ dane, tak nízko som bola na tom. Ona to tak zaujímavo spojila, že musím viesť JÚ a zároveň si môžem pri DP odčítať 40% paušály. Teraz rozmýšľam, akým smerom v účtovaní by som sa mala ubrať ďalej - na tento rok a potom. Rok 2010 už asi nezmením. Už som odovzdala DP, aj ročné zúčtovanie do ZP. Ak to chápem dobre, pri rátaní toho, či sa mi oplatí odčítavať si 40% alebo vyúčtovavať všetky výdavky, bude dôležité, či moje výdavky budú väčšie ako 40%. A z toho, čo som doposiaľ tu čítala, sa asi výdavky z príspevku zaraďujú do riadnych výdavkov - čiže tak ako aj ostatné moje výdaje mi môžu znížiť základ dane (asi ZD?).Rozumiem tomu dobre?

Máš zaujímavú účtovníčku.:rolleyes:

Teda ak myslíš, že uplatnila 40% paušálnych výdavkov a iba odvody ako skutočné výdavky, tak je to OK.
veronikasad
25.03.11,11:05
Ten rok 2010 mi už p.účtovníčka urobila, nevyšiel mi ani základ dane, tak nízko som bola na tom. Ona to tak zaujímavo spojila, že musím viesť JÚ a zároveň si môžem pri DP odčítať 40% paušály. Teraz rozmýšľam, akým smerom v účtovaní by som sa mala ubrať ďalej - na tento rok a potom. Rok 2010 už asi nezmením. Už som odovzdala DP, aj ročné zúčtovanie do ZP. Ak to chápem dobre, pri rátaní toho, či sa mi oplatí odčítavať si 40% alebo vyúčtovavať všetky výdavky, bude dôležité, či moje výdavky budú väčšie ako 40%. A z toho, čo som doposiaľ tu čítala, sa asi výdavky z príspevku zaraďujú do riadnych výdavkov - čiže tak ako aj ostatné moje výdaje mi môžu znížiť základ dane (asi ZD?).Rozumiem tomu dobre?
Priznám sa - bez mučenia - že nerozumiem ani jednej vete z toho čo si napísala. A to som tých DP už pekných pár urobila ...

Ak postupovala podla toho čo si napísala vyššie, účtovala zle.

Ak ti uplatnila paušálne výdavky, budeš platiť preddavky na ZP 150€ mesačne (čo je určite viac, ako by si zaplatila za kvalitné účtovníctvo).
srjohanka
25.03.11,11:09
Ale žiadne paušály sme neodčítavali, nemali sme z čoho :)
veronikasad
25.03.11,11:10
Ale žiadne paušály sme neodčítavali, nemali sme z čoho :)
V prvom roku podnikania zdaníš celú dotáciu. 40 % paušál odpočítavaš aj z dotácie ....

(paušál= paušálne výdavky).
marjankaj
25.03.11,11:12
Ale žiadne paušály sme neodčítavali, nemali sme z čoho :)

Keď nie je z čoho odpočítať paušál, tak ani netreba podávať daňové priznanie.:confused:
srjohanka
25.03.11,11:14
Priznám sa - bez mučenia - že nerozumiem ani jednej vete z toho čo si napísala.


Prepáč, ja som tam spojila 3 veci:
- rok 2010,
- to, čo mi povedala p. účtovníčka (že musím viesť evidenciu v JÚ, ale paušály si aj tak odčítavať môžem,ak je to výhodné)
- a rok 2011
veronikasad
25.03.11,11:16
Prečítaj si ešte raz všetky moje príspevky. Ak uznáš za vhodné, podaj dodatočné DP - naozaj neviem, ako si príjmy v roku 2010 zdanila.
srjohanka
25.03.11,11:23
Keď nie je z čoho odpočítať paušál, tak ani netreba podávať daňové priznanie.


Ale keď som podnikala v minulom roku čo len jeden deň (a ja som mesiac), tak vraj musím podať DP. Na základe neho, keďže moje príjmy boli tak malé a výdavky tak vysoké, mi vraj nevýjde ani povinnosť platiť do SP.
marjankaj
25.03.11,11:28
Keď nie je z čoho odpočítať paušál, tak ani netreba podávať daňové priznanie.


