iponechal
23.03.11,22:28
Pracujem v taliansku na pracovnu zmulvu od roku 2009 v priblizne trojmesacnych turnusoch. Kde si mam podat danove priznanie ? ak mozem ziadat o vratenie dani z talianska ako mam postupovat ? :mee:
alicacka
25.03.11,07:14
Ak pracujete v zahraničí, môžete mať povinnosť podať na Slovensku daňové priznanie. Na to aby ste zo svojich príjmov v zahraničí neplatili daň dvakrát, teda v krajine kde ste pracovali a aj na Slovensku, má Slovensko podpísané zmluvy na zamedzenie dvojitého zdanenia. V tomto článku nájdete, aký typ zmluvy, má Slovensko uzavreté s konkrétnou krajinou EÚ a tiež vysvetlenie obidvoch metód, ktoré sa na zamedzenie dvojitého zdanenia používajú.

Taliansko - vyňatie príjmov

Metóda vyňatia príjmov
Tento spôsob je pre vaše peniaze príjemnejší. Príjmy, ktoré boli preukázateľne zdanené v cudzej krajine síce uvediete v daňovom priznaní, avšak tie budú zo zdanenia vyňaté. Znamená to, že žiadnu daň z týchto príjmov platiť nebudete.

Toto som našla na stránke:http://www.pracavonku.sk/05urady-v-anglicku-anglicko/zmluvy-zamedzenie-dvojiteho-zdanenia.html
alicacka
25.03.11,07:18
Ešte by som uviedla, že je dôležité, či ste boli daňovým rezidentom: § 2 ods.d/ e/. Predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daň. povinnosťou, - teda máte tu trvalý pobyt, alebo sa tu obvykle zdržiavate, je príjem plynucí zo zderojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí. A tie zdroje v zahraničí môžete vyňať. Tak ako som uviedla vyššie.
VRUBE02
02.01.12,17:00
Mám trvalý pobyt v SR, príjem 3 mesiace v Taliansku nezdanený a zvyšok na Slovensku. DP podám v SR kde uvediem aj príjmy z Talianska, ale nezdaním ich. Zdaním len slovenský príjem? Je to tak prosím?
veronikasad
02.01.12,17:56
Mám trvalý pobyt v SR, príjem 3 mesiace v Taliansku nezdanený a zvyšok na Slovensku. DP podám v SR kde uvediem aj príjmy z Talianska, ale nezdaním ich. Zdaním len slovenský príjem? Je to tak prosím?
Na Slovensku podáš DP z celosvetových príjmov. Pri príjme z Talianska použiješ metodu vyňatia.
VRUBE02
03.01.12,06:45
Ďakujem, ale ešte raz sa opýtam a ten taliansky príjem zostane nezdanený?
JaHu
05.01.12,10:17
Si presvedčený, že Tvoj príjem v Taliansku nebol zdanený? Ak pracuješ aj brigádne, dane sa odvádzajú podľa výšky príjmu ...

.... a ten taliansky príjem zostane nezdanený?

Áno, na Slovensku ho do daňového priznania uvedieš, ale zo zdanenia ho vyjmeš. Mal by si mať nejaký doklad - výplatnú pásku ... atď ... vychádzaš z tohto dokladu, ktorý Tvoj príjem z Talianska dokladuje. Aký máš doklad?
JaHu
05.01.12,12:03
pre iponechal:

vrátenie dane zaplatenej v Taliansku môžeš žiadať 10 rokov dozadu. Na konci roka, príp. po skončení prac. pomeru by si mal dostať od zamestnávateľa také tlačivko - CUD.... a príslušný rok. To je podklad ku vráteniu daní.
Kde sa dane v Taliansku vracajú som zatiaľ nezisťovala, osobne by som sa zrejme radšej obrátila na spoločnosti, ktoré sa tomuto venujú, je to síce za menší poplatok, ale bez starosti :--- Je tam určite treba viac dokladov:

- požiadajte všetkých svojich zamestnávateľov o vydanie ročného vyúčtovania zárobkov a daní, teda formuláre CUD. (Je treba získať originál!)
- ak sa Vám nepodarí získať originál CUD, uschovajte si všetky výplatné pásky, pričom nejdôležitějšia je posledná výplatná páska s kumulatívnymi údajmi za dobu odpracovanú u zamestnávateľa
- povedzte svojmu zamestnávateľovi Vašu domovskú trvalú adresu, túto adresu by zamestnávateľ mal dať finančnému úradu
- získajte všetky platné kontaktné údaje o zamestnávateľovi: adresu, telefón, e-mail, fax, webové stránky

Takisto je nevyhnutné, aby:
- aby Vás zamestnávateľ zaregistroval na príslušnom finančnom úrade
- požiadať o Codice Fiscale – obdoba rodného čísla
- poznamenajte si všetky adresy Vašich bydlísk v Taliansku.
(V Taliansku je systém postavený tak, že sa zamestnanec nemusí takmer o nič starať.)
VRUBE02
19.01.12,13:03
Ahoj, má výplatnú pásku a príjem nezdanený. Ale som to zistil, zdaní ho na Slovensku.
Ďakujem



Si presvedčený, že Tvoj príjem v Taliansku nebol zdanený? Ak pracuješ aj brigádne, dane sa odvádzajú podľa výšky príjmu ...

