kukuportal
24.03.11,08:02
S kamarátom máme založenú s.r.o. v ktorej obaja sme konatelia s tým, že každý koná vo svojom mene samostatne. Firma od vzniku až do súčasnosti nebola aktívna. Chcel by som sa vzdať práva byť naďalej vo firme konateľom a prenechať firmu kamarátovi (druhému konateľovi). V prípade ak by som chcel v budúcnosti začať podnikať, založil by som si svoju s.r.o. Je to vôbec možné a čo mám urobiť na zrušenie? Vopred ďakujem za informácie
xiastro
24.03.11,07:14
S kamarátom máme založenú s.r.o. v ktorej obaja sme konatelia s tým, že každý koná vo svojom mene samostatne. Firma od vzniku až do súčasnosti nebola aktívna. Chcel by som sa vzdať práva byť naďalej vo firme konateľom a prenechať firmu kamarátovi (druhému konateľovi). V prípade ak by som chcel v budúcnosti začať podnikať, založil by som si svoju s.r.o. Je to vôbec možné a čo mám urobiť na zrušenie? Vopred ďakujem za informácie

ak ide iba o konatela - vzdanie sa funkcie konatela na valnom zhromazdeni, okamzita ucinnost
kukuportal
24.03.11,07:24
ak ide iba o konatela - vzdanie sa funkcie konatela na valnom zhromazdeni, okamzita ucinnost

ale, som zároveň aj majiteľ firmy, resp. spoločník? Musím zalať žiadosť o zrušenie spoločníka na krajský súd, alebo aký je postup? ďakujem
JarkaL
24.03.11,08:03
Musíš previesť svoj obchodný podiel na inú osobu. Treba valné zhromaždenie, zmluvu o prevode OP, spol.zmluvu v novom znení, návrh na zápis na súd.
kukuportal
24.03.11,08:37
Musíš previesť svoj obchodný podiel na inú osobu. Treba valné zhromaždenie, zmluvu o prevode OP, spol.zmluvu v novom znení, návrh na zápis na súd.

čo znamená tá skratka OP?
ďakujem,
lenlenka
24.03.11,08:47
čo znamená tá skratka OP?
ďakujem,

OP-obchodny podiel
younglawyer
25.03.11,19:43
Musíš previesť svoj obchodný podiel na inú osobu. Treba valné zhromaždenie, zmluvu o prevode OP, spol.zmluvu v novom znení, návrh na zápis na súd.
nechapem dovod k prevodu OP ved ako spolocnik sa moze vzat funkcie konatela.. nikto ho nemoze nutit byt aj konatelom, moze ostat spolocnikom a ak ten druhy spolocnik nesuhlasi s tym byt konatel, bude to jeho problem a firma sa zrusi a vyrovnavacie podiely sa vysporiadaju.. ani spolocenska zmluva sa nemusi menit, staci len uznesenie hromady a zapis do OR..
ladyrs
25.03.11,19:53
nechápem, čo nechápeš :confused:, veď zadávateľ sa pýta v ďalšom príspevku, či má zaslať žiadosť o "zrušenie spoločníka"..... troška divne sformulované,ale podľa mňa sa to dá pochopiť len tak, že nechce byť majiteľom
younglawyer
25.03.11,20:09
nechápem, čo nechápeš :confused:, veď zadávateľ sa pýta v ďalšom príspevku, či má zaslať žiadosť o "zrušenie spoločníka"..... troška divne sformulované,ale podľa mňa sa to dá pochopiť len tak, že nechce byť majiteľom
ja som myslel ze to chapal tak ze sa chce vzdat len miesta konatela a vedenie firmy nechat len druhemu konatelovi, nie celu firmu, potom sa teda ospravedlnujem :)
Economic
31.03.11,10:21
ja som myslel ze to chapal tak ze sa chce vzdat len miesta konatela a vedenie firmy nechat len druhemu konatelovi, nie celu firmu, potom sa teda ospravedlnujem :)


To je v pohodičke, len treba poriadne čítať otázky aj na pokračovanie....
TinaL
31.03.11,10:29
Ja by som mala len takú malú poznámočku, inak súhlasím. Ako prílohu k návrhu na zápis zmien do OR by som dala zápisnicu z VZ, listinu prítomných spoločníkov a k spoločenskej zmluve by som spravila aj dodatok a následne po zapracovaní dodatku urobiť úplné znenie spoločenskej zmluvy, resp. zakladateľskej listiny, nakoľko sa ten druhý spoločník stane jediným spoločníkom. Hádam som nezabudla nič.
Economic
31.03.11,10:33
S kamarátom máme založenú s.r.o. v ktorej obaja sme konatelia s tým, že každý koná vo svojom mene samostatne. Firma od vzniku až do súčasnosti nebola aktívna. Chcel by som sa vzdať práva byť naďalej vo firme konateľom a prenechať firmu kamarátovi (druhému konateľovi). V prípade ak by som chcel v budúcnosti začať podnikať, založil by som si svoju s.r.o. Je to vôbec možné a čo mám urobiť na zrušenie? Vopred ďakujem za informácie