Ale keď som podnikala v minulom roku čo len jeden deň (a ja som mesiac), tak vraj musím podať DP. Na základe neho, keďže moje príjmy boli tak malé a výdavky tak vysoké, mi vraj nevýjde ani povinnosť platiť do SP.

Povinnosť platiť do SP sa prepočítava na celý rok. Teda príjmy za december vynásobíš dvanástimi a ak ideš na paušál tak to robí tá dotácia (nech je trebárs 2000€) krát 12= 24000 € a už ti vzniká povinnosť platiť odvody do SP. Ak by si mala celkové príjmy(aj s tou dotáciou nad 3834,96 €, napríklad 3850 € vyjdú ti odvody do SP od 1.7.2011 349,40 €:eek:
Daňové priznanie nemusíš podať ak príjmy(nie základ dane) sú nižšie ako 2012,85 € za rok.

Buď máš "zaujímavú účtovníčku", alebo nerozumieš, čo ti hovorí.:confused:
srjohanka
25.03.11,12:23
veronikasad, precitala som si opat vsetky Tvoje prispevky. Skusim Ti opisat nejake cifry z DP aj marjankaj-e, ci to bude teraz pre vas jasnejsie. Ano,ja tymto uct.veciam velmi nerozumiem a svoju p. uctovnicku som povazovala za odbornika - vyzera,ze sa vyzna vo svojom fachu. Mne len bolo tazko prijat,ze nestaci viest len jednoduchu dokumentaciu pri pausaloch, t.j. prijmy v casovom slede a knihu pohladavok a zaväzkov (tovar nemam).

Cifry:
- úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov = 562,32
- úhrn povinného poistného = 89,10
- Čiastk.ZD (r.34-36) = 473,22

- príjmy zo živnosti = 14,-
- výdavky zo živnosti = 748,- (tam nezarátala výdavky z príspevku. Teda okrem jedného, kt. dala medzi výdaje, kt. som platila z vlastného. Ale na túto vec som dostala tiež príspevok)
- Spolu = príjmy 14 a výdavky 748 (sekcia príjmy z podnikania , z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu)
- Počet mesiacov vykonávania tejto činnosti = 1

-Príjmy z tabuľky č.1,stl.1,r.11 (c.38) = 14
- Výdavky... (c.39) 748
- Strata (c.41) = 734,-

VIII.oddiel-výpočet ZD z ostatných príjmov
- nepravidelný,príležitostný príjem (r.1) = 1927,16
- Spolu = 1927,16

- Príjmy z tabuľky č.3,r.13,stl.1 (c.49) = 1927,16
- Výdavky = nič
- Čiastk.ZD (r.49-r.50) = 1927,16

-Daňová straza z parag.6 zákona (r.45) (c.57) = 734,-



Výpočet ZD:
- Čiastk.ZD z príjmov podľa par.5.zákona r.37(c.58) = 473,22
- -//- par.8 r.51 (c.61) = 1927,16
- Úhrn čistk. základov dane z príjmov podla par. 6 a 8 zákona, r.59+60+61 (c.62) = 1927,16
- Daňová strata z r. 57 (č.63) 734,-
- Znížený úhrn čiastk. základov dane, r. 62-r.63 (c.64) = 1193,16
- Znížený úhrn čiastk. základ dane , r.64-r.65 (c. 66) = 1193,16
- Suma z r. 66 po zvýšení o sumu nepreinvestovanej straty alebo jej časti z predch. zd. období... a o sumu príspevkov a platieb podľa par. 11 ods.12 a 13 zákona ... = 1927,16
- ZD, r.58+r.67 (c.68) = 2400,38

-ZD z r. 68 = 2400,38
-Zníženie ZD podľa par. 11 zákona - ods.2 - na daňovníka (c.70) = 4025,70
- Spolu = 4025,70

A už viacej čísel tu nie je, len v oddieli XIII - vyhlásenie - zaškrtnuté "neuplatňujem postup podľa par. 50 zákona.



