Jana P
24.03.11,07:22
Prosím, poraďte mi ako zaúčtovať tento prípad: Spoločnosť nakúpila na faktúru materiál od dodávateľa, túto faktúru však neuhradila. materiál zaúčtovala priamo do spotreby. Investor však stavbu v jej priebehu zastavil a spoločnosť vystavila faktúru. zaúčtovala som do výnosov. Faktúru však investor neuhradil, ale vrátil hodnotu materiálom, takže mu spoločnosť vystavila dobropis, jeho zaúčtovaním som znížila výnos. Vrátený materiál spoločnosť vrátila späť dodávateľovi, takže ten vystavil dobropisy. Ako túto situáciu zaúčtovať, materiál potrebujem dostať na sklad a neskôr ho odtiaľ vydať dodávateľovi.. a čím zlikvidovať dobropisy? ĎAKUJEM za každú radu. Ešte jedna otázka- dá sa po ukončení odpisov vyradiť z firmy osobný automobil tým, že si ho majiteľ vezme do osobného užívania úplne bezodplatne? Ďakujem.
Jana P
24.03.11,07:30
takže zatiaľ som to vyriešila takto: FA od dodávateľa 501/321. FA odberateľovi 311/602. Dobropis vystavený odberateľovi 602/311. Likvidácia dobropisu 112/??? (prijali sme materiál oproti čomu?). Dobropis od dodávateľa 321/501, likvidácia tohto dobropisu ???/112 (vydali sme materiál oproti čomu?). Netuším s čím tieto likvidácie spárovať, chýba mi aj likvidácia pôvodných dodávateľských a odberateľských faktúr. Tie neboli uhradené, len dobropisované :-(
KEJKA
24.03.11,16:58
Prosím, poraďte mi ako zaúčtovať tento prípad: Spoločnosť nakúpila na faktúru materiál od dodávateľa, túto faktúru však neuhradila. materiál zaúčtovala priamo do spotreby. Investor však stavbu v jej priebehu zastavil a spoločnosť vystavila faktúru. zaúčtovala som do výnosov. Faktúru však investor neuhradil, ale vrátil hodnotu materiálom, takže mu spoločnosť vystavila dobropis, jeho zaúčtovaním som znížila výnos. Vrátený materiál spoločnosť vrátila späť dodávateľovi, takže ten vystavil dobropisy. Ako túto situáciu zaúčtovať, materiál potrebujem dostať na sklad a neskôr ho odtiaľ vydať dodávateľovi.. a čím zlikvidovať dobropisy? ĎAKUJEM za každú radu. Ešte jedna otázka- dá sa po ukončení odpisov vyradiť z firmy osobný automobil tým, že si ho majiteľ vezme do osobného užívania úplne bezodplatne? Ďakujem.
možné je všetko, ale treba zvážiť trhovú cenu.............

takže zatiaľ som to vyriešila takto: FA od dodávateľa 501/321. FA odberateľovi 311/602. Dobropis vystavený odberateľovi 602/311. Likvidácia dobropisu 112/??? (prijali sme materiál oproti čomu?). Dobropis od dodávateľa 321/501, likvidácia tohto dobropisu ???/112 (vydali sme materiál oproti čomu?). Netuším s čím tieto likvidácie spárovať, chýba mi aj likvidácia pôvodných dodávateľských a odberateľských faktúr. Tie neboli uhradené, len dobropisované :-(
na pôvodné zadanie by som neodpovedala, ale ked si to už takto riešila, skúsim doplniť
FA od dodávateľa 501/321.
FA odberateľovi 311/602.
Dobropis vystavený odberateľovi 602/311
............. a príjem na sklad 112/501 (prijali sme materiál oproti čomu?)
kedže znižuješ=nuluješ výnosy, tak musíš znížiť aj náklady.
účtovala si spôsobom B, tak zápis na 112 by som neriešila.
