tommail
31.12.05,13:11
Pekný deň prajem všetkým,

Mám otázku za akých podmienok môže byť FO platcom DPH už od začiatku založenia živnosti.


Ďakujem
Tweety
31.12.05,12:45
Pekný deň prajem všetkým,
Mám otázku za akých podmienok môže byť FO platcom DPH už od začiatku založenia živnosti.

Ďakujem
Môžeš byť dobrovoľným platcom, ak o to požiadaš.;)
Manual
31.12.05,13:02
Len doplním, nesmieš si uplatňovať paušálne výdavky.
tommail
31.12.05,13:32
Ktoré sú to paušálne výdavky? To napr. znamená, že účtovať PHM sumou 6,2 Sk si nemôžem? A čo mobil?
andrej_rv
31.12.05,13:44
Ktoré sú to paušálne výdavky? To napr. znamená, že účtovať PHM sumou 6,2 Sk si nemôžem? A čo mobil?
Paušálne výdavky sú uplatňovanie výdavkov súvisiacich s podnikaním bez ich evidovania - len ako % z príjmov. Ale môžu sa uplatniť len u FO, ktoré nie sú platiteľmi DPH (alebo sú len časť roka). Pozri si § 6 ods. 10 až 12 ZDP. V paušálnych výdavkoch je okrem odvodov všetko, aj mobil, aj auto.
sway
31.12.05,13:58
Ktoré sú to paušálne výdavky? To napr. znamená, že účtovať PHM sumou 6,2 Sk si nemôžem? A čo mobil?

Pre objasnenie:
paušálne výdavky 40% - znamenajú toľko, že ak nepreukazuješ výdavky ( neodkladáš si bločky...) môžeš si uplatniť napr. z príjmov (ktoré musia byť podložené evidenciou) vo výške 100 000,- bude činiť len 25 000,- máš paušálny výdavok, teda základ dane bude 75 000,-

takáto alternatíva je podľa mňa už málo používaná, nakoľko je veľmi nevýhodná, väčšinou si ľudia nazbierajú viac nákladov (preukazateľných - fa. za telefon, nájom, kúpa IM...) ako je tých 40%, takže ak si vieš zhodnotiť aké budeš mať príjmy a aké výdaje, kľudne sa staň plátcom DPH.;)
andrej_rv
31.12.05,14:55
..takáto alternatíva je podľa mňa už málo používaná, nakoľko je veľmi nevýhodná, väčšinou si ľudia nazbierajú viac nákladov (preukazateľných - fa. za telefon, nájom, kúpa IM...) ako je tých 25%, takže ak si vieš zhodnotiť aké budeš mať príjmy a aké výdaje, kľudne sa staň plátcom DPH.;)Po novele zákona od 1.1.2006 sú paušálne výdavky 40 %, pre vybrané remeselné živnosti 60 %. Plus zaplatené zdravotné poistenie a poistné do Soc.poisťovne.
tommail
31.12.05,15:04
- To znamená (ak som to správne pochopil), že paušálne výdavky má význam uplatňovať len pokiaľ neviem svoje výdavky dokladovať (napr. bločky, faktúry, ...)

- Pokiaľ viem doložiť bloček za spotrebovaný benzín a za prevolaný telefón a pod., tak si to môžem riadne zahrnúť do výdavkov (aj s paušálnou sumou 6,2 za km) a s možnosťou odpočtu DPH.

Rozumiem tomu správne?
andrej_rv
31.12.05,15:24
- To znamená (ak som to správne pochopil), že paušálne výdavky má význam uplatňovať len pokiaľ neviem svoje výdavky dokladovať (napr. bločky, faktúry, ...)

- Pokiaľ viem doložiť bloček za spotrebovaný benzín a za prevolaný telefón a pod., tak si to môžem riadne zahrnúť do výdavkov (aj s paušálnou sumou 6,2 za km) a s možnosťou odpočtu DPH.