Výkaz o príjmoch a výdavkoch (v JÚ) k. 31.12.2010:

-Predaj výrobkov a služieb, r.2 = 14,-
-Príjmy celkom = 14,-

-Výdavky: prevádzková réžia, r.9 = 748
- Výdavky celkom = 748

- Rozdiel príjmov a výdavkov, r. 11 = 734,-


Je to teraz jasnejšie,aby ste sa vedeli k tomu vyjadriť? Žiadne odčítavanie paušálov nebolo. Je to OK?, ci musím podať dodatočné DP, ako spomenula veronikasad? Vďaka za rady.
veronikasad
25.03.11,12:34
Pri príjmoch zo živnosti si porušila postupy účtovania. Aj keď dopad na základ dane je rovnaký.

http://www.porada.sk/1701135-post26.html

Viac sa v tejto téme nebudem vyjadrovať. S Janom sme ti vysvetlili všetko ---
Prima73
25.03.11,12:36
Povinnosť platiť do SP sa prepočítava na celý rok. Teda príjmy za december vynásobíš dvanástimi a ak ideš na paušál tak to robí tá dotácia (nech je trebárs 2000€) krát 12= 24000 € a už ti vzniká povinnosť platiť odvody do SP.
Daňové priznanie nemusíš podať ak príjmy(nie základ dane) sú nižšie ako 2012,85 € za rok.

Buď máš "zaujímavú účtovníčku", alebo nerozumieš, čo ti hovorí.:confused:

V prvom roku podnikania je SZCO oslobodena od povinnosti platit SP.
srjohanka
25.03.11,12:41
Vďaka, pomohli ste mi. Všetko dobré
veronikasad
25.03.11,12:43
V prvom roku podnikania je SZCO oslobodena od povinnosti platit SP.
čo rozumieš prvým rokom podnikania ? Poznám SZČO, ktorá podnika už piaty rok - a odvody "legálne" neplatí, lebo nemusí ...
Braňo
25.03.11,12:59
čo rozumieš prvým rokom podnikania ? Poznám SZČO, ktorá podnika už piaty rok - a odvody "legálne" neplatí, lebo nemusí ...
Je zaujímavé, že na Slovensku sa neplatením odvodov chváli, ale v zahraničí sa skôr chváli s daňovou povinnosťou. Samozrejme, potom bude Slováčisko prekvapený s dôchodkom na úrovni 250 eur.
srjohanka
25.03.11,20:58
Chcem podakovat za tuto diskusiu a kazdemu za radu a pomoc. Myslim, ze uz mam odpoved na moju zakladnu otazku. Chapem to tak, ze mam na vyber: viest JÚ alebo pausaly, ide len o to, co je vyhodnejsie. Trosku som sa zlakla, ze mam ten r. 2010 urobeny a uz aj odovzdany na DÚ chybne, ale dufam, ze nie. Len preto som vypisovala tie cisla z DP,aby ste tomu lepsie porozumeli, lebo ste vraveli, ze nerozumiete.Nic ine za tym nebolo. Majte sa pekne a nech sa vam dari.
Silkov
03.04.11,21:31
srjohanka
04.04.11,10:01
Dakujem pekne.
saglucka
26.06.11,20:35
Chcem Vas poprosit o radu.
Vsetko ohladom uctovania dotacie z UP v sustave jednoducheho uctovnictva mi je jasne, ale nejako sa neviem dopatrat k tomu, ci medzi vydavky, na ktore mozno pouzit dotaciu je aj platenie odvodov do zdravotnej poistovne. Myslim, ze ano, ale rada by som si to overila.
Dakujem velmi pekne.
marjankaj
26.06.11,20:43
Chcem Vas poprosit o radu.
Vsetko ohladom uctovania dotacie z UP v sustave jednoducheho uctovnictva mi je jasne, ale nejako sa neviem dopatrat k tomu, ci medzi vydavky, na ktore mozno pouzit dotaciu je aj platenie odvodov do zdravotnej poistovne. Myslim, ze ano, ale rada by som si to overila.
Dakujem velmi pekne.

Myslím, že to by si mala mať napísané v tej zmluve s úradom práce.
srjohanka
27.06.11,16:02
Je mozne, ze to zavisi aj od miesta, ale ja v Lucenci platit odvody a teda aj do ZP z prispevku mozem. Aj to robim. Mam to schvalene - len som do podnikatelskeho zameru v kalkulacii musela vycislit kolko mesiacov x aka suma do ZP a to iste aj co sa tyka SP. Nech vam to vyjde.