Dobropis od dodávateľa 321/5011,....aj tu vidíš, B spôsob, takže sklad 112 ti tam evidentne zavadzia, musela by si ho zasa vyskladniť - predaj materiálu 542/112 a ten dbp. ako tržby za materiál?.....321/642
vôbec sa mi to nepáči.

kedže je to B spôsob, opýtam sa - bolo to časovo tak jednoduché všetko riešiť, neťahal sa tento prípad dlho?
lebo ak ste sa rýchlo dohodli, - dostali ste nazad materiál, ktorý ste promptne posunuli pôvodnému dodávateľovi a ten vám vystavil dbp.
tak čo keby si jednoducho dobropismi stornovala pôvodné účtovné prípady?
teda 602/311..........pôv.fa a dbp. sa ti vzájomne započítajú
a 321/501...........dbp. a pôvodná DF sa ti vzájomne započítajú?
nebudeš mať ani náklady ani výnosy............. divné, ale možné.
lubos.tinak
24.03.11,16:59
takže zatiaľ som to vyriešila takto: FA od dodávateľa 501/321. FA odberateľovi 311/602. Dobropis vystavený odberateľovi 602/311. Likvidácia dobropisu 112/??? (prijali sme materiál oproti čomu?). Dobropis od dodávateľa 321/501, likvidácia tohto dobropisu ???/112 (vydali sme materiál oproti čomu?). Netuším s čím tieto likvidácie spárovať, chýba mi aj likvidácia pôvodných dodávateľských a odberateľských faktúr. Tie neboli uhradené, len dobropisované :-(

Podľa toho čo píšete, tak ste účtovali dodávateľskú faktúru na 501/321 a odberateľskú faktúru na 311/602. Asi neúčtujete sklad spôsobom B.
Potom dobropis zúčtujete tak isto, len mínusom. Napr. 100€ 501/321 a dobropis -100€ 501/321. Taktiež to urobíte aj pri odberateľovi. Ak potrebujete likvidovať faktúru len v účtovníctve (aby nesvietila neuhradená), skúste interným dokladom s čiastkou 0€.
Jana P
24.03.11,17:17
skúsim to napísať presnejšie. My sme objednali materiál, zúčtovala som na 501/321. Materiál sa doviezol na stavbu, ale stavba bola predčasne ukončená, vystavili sme faktúru, ktorú som účtovala 311/602. Odberateľ však faktúru neuhradil, ale vrátil nám všetok materiál v hodnote nami vystavenej faktúry, na čo sme my vystavili dobropis. Ten som zaúčtovala 602/311. Následne sme prijatý materiál (nie však v plnej hodnote, ide cca o 80%) vrátili dodávateľovi, na čo nám vystavil dobropis on. Ten som zaúčtovala 321/501. Časť materiálu nám však na sklade zostala, ide o materiál, ktorý dodávateľ nechcel odobrať späť. potrebujem ho dostať do majetku, keďže tam reálne je a daňový úrad si kvôli dlhu vyžiadal súpis majetku. Inak - o tú likvidáciu mi ide preto, lebo aj faktúry aj dobropisy sa mi prenášajú do ďalšieho roka ako faktúry, ktoré neboli zlikvidované. Inak- ťahalo sa to dlho, vyše roka... DÚ robil aj daňovú kontrolu práve kvôli tomuto dobropisu, išlo totiž o čiastku cca 150 000 €, takže teraz budú určite chcieť vidieť, čo sa s daným materiálom stalo...
