violetta123
24.03.11,05:53
Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať ohľadom preplácania priepustiek k lekárovi.

Doteraz som bola v tom, že každý zamestnanec má nárok na preplatenie 56 hodín za rok na lekárske ošetrenie ( a myslím, že k tomu plus ďalších 56 hodín ako doprovod pri ošetrení rodinného príslušníka - toto však nie som si istá).

Nastúpila som na nové miesto, kde sa priepustky jednoducho nepreplácajú, lebo vraj podľa spomínaného zákona, majú nárok na preplácanie len tí zamestnanci, ktorí nemajú možnosť si hodiny strávené na vyšetrení odpracovať mimo oficálnej pracovnej doby. A keďže sme firma s jednosmennou prevádzkou, tak túto možnosť máme hocikedy a hocikoľko hodín budemem potrebovať ( čo v skutočnosti nie je celkom pravda, keďže firma sa zatvára v určitú hodinu, ak tam náhodou majiteľ netrávi svoj čas - čiže to "hocikedy" je len vtedy, keď sa vo firme nieko nachádza = to je však iný problém).

Zaujímalo by ma, či je v zákone skutočne táto výnimka?


Ďakujem.
Llívia
24.03.11,05:33
Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať ohľadom preplácania priepustiek k lekárovi.

Doteraz som bola v tom, že každý zamestnanec má nárok na preplatenie 56 hodín za rok na lekárske ošetrenie ( a myslím, že k tomu plus ďalších 56 hodín ako doprovod pri ošetrení rodinného príslušníka - toto však nie som si istá).

Nastúpila som na nové miesto, kde sa priepustky jednoducho nepreplácajú, lebo vraj podľa spomínaného zákona, majú nárok na preplácanie len tí zamestnanci, ktorí nemajú možnosť si hodiny strávené na vyšetrení odpracovať mimo oficálnej pracovnej doby. A keďže sme firma s jednosmennou prevádzkou, tak túto možnosť máme hocikedy a hocikoľko hodín budemem potrebovať ( čo v skutočnosti nie je celkom pravda, keďže firma sa zatvára v určitú hodinu, ak tam náhodou majiteľ netrávi svoj čas - čiže to "hocikedy" je len vtedy, keď sa vo firme nieko nachádza = to je však iný problém).

Zaujímalo by ma, či je v zákone skutočne táto výnimka?


Ďakujem.
Máš "pevnú" pracovnú dobu (t.j. od do) alebo pružný pracovný čas?
Pri pružnom pracovnom čase sa totiž čas prekážok v práci posudzuje trochu inak:

Zákonník práce
§ 143 Prekážky v práci pri pružnom pracovnom čase
(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

Ak máš "pevnú" pracovnú dobu, máš nárok na náhradu mzdy podľa tohto §:

Zákonník práce
§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

(Pri sprevádzaní rodinného príslušníka na ošetrenie/vyšetrenie je nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy tiež 7 dní.)
violetta123
24.03.11,05:55
Lívia, ďakujem za príspevok.

Máme všetci zamestnanci pevnú pracovnú dobu - 6.00-14.00.

Náš zamestnávateľ však argumentuje tým, že existuje výnimka, keďže sme jednosmenná prevádzka, tak v popoludňajších hodinách mi nikto "neobsadí" moje miesto a tým pádom si hodiny, ktoré som strávila u lekára môžem pekne "nadrobiť".

Ak som to správne pochopila, žiadna takáto výnimka v zákone nie je uvedená? Ani pre malé podniky, do xy počtu zamestnancov?
Má zamestnávateľ právo na spomínané argumenty ?
Llívia
24.03.11,06:13
Lívia, ďakujem za príspevok.

Máme všetci zamestnanci pevnú pracovnú dobu - 6.00-14.00.

Náš zamestnávateľ však argumentuje tým, že existuje výnimka, keďže sme jednosmenná prevádzka, tak v popoludňajších hodinách mi nikto "neobsadí" moje miesto a tým pádom si hodiny, ktoré som strávila u lekára môžem pekne "nadrobiť".

Ak som to správne pochopila, žiadna takáto výnimka v zákone nie je uvedená? Ani pre malé podniky, do xy počtu zamestnancov?
Má zamestnávateľ právo na spomínané argumenty ?
Nie, žiadne výnimky nie sú. Zamestnávateľ nemá pravdu, máte nárok na náhradu mzdy za ošetrenie/vyšetrenie. Vytlač mu citovaný § zo Zákonníka práce, nech ti on ukáže, kde sa píše to, čo tvrdí :rolleyes:
drobeceva
24.03.11,06:16
...aj pre Vášho zamestnávateľa platí ZP...bohužiaľ, viacerí ho porušujú:(
violetta123
24.03.11,06:31
Ďakujem za príspevky. Pomohli :-)