Rozumiem tomu správne?Áno, ak vieš dokladovať svoje výdavky a sú vyššie ako 40 %, chceš byť celoročný platiteľ DPH a odpočítavať si ju na vstupe (a chce sa Ti zaoberať s účtovníctvom resp. platiť účtovníčku :) ), tak je pre teba výhodnejšie paušál nevyužiť.
tommail
31.12.05,15:34
1. 40% z čoho?
2. Ako neplatca DPH sa nemusím zaoberať účtovníctvom? To sa mi nezdá
andrej_rv
31.12.05,15:54
1. 40% z čoho?
2. Ako neplatca DPH sa nemusím zaoberať účtovníctvom? To sa mi nezdá40 % zo zdaniteľných príjmov uvedených v § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, nevedieš účtovníctvo, ale v zmysle § 6 ods. 10 len evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach (vydaných faktúrach). Ale všetko to máš v zákone...
horan
31.12.05,16:57
Skôr ako sa zaregistruješ ako dobrovoľný platca DPH, naštuduj si zákon alebo zájdi za nejakým daňovým poradcom aby Ti vysvetlil všetky "za a proti" ako platcu DPH tak aj možnosti či viesť účtovníctvo alebo uplatňovať paušálne výdavky - čo je pre Teba výhodnejšie. Táto investícia do poradcu sa Ti určite skoro vráti.
Danila
31.12.05,19:31
To nič, že sa Ti to nezdá, ale je to tak. Ako neplátca dph sa fakt nemusíš zaoberať účtovníctvom, ak si uplatníš paušálne výdavky. Je to výhodné najmä pre tých,ktorí dosahujú príjmy pri relatívne nízkych nákladoch. / 40% z Tvojich dosiahnutých príjmov/.
Príklad:
Príjmy : 100.000.-
Paušálne výdavky : 40.000.-/nemusíš dokladovať/
Ak budú paušálne výdavky nižšie, prípadne rovné Tvojim skutočným nákladom
tak bude lepšie, ak sa rozhodneš pre tento spôsob a ušetríš si nervy s DÚ.
tommail
04.01.06,10:59
Na druhej strane, si ale nemozem platnovat odpocet DPH. Vsetko ma svoje pre a proti.

Dakujem vsetkym poradakom, ktori mi pomohli zorientovat sa v tejto problematike. Prajem vela stastia

Tommail
Zita5
04.01.06,11:05
1. 40% z čoho?
2. Ako neplatca DPH sa nemusím zaoberať účtovníctvom? To sa mi nezdá


40% paušálnych výdavkov je vypočítaná čiastka z celkových príjmov OVZD . Tieto príjmy , ale podľa zákona musíš evidovať .
To znamená , že " ako neplatca DPH sa nemusíš ............... " ako uviedol andrej rv , myslel tak, že nemusíš účtovať výdavky a evidovať všetky doklady okolo výdavkov a taktiež poprípade platiť účtovníčku .
tommail
16.01.06,07:43
A môže si i neplatca DPH viesť evidenciu výdavkov (odkladať si bločky a faktúry súvisiace s podnikaním) a zohľadniť ich pri výpočte základu dane alebo si môže uplatňovať len spomínaných 40%.

Ide o to, že moje predpokladané výdavky dosahujú cca 90 – 100% z príjmov (nákup tovaru z veľkoskladu a jeho následný predaj) a pokiaľ by som si ako neplatca DPH mohol uplatniť iba 40%, tak by to bolo pre mňa veľmi nevýhodné.
evina
16.01.06,07:52
A môže si i neplatca DPH viesť evidenciu výdavkov (odkladať si bločky a faktúry súvisiace s podnikaním) a zohľadniť ich pri výpočte základu dane alebo si môže uplatňovať len spomínaných 40%.

Ide o to, že moje predpokladané výdavky dosahujú cca 90 – 100% z príjmov (nákup tovaru z veľkoskladu a jeho následný predaj) a pokiaľ by som si ako neplatca DPH mohol uplatniť iba 40%, tak by to bolo pre mňa veľmi nevýhodné.

Ak nechceš uplatňovať paušálne výdavky môžeš ísť ako neplatiteľ DPH aj na svoje skutočné náklady, ale vedieš pritom kompletné jednoduché účtovnictvo v zmysle príslušných predpisov, t.j. Tvoj výsledok podnikania bude rozdiel medzi Tvojimi skutočnými príjmami a výdavkami /zákon o účtovníctve, Postupy účtovania v JÚ, zákon o dani z príjmov ..../