Dodatky sa už nerobia pri zmenách do OR. Jedine na začiatku /pri prvozápise napríklad/, ak sa napríklad navrhlo zapísať obch. meno také aké už je.... Pri zmenách je Zápisnica z VZ najdôležitejší dokument.
TinaL
31.03.11,10:49
Dodatky sa už nerobia pri zmenách do OR. Jedine na začiatku /pri prvozápise napríklad/, ak sa napríklad navrhlo zapísať obch. meno také aké už je.... Pri zmenách je Zápisnica z VZ najdôležitejší dokument.
A čo keď je v zmluve takáto klauzula:
Všetky zmeny a doplnky k tejto zmluve môžu byť urobené len formou dodatkov k zmluve po schválení spoločníkmi.
Economic
31.03.11,11:16
A čo keď je v zmluve takáto klauzula:
Všetky zmeny a doplnky k tejto zmluve môžu byť urobené len formou dodatkov k zmluve po schválení spoločníkmi.

Zmeny schválené spoločníkmi = valné zhromaždenie = Zápisnica. Netreba dodatok
TinaL
31.03.11,11:49
Prepáčte, že oponujem, môže byť že obchodný register nebude vyžadovať dodatok, len mne osobne by zápisnica z VZ ako zmena ku spoločenskej zmluve asi nestačila. Je mi skôr prehľadné, ak si spíšem dodatok, kde vypíšem, ktoré body sa ako menia a v zápisnici môže byť len jednoducho skonštatované, že sa zmluva mení podľa toho, čo valné zhromaždenie prijalo ale nikto nemusí vidieť akou formuláciou sa v zmluve zmenia údaje, ktorých sa to týka. Neberte to prosím ako nejaký protest, len môj názor, dobre?
Economic
31.03.11,11:58
Prepáčte, že oponujem, môže byť že obchodný register nebude vyžadovať dodatok, len mne osobne by zápisnica z VZ ako zmena ku spoločenskej zmluve asi nestačila. Je mi skôr prehľadné, ak si spíšem dodatok, kde vypíšem, ktoré body sa ako menia a v zápisnici môže byť len jednoducho skonštatované, že sa zmluva mení podľa toho, čo valné zhromaždenie prijalo ale nikto nemusí vidieť akou formuláciou sa v zmluve zmenia údaje, ktorých sa to týka. Neberte to prosím ako nejaký protest, len môj názor, dobre?

Poviem to takto. Ak dáš do OR dodatok a nie zápisnicu, odmietnu ti to. Ak dáš zápisnicu a nie dodatok, prejde to v pohode. Najdôležitejšie je schválenie zmeny spoločenskej zmluvy valným zhromaždením, pretože o tom rozhodujú spoločníci. Dodatok si môžeš založiť do svojich dokladov. A ešte samozrejme k tomu treba vyhotoviť úplné znenie SZ. Ešte na margo tých zmien. To isté čo b y sa napísalo do dodatku, sa môže kľudne vypísať aj do zápisnice. Iste máš na mysli napríklad článok X sa mení a doplňa nasledovne... napríklad.....
TinaL
31.03.11,12:12
No to mi je jasné, že keď nedáš zápisnicu, tak to neprejde. To viem. Úplné znenie som spomínala, aj ja že treba spraviť, to bolo jasné na začiatku. Išlo mi o to, že keď si robí niekto zápisnicu vo vlastnej réžii vo firme, tak niektorí to tam len veľmi ľahko napíšu a tým to pre nich zhasne. Videla som niekoľko takých zápisníc a poviem ti, že robiť úplné znenie spoločenskej zmluvy z takých podkladov nie je med lízať.
Economic
31.03.11,12:17
No to mi je jasné, že keď nedáš zápisnicu, tak to neprejde. To viem. Úplné znenie som spomínala, aj ja že treba spraviť, to bolo jasné na začiatku. Išlo mi o to, že keď si robí niekto zápisnicu vo vlastnej réžii vo firme, tak niektorí to tam len veľmi ľahko napíšu a tým to pre nich zhasne. Videla som niekoľko takých zápisníc a poviem ti, že robiť úplné znenie spoločenskej zmluvy z takých podkladov nie je med lízať.

Maxilmálne súhlasím. Čím viac a podrobnejšie je napísané v zápisnici, tým ľahšia práca s úplným znením. Ja som nedávno spätne pre klienta robila podrobné zápisnice týkajúce sa zmien, ktoré si oni sami porobili v mojej pôvodnej spoločenskej zmluve, tak to ti poviem, že to bola teda poriadna fuška, objaviť kde tu vložené slovíčko /hoci niekedy i nepodstatne dôležité.../ A potrebovali to k vôli oceneniu firmy.... To bola teda dobrá maturita pre mňa... No bola zvládnutá celkom v pohode...
TinaL
31.03.11,12:32
Ja mám rada aj také firmy, ktoré ti prinesú spoločenskú zmluvu na 20-30 strán. Teraz prepísať si ju musím sama + doplň zmeny, ktoré medzičasom urobili a potom sa môžem venovať tomu, čo vlastne potrebujú po novom zmeniť. Neviem koľko berú za prepis jednej strany. Voľakedy boli aj ponuky na prepisovanie napr. diplomových prác a za jednu stranu mali nejakú sumu. Už by som aj milionárka možno bola. :)