Jana P
24.03.11,17:36
v najhoršom prípade to nechám tak, teda faktúry aj dobropisy nezlikvidované (v podstate skutkový stav mi sedí) a na sklad zaúčtujem materiál, ktorý mi zostal reálne, teda jeho hodnotu 112/501, keďže sme ho účtovali do nákladov. Len ma mrzí, že mi zostávajú tie nešťastné doklady stále na likvidáciu :-(
KEJKA
24.03.11,17:44
v najhoršom prípade to nechám tak, teda faktúry aj dobropisy nezlikvidované (v podstate skutkový stav mi sedí) a na sklad zaúčtujem materiál, ktorý mi zostal reálne, teda jeho hodnotu 112/501, keďže sme ho účtovali do nákladov. Len ma mrzí, že mi zostávajú tie nešťastné doklady stále na likvidáciu :-(
kedže si to upresnila tak je to jasnejšie. 80% materiálu si vyriešila dobropisom, takže máš pôv. DF napr. 100 a dbp. -80 od toho istého dodávateľa, takže dbp. započítaš na faktúru a zostane nedoplatok 20 a do 2011 prejde len pôvodná faktúra so zostatkom 20.
Rovnako odberateľ - časť pôvodnej faktúry asi má uhradiť, alebo ak si mu vystavila dbp. na 100%, tak zasa vyrovnáš /zlikviduješ?-zvláštny výraz/
dbp. a faktúru na odberateľa.
Fyzická inventúra materiálu na sklade potvrdí, že na 112 máš cca 20% materiálu, ktorý dodávateľ neprevzal nazad. 112/501
Asi ide o vysokú sumu, treba zvážiť jeho predajnosť, dôvod účtovania/neúčtovania opravnej položky.
Jana P
24.03.11,17:54
áno, ide o dosť vysokú sumu, s predajnosťou je problém, ak by aj bola tak za veľmi nízku čiastku, skôr sa očakáva nejaká zákazka, kde by sa dal materiál zabudovať v reálnej hodnote. O likvidácii hovorím preto- používam účtovný softvér pohoda, ktorý je v mnohých veciach dosť nedokonalý. V tomto prípade ja dobropisom získam na nákladových aj výnosových účtoch reálny stav, ale faktúry aj dobropisy (aj keď je dobropis vystavený priamo k danej faktúre!) mi zostanú "visieť" k likvidácii vo "vydaných faktúrach" a stále sa mi takto prenášajú. Ale čo už, základ, že sedí stav na účtoch, takže to zrejme spravím týmto spôsobom. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Jana P
24.03.11,18:14
ešte to skúsim upresniť takto: vystavená fa dodávateľom: napr. 1 000 € na 501/321 FA odberateľovi 1 000 € 311/602. Softvér mi oznamuje, že mám k likvidácii (teda nám majú uhradiť)vo vydaných faktúrach 1000€ aj v prijatých faktúrach dlhujeme partnerovi 1000€. Dobropisom vynulujem účet 602/311, ale soft mi to vysvieti vo vydaných faktúrach tiež k likvidácii. Ale účet 311 aj 602 je OK. potom zaúčtujem dobropis 800€ na 321/501. Nákladový aj dodávateľský účet je OK. Akurát aj tento dobropis mi softvér označí k likvidácii, proste ho nespáruje k danej faktúre, aj keď mu to priamo určím. Takže do ďalšieho roka mi prenesie dodávateľskú FA na 1000€, odberateľskú na 1000€, dobropis odberateľovi na 1000 a dodávateľovi na 800. nechápem, keďže dávam vystaviť doropis priamo k dotyčnej faktúre... on mi ju proste nezníži.. No a samozrejme tých zvyšných 200 zaúčtujem na 112/501.
KEJKA
24.03.11,18:28
to je len problém SW, zadaj otázku do porady POHODA.
skúsila si aj interným dokladom?
alebo použiť spojovací účet 395?
určite je možnosť to spárovať - vyrovnať - zlikvidovať.
Jana P
24.03.11,18:31
áno, tiež si myslím, že ide o chybu softvéru, len mi to tam proste prekáža. nad 395 som rozmýšľala, idem to skúsiť.
Jana P
24.03.11,18:46
Tou 395 by to aj išlo, tak to tam zlikvidujem cez interné doklady. Nemám rada takéto situácie, možno časom zmeníme softvér :-). a srdečná vďaka za odpovede - pomohli.