.... a ten taliansky príjem zostane nezdanený?

Áno, na Slovensku ho do daňového priznania uvedieš, ale zo zdanenia ho vyjmeš. Mal by si mať nejaký doklad - výplatnú pásku ... atď ... vychádzaš z tohto dokladu, ktorý Tvoj príjem z Talianska dokladuje. Aký máš doklad?
JaHu
07.02.12,09:06
1. má výplatnú pásku a príjem nezdanený
Tak to sa mi osobne nezdá, ak mal oficiálny príjem cez výplatnú pásku, dane by odviesť mal, už som to minulý rok dohľadávala na talianskych stránkach. Môj manžel pracoval v Sudtirol, takže výplatné pásky boli v nemčine a dane boli označené ako - Ritenute IRPEF -Osobne dane z prijmu (narodne, regionalne a miestne, ich vyska je v zavislosti od vysky prijmu, do 15000,00 € je to 23%) a aj ich platil :).

2. Ale som to zistil, zdaní ho na Slovensku
Príjem z Talianska (ak ho vyplatil taliansky zamestnávateľ, nie slovenský zamestnávateľ, pre ktorého vykonávaš prácu v Taliansku) je zo zdanenia vyňatý. V DP ho uvedieš v riadku: úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov, ale zo zdanenia ho vyjmeš na riadku 46- úhrn vyňatých príjmov. K tomu priložíš kópiu výpl. pásky

Ale ak ho nevyjmeš a daň odvedieš v SR, pre daňovákov to bude určite v poriadku :---.
JaHu
03.04.12,08:11
reagujem sama na seba :eek:, ale nedá mi to, aby som nenapísala osobnú skúsenosť:
takže v prípade, že požiadate niektorú spoločnosť, aby Vám pomohla pri refundácii dane zaplatenej v Taliansku, môže sa Vám stať aj toto:
vrátenie dane zaplatenej v Taliansku môžeš žiadať 10 rokov dozadu. nie je to až tak celkom pravda, po nekonečnom zasielaní všetkých možných dokumentov, Vám oznámia, že: Refundaciu za Taliansko robime len za rok 2011 do augusta 2012.
Ostatne roky su uz zatvorene.

Je tam určite treba viac dokladov... tých dokladov je naozaj treba omnoho viac:Kopii pasu nebo občanského průkazu
Kopii Víza
Kopii pracovní smlouvy

Kopii Codice Fiscale
Přibližné datum/měsíc kdy jste přijel a odjel z dané země
Pokud máte manžela/manželku - jeho/její jméno, datum narození a zda měl nějaké příjmy v daném roce (Italské nebo v domácí zemi)
Pokud máte děti - jejich jméno a datum narození
Pokud máte manžela/manželku (a děti) byly s Vámi v Itálii během Vaší práce?
Pokud jste měl příjmy mimo Itálii (ve své domácí zemi) v daném daňovém roce, zašlete nám jejich výši a nějaký dokument, který tyto příjmy dokazuje Vaši poslední italskou adresu

ak sa Vám nepodarí získať originál CUD, uschovajte si všetky výplatné pásky, pričom nejdôležitějšia je posledná výplatná páska s kumulatívnymi údajmi za dobu odpracovanú u zamestnávateľa, toto tiež neplatí, za každú cenu je treba získať CUDčko, čo nie je jednoduchý špás, pokiaľ nenatrafíte na ochotného Taliana...

(V Taliansku je systém postavený tak, že sa zamestnanec nemusí takmer o nič starať.) netuším teda, ako je nastavený systém v Taliansku, ale tak jednoduché to zas nie je :mad:. Rozhodne je nutné sa pripraviť na veľa prekvapení .... :confused::confused:
mukim
26.03.13,04:17
zdravím. pracoval som pár mesiacov v Taliansku v r.2012 a chcem sa spýtať, či si o vrátenie dane z IT môžem požiadať i sám( osobne či i poštou) a na akom úrade a do akého dátumu.
Dakujem pekne
JaHu
16.08.13,10:59
tak toto som sa zistiť ani nepokúšala kvôli jazykovej bariére. Na severe sa síce hovorí po nemecky a Talianov "nemajú radi", ale na úradoch sa určite používa taliančina ...
Logicky, požiadať o vrátenie dane by si mal na "daňovom úrade", mne bolo naposledy povedané, že požiadať o vrátenie za predchádzajúci rok môžeš do augusta nasledujúceho roka.
Našla som jednu spoločnosť (nebudem menovať), ktorá robí refundácia aj z Talianska. Prvý kontakt bol v marci minulého roka, teraz je august - čiže prešiel rok a pol a moja žiadosť má status - čeká se na refundaci.
Už by som do toho druhýkrát nešla ....